Top 5 sci-fi knihy

Qualityland – Marc – Uwe Kling

Menej známy príbeh a zároveň slovenská novinka od vydavateľstva Ikar si plne zaslúži svoju účasť v rebríčku top sci-fi príbehov. Podtitul knihy sa pýta: Čo ak raz zmize hranica medzi človekom a strojom? Qualityland nás zoberie do tej najkvalitnejšej, najlepšej a najvyspelejšej krajiny, aj keď ako sa ukáže, nie všetko je také výborné ako sa zdá.

Najväčším plusom pre mňa bol humor, či skôr úsmevný štýl, akým je príbeh podaný čitateľovi. Zaujímavé vykreslenie vyspelej budúcnosti, v ktorej vám robot prinesie pivo skôr, než naň začnete mať chuť. Znie to skvele, však? Čo však v prípade, že vám začne doručovať veci, ktoré určite nechcete, hoci algoritmus tvrdí niečo iné. Stroje sa predsa nemýlia.

Illuminae – Amie Kaufman a Jay Kristoff

Budúcnosť, rok 2575 a dve znepriatelené korporácie bojujúce o jednu planétu. Najhoršie sú na tom samozrejme obyvatelia planéty, ktorých pred útokom nikto nevaroval a snažia sa nejako prežiť. Rovnako je na tom aj mladá Kady, ktorá sa spolu s Ezrom snaží dostať na evakuačnú loď. K tomu však ešte pridajte nebezpečnú zmutovanú epidémiu a už asi tušíte o čom tento príbeh môže byť.

Pútavé čítanie, ktoré je umocnené najmä netradičný grafickým spracovaním knihy. Ilustrátori sa pohrávajú s najrôznejšími vzormi, prepismi kamerových záznamov, chatových konverzácií a ďalších drobností, ktoré robia z knihy pastvu pre oči.

Nadácia | Isac Assimov

Asimov je pre fanúšikov science fiction známe meno, ak by ste o ňom náhodou nepočuli, odporúčam pozrieť jeho naozaj dlhý zoznam najrôznejších diel.

Nadácia je trilógia, z ktorej som zatiaľ čítala prvý diel o vesmírnom premyslenom príbehu z ďalekej budúcnosti. Predpovedanie sledu udalostí na základe matematiky a štatistiky a postupný pokrok i úpadok celého Galaktického impéria.

Viac o knihe si môžete prečítať v mojej recenzii.

Isaac asimov
Nadacia isac assimov

Marťan | Andy Weir

Taktiež vesmírny príbeh avšak z inéhé súdku. Mark Watney uviazne sám na planéte Mars, keď jeho tím musí prerušiť misiu pre piesočnú búrku. Nádej na prežitie je mizivá, avšak Mark je vynaliezavý a vďaka svojskému humoru a sarkazmu s napätím sledujete jeho dobrodružstvo.

Marťan ma bavil vďaka skvelej hlavnej postave a výborne vymyslenému podávaniu informácií a deja – čiastočne cez zápisky, resp. prepisy nahrávok z denníka a čiastne sledovaním diania na Zemi. Pevné miesto v tom sci-fi zozname má Marťan rozhodne isté.

Viac o knihe sa dočítate v mojej recenzii.

Marťan andy weir foto kniha
Marťan andy weir kniha sneh outdoor
Marťan

Cinder | Marissa Meyer

Prvá časť známej série Mesačné kroniky v sebe spája mix skvelých prvkov. Cinder je sci-fi young adult retelling a takúto trojkombináciu nájdete iba ťažko. Zo sci-fi hľadiska nám autorka ponúka dômyselný svet budúcnosti so vznášadlami, robotmi a nechýbajú ani kyborgovia. A práve hlavná postava Cinder je jednou z nich.

Jemná inšpirácia Popoluškou a fakt, že Cinder má iba 16 rokov prispievajú k dynamickému deju, úsmevným situáciam a občas aj faktu, že by ste jej chceli hlavu obúchať o najbližšiu stenu. Napriek tomu a možno práve preto sa Cinder jednoznačne zaraďuje medzi moje obľúbené príbehy.

Viac o príbehu a novom slovenskom preklade sa dočítate tu.

Marissa mesacne kroniky lunar chronicles retelling scifi aktuell
mesacne kroniky aktuell retelling

Toto boli moje top sci-fi príbehy, ku ktorým sa vždy rada vrátim. Medzi ďalšie vydarené science fiction určite patrí Artemis alebo Elusion.

Aké sú vaše top sci-fi knihy?

Dlhy oddelovac

TOP 5 dystópií 
TOP 5 kníh na zimné čítanie 
TOP 5 knihomoľské problémy
TOP 5 klasické príbehy

10 komentárov k “Top 5 sci-fi knihy”

  1. Všetky knihy okrem Cinder mám v pláne si prečítať. Popravde na re-readingy tohto typu nie som. Zvyšné knihy mám na zozname. Illuminae som si kúpila vo Viedni po nemecky a bojím sa, že tomu nebudem rozumieť a chcem si to už konečne prečítať. A čo sa týka Asimova, s tým ako vyšla Nadácia, tak som si uvedomila, že klasická sci-fi je práve žáner, ktorému som sa nevenovala a to chcem rozhodne napraviť. A popravde, na tú si ma zlanárila už vtedy, keď si ju čítala v apríli alebo kedy to bolo.

    1. V nemčine držím palce, Illuminae obsahovo nie je až také náročné, ale ja som čítala v češtine, takže neviem aké to bude v iných jazykoch 😀 Presne, ja som si pri Asimovi tiež uvedomila, že čítam skôr dystópie a moderné sci-fi a mala som chuť na niečo bez young adult 😀 A teší ma, že som ťa mohla takto popostrčiť k dobrej knihe 🙂

  2. Skvělý výběr 🙂 Četla jsem Marťana a byla nadšená 🙂 Z Illuminae už trochu méně, ale i tak to bylo skvělé čtení 🙂 Pro ěm jenejlepší scifi Hostitel, i když to není úplně taková ta scifi klasika, kde se lítá vesmírem, nebo běhá po jiných planetách 😀

    1. Marťan je naozaj super, od autora ma bavila aj Artemis, ale to mi prišlo o trošičku slabšie alebo skôr iné a možno preto ma viac bavil Marťan. Illuminae bola zasa taká ya sci-fi. Hostiteľa som kedysi začala čítať a priznám sa, že mne vôbec nesadol a nedočítala som ho, ale zasa kamarátka tú knihu miluje, takže asi treba skúsiť 😀

  3. Zaujala ma tu kniha Qualityland, a to touto myšlienkou – „Čo však v prípade, že vám začne doručovať veci, ktoré určite nechcete, hoci algoritmus tvrdí niečo iné.“ Hm… čo sa v takom prípade stane?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *