Zákulisie samovydávania | Ako vydať knihu?

Balík dôležitých informácií

V knihe nájdete všetky podstatné informácie o vydaní knihy na vlastný náklad, ale aj porovnanie s vydavateľskou praxou. Nechýbajú informácie ako získať ISBN, ako vzniká obálka a pracuje grafik, čo je náplňou korektúry textu, ale aj samotné tlačenie knihy. Záleží na papiere a väzbe? Ako sa pohybujú ceny, na čo si dať pozor, aký je rozdiel medzi nákladom 1000 a 1100 kusov? Obrovskou výhodou je podľa mňa fakt, že kniha nenudí. Poskytuje informácie, ale keď už by ste sa možno začali trošku strácať v teórií, autorka vždy problematiku vysvetlí na konkrétnom príklade.

Propagácia

Veľká časť je venovaná aj marketingu a propagácií, nechýbajú informácie o promo akciách na internete, ale aj v tlači či televízii a rádiách. Skutočne oceňujem, že autorka neopomenula ani knižných blogerov a ich prácu. V tejto časti sa vyjadrila aj skvelá blogerka Jaji (z Jaji bloguje), ktorá zhrnula ako vyzerá seriózny bloger / influencer a dobrá spolupráca (toto by si mali prečítať všetci knižní blogeri).

Netreba mať skreslené predstavy a myslieť si,
že človeku po vydaní knihy začnú
padať pečené holuby do úst a on už nebude
musieť ani len prstom pohnúť.

Dušan Kadlec, Zákulisie samovydávania

Zvučné mená

Okrem skúseností od Mišky Zamari sa v knihe vyjadruje hneď niekoľko známych mien: Emily D. Beňová, Erika Jarkovská, Dušan Kadlec, Ivica Ďuricová, Michal Kopecký, Petra Hederová, ale aj Miroslava Varáčková, Baja Dolce, Mishell Debnárová a ďalší. Každý v stručnosti ponúkol svoj pohľad na vydávanie kníh či už cez samonáklad alebo u vydavateľa, na zverejňovanie príbehov cez internet a nezabudli poskytnúť zopár cenných rád. Informácie od jedného autora sú dobré, ale aj viacerých sú výborné.

Skúsenosti strácajú na hodnote, ak ich nemáme komu odovzdávať.

Boj proti mýtom

Čiastočne sa tu rozoberá aj pohľad na samovydávanie ako také. Mnohí ľudia sa prikláňajú k názoru, že ak si autor vydal knihu sám, nie je dosť dobrá na to, aby vyšla cez vydavateľstvo. Tu by som rada pridala svoju skúsenosť – stali sa mi oba extrémy. Čítala som knihu, ktorú si autor vydal takpovediac na vlastnú päsť, chýbala jej však korekcia (štylistiky aj gramaticky) a celkovo z nej bolo cítiť nedostatky.

Na druhej strane sa mi do rúk dostali aj skvelé tituly (ako napríkald tento) a pritom vyšli tiež samonákladom. Ako píše aj Michaela Zamari v knihe Zákulisie samovydávania, dôležité je, aby na seba autor v prípade samovydávania prevzal zodpovednosť za všetko, od obsahu, cez výzor, tlač, propapagáciu atď. V prípade, že na niektorý z prvkov nemá talent/nevie čo robiť, mal by si nechať poradiť.

Keď knihu autor vydáva sám, berie na seba zodpovednosť
spraviť pre ňu maximum.

Milým bonusom je celkové spracovanie knihy, z ktorého cítiť, že si autorka dala záležať. Ružovú ako farbu nemusím, ale páčia sa mi kresby kníh a písacieho stroja na obálke a rovnako tak tematické predsádky (vďaka knihe viem, že tie strany pred a za textovou časťou sa volajú takto). V závere knihy sú dve strany priestoru na písanie poznámok, ktoré určite využijete.

V konečnom dôsledku nemám knihe čo vytknúť. Čítala sa skvele napriek tomu, že nejde o beletriu, ale skôr popoulárno-náučnú literatúru. Autorkin humor a milý prístup nás sprevádzajú jednotlivými fázami celého procesu vydávania knihy a dozvedela som sa skutočne mnoho cenných informácií. Tieto fakty sa hodia aj mne ako knižnej blogerke, pretože omnoho viac rozumiem koľko je za tým všetkým práce.

zakulisie samovydavania ako vydat knihu vydavatelstvo
oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac

7 komentárov k “Zákulisie samovydávania | Ako vydať knihu?”

 1. Autorku vídavam (jej knihy) na pulte s erotickou beletriou, ktorá ide mimo mňa, ale táto kniha mi padla v kníhkupectve do oka už hneď keď vyšla (ešte pred touto karanténou) a aj tvoja recenzia ma nahlodáva na to, že by som si ju chcela prečítať. Keď som bola malým dievčaťom, snívala som o tom, že raz budem autorkou ako je J.K. Rowling, dnes ma to toľko neláka, hoci písanie pre mňa veľa znamená doteraz.
  Rada by som si ju prečítala už iba z toho dôvodu, aby mi mohla padnúť na konci sánka, že koľko toho vydavateľ alebo spisovateľ musí spraviť, aby kniha vyšla včas.

  1. Áno, Michaela Zamari príše erotickú beletriu a priznám sa, že toto je moja prvá kniha, ktorú som od nej čítala a čítala sa skvele, takže možno niekedy siahnem aj po zvyšku jej tvorby. Každopádne, túto knihu odporúčam a myslím si, že by sa ti mohla naozaj páčiť, je tam super info.

 2. Great post. I used to be checking continuously this blog and I am
  inspired! Extremely helpful info specifically the ultimate phase 🙂
  I deal with such information a lot. I was looking for this particular info for a long time.

  Thanks and good luck.

 3. I am not sure where you are getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for magnificent info I was looking
  for this info for my mission.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *