Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte

Prečo si všimnúť Veru Dietz?

Príbeh Very Drietzovej sa dá čítať na viacerých úrovniach. Ak máte chuť na jednoduchú tínedžerskú oddychovku, aj keď so sarkazmom a smutným nádychom, nech sa páči. Pokiaľ naopak hľadáte prepracovaný viacvrstvový príbeh, ktorý postupne odhaľuje rôzne stupne a polohy postáv, aj v tom prípade si prídete na svoje.

Hlavným námetom je smrť Verinho kamaráta Charlieho. Kniha sa začína práve jeho pohrebom a my spätne spoznávame ich priateľstvo a cesty, po ktorých v živote vykročili. Dozvedáme sa, že sú kamarátmi od detstva, ktorí si prešli všeličím. Spoločné hry, prechádzky, stavanie domčeka na strome.

„Nefungovalo to, pretože som vedela, že nemám dávať to najlepšie
zo seba tým najhorším ľuďom.“

a s king cooboo albatrosmedia recenzia

V prvých kapitolách všetko hladko plynie, spoznávame Verin bežný život, školu, brigádu v pizzerii, život s jej otcom. Plávanie strednou školou bez výrazných eskapád, bez veľkej pozornosti spolužiakov s cieľom dostať sa na vysokú. Napriek tomu sa môže zdať, že ide o typickú sivú mišku, ktorá sa zrazu zmení na labuť. Nie, na takýto vývoj rovno zabudnite. Vera svojím spôsobom rebeluje, má problémy a tie nezmiznú ako mávnutím čarovného prútika.

Nevšímaj si to? Omyl!

Práve cez jej vzťah s Charliem, ale aj kolegami z práce, sú zobrazované viaceré témy, ktorým sa ľudia vo svojich životoch vyhýbajú. Poznáte situácie, keď niečo nie je „s kostolným poriadkom“, no väčšina ľudí s tým nechce mať nič spoločné. „Nevšímaj si to, ono to prejde, nie je to tvoja vec…“ Podobné výhovorky sme počuli a možno aj použili azda všetci.

A práve tomu sa, aj keď nie primárne, venuje kniha od A. S. King. A je na nás čitateľoch, či cez tieto scény iba nezainteresovane prebehneme a užijeme si smutný tínedžerský príbeh, alebo sa aj zamyslíme a budeme si to všímať.

veru dietzovu si laskavo nevsimajte a.s. king

Prevedenie na jednotku

Vďaka krátkym kapitolám sa kniha číta veľmi rýchlo. Pridajte si k tomu svieži a do istej miery aj jednoduchý štýl rozprávania v zmysle – takto to porozprávam svojmu kamošovi pri pive/pri káve. Obvykle rozpráva práce Vera, avšak…

Nezvyčajným prvkom v rozprávaní príbehu je viacnásobná retrospektíva. Jednotlivé kapitoly sú ako čriepky životov, niektoré pasáže sú z detstva, iné z nedávnej minulosti a zopár kapitol je vyhradených aj pre iné postavy.

Boli sme v pagode a ja som púšťala papierové lietadielka.

V každom prípade mňa Verin príbeh prekvapil. V pozitívnom slova zmysle, pretože ma rýchlo a ľahko vtiahla do deja. Vo viacerých postavách som videla časti samej seba. Kniha je smutná, melancholická, doplnená o sarkazmus, takže máte chuť usmievať sa cez slzy a tento dojem autorka vyvolala naozaj bravúrne.

Dovolím si tvrdiť, že Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte je čerešnička na pomyselnej torte YA príbehov. Skvele napísané, originálne spracované a vyvolávajúce pohnútky v čitateľoch, nech už sú akékoľvek. A o tom má dobrý príbeh byť – že ho nedostanete tak ľahko z hlavy ešte dlho po tom, čo ste obrátili poslednú stránku.

oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac

Autorka A.S. King

Recenziu nájdeš aj na blogu CooBoo
s ďalšími tipmi na super knihy

2 komentáre k “Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *