Vražda, sex a sem-tam láska

Ako z akčného filmu

Námet knihy nie je veľmi originálny a v podstate nám ponúka to čo väčšina akčných filmov. Rodina prepojená s mafiou, zapletená do rôznych pochybných aktivít a biznisov, k tomu únos, vzťahové problémy a ako hovorí názov, sem-tam trochu lásky.

Príbeh je vystavaný práve na postavách, dej je takpovediac až na druhej koľaji. Práve vďaka postavám, ich obvykle nepremyslenému konaniu, má kniha spád a čitateľa zaujíma ako to celé dopadne. Nie, že by sa to nedalo predpokladať. Máme tu peknú ženu a nevrlého muža na vozíku, ktorý je príjemný asi ako tŕň v päte a rovnakú metódu zvolí aj jeho nová opatrovateľka. Bolo jasné ako to skončí, len som bola zvedavá akým spôsobom sa to stane a ako dlho budú odolávať.

„Aby som ja teba nevyhodila len tak náhodou z okna, ešte raz
na mňa ukáž tým zasraným prstom a bez ľútosti ti ho zlomím.
Rozumeli sme si?“

Postáv bolov v príbehu viacero, okrem hlavnej postavy Elišky to bol jej brat Adam, exmanžel a jeho priateľ, deti, švagriná, rodičia,… Celá rodina navzájom pospájaná vzťahmi, ktoré som sa neskôr už nesnažila pochopiť. Ono sa vo všeobecnosti hovorí, že všetci sme jedna rodina a v mafii to asi platí dvojnásobne. Každý bol s každým nejako zaplatený, ten bol nevlastný brat toho, oni sa spolu hrávali ako deti,… Na jednej strane bolo vidieť, že to autorka má premyslené a vie kto je ako s kým prepojený. Na strane druhej, ja som sa v tom už trošku strácala.

Mala som z knihy dojem, akoby som nastúpila do idúceho vlaku a snažila som sa zisitiť kam ide. Toľko odkazov na minulosť, nenápadných aj nápadných náznakov, že by to pokojne mohla byť druhá časť série. Možno autorka s postavami figurovala už v iných píbehoch, priznám sa, nemám načítanú jej tvorbu.

Slušnosť sa už nenosí?

Najväčším kameňom úrazu pre mňa boli vulgarizmy, nadávky a celkovo hrubý tón reči. Mala som pocit, akoby bola väčšina postáv nahnevaná 80% knihy. Občas, v zápale hnevu, keby niekto zanadával tak nad tým mávnem rukou. Ale na pohľad bežná komunikácia, priateľky sa stretnú na káve a hneď začnú útočne na seba, že to čo malo znamenať, to prečo, ako, k tomu nadávky. Toto je možno môj subjektívny pocit, nemám nadávky rada ani v reálnom živote, ale skrátka do niektorých situácií mi to nepasovalo.

Rozumiem, že autorka zrejme chcela vytvoriť drsnú mafiánsku rodinu, ale niekedy je omnoho strašidelnejšie, keď je niekto chladne pokojný, než aby kričal, nadával a oháňal sa okolo seba zbraňou.

Ako má zládnuť tento šialený deň?
Čo už všetkým vážne prepína?

Menej výrazné, ale občas viditeľné, boli mierne nelogickosti, ktoré sú v príbehu. Samozrejme, beletria berie mnoho vecí s nadhľadom a aj ja uznávam, že v príbehu sa môže stať takmer hocičo. Len, keď Eliška na jednej strane myslí na to, ako o Mišovi dva roky vyhľadávala informácie a o dve strany nato uvažuje, že hoci o ňom celý ten čas nič nevedela, až tak veľmi sa nezmenil. Sú to drobnosti, ktoré čitateľ občas prehliadne a občas nie, verím, že sa to dá ťažko ustriehnuť v zápale písania. Možno malé odporúčanie, aby si editorka, autorka alebo nezávislý čitateľ s odstupom príbeh prečítali.

Knihe sa nedá uprieť, že sa číta rýchlo a má dynamický spád deja. Pokojne ju prečítate za deň, keď sa do nej zahĺbite, uteká to rýchlo. Na každej strane sa niečo deje a mení, nezdržiavame sa opismi okolia ani výzoru, vieme čo je potrebné a to bohato stačí. Nechýba akcia, slovné prestrelky ani tie reálne.

„V poriadku, ale do troch mesiacov sa za mňa vydáš,“ vybehne z neko nekontrolovane, Eliškin šokovaný výraz mu toho hovorí veľa.

Za mňa celkovo hodnotím knihu ako dobrý priemer ženských románov skombinovaný s mafiánskou témou. Ak hľadáte práve knihu, pri ktorej vypnete, nebudete uvažovať a necháte sa unášať príbehom, Vražda, sex a sem-tam láska nebude sklamaním.

oddelovac

Hodnotenie: 5 / 10

oddelovac


6 komentárov k “Vražda, sex a sem-tam láska”

  1. Knihy tohto tipu nevyhľadávam, no občas vedia prekvapiť, avšak tu sa to podľa asi nestalo a z knihy by som bola sklamaná…vďaka za recenziu, aspoň viem, že to skutočne nie je pre mňa 🙂
    Maj sa krásne!

  2. Už ten název je dost zajímavý. 😀 A tvoje recenze zní dost dobře. Jednou za čas mám tyto knihy ráda, ale na to opravdu musí být ta správná nálada. 🙂

    1. Presne, u mňa tento žáner tiež nie je primárny, ale raz za čas nie je na škodu siahnuť aj po niečom inom 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *