Venile | Valentína Sedileková

Úvodná časť knihy sa odohráva v našom ľudskom svete, no následne spoznávame úplne nový magický svet. Planéte Venile je od nášho sveta oddelená Prechodom. Katherin sa ako malá dostala do nášho sveta k náhradným rodičom a vyrastala tu, až kým nezistí pravdu.
Príchod na čarovné miesto, do sveta, kde sú národy veľmi blízke prírode a majú rôzne schopnosti. Národ, z ktorého pochádza Katherine sa dokáže zmeniť na zviera. A tímto ľuďom by mala Katherine vládnuť.

Príbeh mal spočiatku pomalší spád, spoznávame Katherine, jej priateľov, rodičov a neskôr ďalšie postavy. Smerovanie udalostí je pomerne predvídateľné a vieme odhadnúť čo sa stane. Na druhej strane sa kniha číta dobre a s ľahkosťou. Oceňujem nové prostredie planéty Venile, ľudí žijúcich v Dedine a ich kultúru. Svet ako taký spolu s kultúrou by si zaslúžil viac priestoru, rovnako ako niektoré vedľajšie postavy. Mnohé boli trochu ploché a nemali sme možnosť spoznať ich lepšie, vytvoriť si k nim nejaký vzťah. To ma osobne celkom mrzelo.

„Choď preč,“ požiadam ho.

„Zabijú vás!“ zvolá, pričom sa mi rozbúcha srdce. Je šialený.

„Neviem, o čom hovoríš,“ skríknem. „Si blázon!“

Pri čítaní je cítiť, že ide o autorkin debut a v knihe sú priestory na zlepšenie. Priniesla však nový čarovný svet, v ktorom existujú rôzne národy a mágia, rovnako ako hrozba a zlo. Bez nebezpečenstva by samozrejme príbeh nemal dostatočnú zápletku. Dejovo sme mohli ísť viac pod povrch, aby bola kniha napínavejšia. Dočkáme sa však aj akcie a bojov.

Celkovo ide o dobré čítanie určené skôr mladším alebo menej náročným čitateľom, prípadne ako dobrá fantasy oddychovka. Hlavná postava je mladé dievča a aj preto dokáže osloviť najmä podobnú vekovú kategóriu. Záver v nás však vyvoláva aj otázky čo sa s Katherine, Venile a jej obyvateľmi stane ďalej a ako vyvrcholí celý boj. Na to si budeme musieť počkať a prečítať si o tom až v ďalších dieloch…

Hodnotenie: 6 / 10

Jeden komentár k “Venile | Valentína Sedileková”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *