V pasti – Josh Malerman

Táto dejová línia sa strieda s ďalšou – sledujeme tú istú ženu avšak o niekoľko rokov neskôr. Vlastne sa skôr vraciame k tomu, čo sa stalo. Spomína na udalosti a my s ňou sledujeme príbeh azylového domu, v ktorom sa stretne hneď niekoľko rôznorodých postáv. Musia sa naučiť fungovať a žiť pod jednou strechou, v snahe zachrániť si život.

Vždyť je to jen den,“ připomína Felix.
„Jo, ale den tam venku.“

Prežívame spolu s nimi pokusy o nájdenie pomoci, desivé udalosti, kedy ich možno iba tenké steny domu delia od šialenstva a smrti. Aj úplne obyčajná činnosť akou je ísť k studni po vodu sa mení na nebezpečnú cestu „von“. V snahe o čo najväčšiu ochranu vykonávajú všetky vonkajšie aktivity s páskami na očiach a ponárajú sa do sveta tmy, v ktorom sa musia spoliehať na ostatné zmysly.

Sedí těsne vedle sebe, zády k sobě. Sedí spolu uprostřed místnosti, gauč zapřený o jedno okno, stoh židlí o druhé, a mlčí.
Poslouchají.

Príbeh je bohatý po obsahovej stránke, pretože nám poskytuje pohľady na dva odlišné časy, ktoré sa prelínajú a vytvárajú tak dve strany jedného obrazu. V pasti ponúka napätie a postupnú gradáciu, udalosti majú tendenciu sa skôr zhoršovať než zlepšovať a inak to nie je ani v tomto prípade. Všetky udalosti pôsobia realisticky a živo, rovnako tak postavy a ich konanie. Kniha nám ponúka vydarený triler s napätím, sci-fi motívom a najmä silným pudom sebazáchovy.

Budeš muset otevřít oči…


Moje hodnotenie by bolo ešte lepšie nebyť záveru, ktorý ma osobne pomerne sklamal. Na jednej strane je to uveriteľný a vhodný koniec, na strane druhej som očakávala viac a iné vyvrcholenie vzhľadom na gradujúci dej knihy. Každopádne knihu hodnotím veľmi pozitívne, prečítala som ju veľmi rýchlo nie len pre nízky počet strán, ale najmä pre pútavý štýl, s akým je napísaná.

Kniha V pasti získala aj filmové spracovanie – Bird Box. Do kín sa film dostal v roku 2018 a hlavnú úlohu Malorie stvárnila Sandra Bullock. Na film som úprimne zvedavá, získal si pomerne dobré hodnotenia, napríklac na csfd.cz má momentálne hodnotenie 73 % a po prečítaní knihy si ho rada pozriem.

Hodnotenie: 8 / 10

Ďakujem vydavateľstvu Zelený kocúr za recenzný výtlačok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *