Top knihy za rok 2022 | Moja knižnica

Zasnený Neznámy – Laini Taylor

Skvelý príbeh v novom magickom svete s postavami, ktoré chytia za srdce. To všetko prináša Zasnený Neznámy.
Autorka nás zoznamuje so sirotou menom Lazlo, ktorý miluje rozprávky o stratenom meste Nárek. Jeho najväčším snom je toto mesto raz objaviť, ale ako pomocník v knižnici má od toho poriadne ďaleko.
Laini Taylor postupne odmotáva niť príbehu a vytvára neuveriteľnú mozaiku pozliepanú z detailov, príbehov, mágie, lásky i pomsty.
Navyše, celá kniha je napísaná podľa mňa krásnym rozmanitým jazykom, ktorý pošteklí knihomoľské zmysly. Kniha ma dokázala nadchnúť, uchvátiť, pohltiť, zlomiť mi srdce a po dočítaní som mala okamžite chuť začať ju čítať znova.

Gwind 3 : Nechcená kráľovná – Livia Hlavačková

Záverečná časť fantasy trilógie Gwind v sebe prináša všetko, čo má podľa mňa dobrá kniha mať. Nechýba akcia a boj, magický i fyzický, rovnako tak intrigy, plánovanie, ale aj humor a podpichovanie. Pestrá škála postáv, love story a zamotané dejové linky s uspokojivým ukončením.
Viac v samostatnej recenzii tu.

Hypotéza lásky – Alice Oseman

Alice Oseman nám v tomto príbehu prináša lásku, humor a vedu. Všetko v skvele nakombinovanom mixe, vďaka ktorému som sa bavila (a občas aj cítila trápne za postavy 😅) a priblbo som sa usmievala. Vďaka náhode a prestrieranému vzťahu sme dostali skvelú romantickú komédiu.

Dum v blankytně modrém moři – T. J. Klune

Toto bolo milé a krásne a hrejivé. Po dočítaní mi ostal taký príjemný pocit. V príbehu sú skvelé myšlienky a celkovo ukazuje, že netreba mať strach z tých, ktorí sú iní.
Fantasy s jemným, nenásilným presahom do témy LGBT a jedinečnými postavami – detskými i dospelými. Humor, nadprirodzeno, ale aj ukážka ako sa vyrovnávať s predsudkami či strachom. A to všetko popretkávané krásnymi myšlienkami.

Tunel z Kostí – Victoria Schwab

Druhý diel duchárskej série bol opäť napínavý a nechýbalo ani nebezpečenstvo a tajomno. Miestami až mrazivé čítanie, našťastie v príjemných medziach a v prostredí Paríža vytvorilo super kombináciu. Vrelo odporúčam. A tak ako prvý diel tejto ya fantasy série sa zaradil medzi moje top knihy roka 2021, tak dvojka sa s prehľadom dostáva do rebríčka naj kníh roku 2022.

Madisonské mosty – Robert James Wallker

Romantika nie je môj primárny žáner, avšak Madisonské mosty sú príbehom, ktorý ma dostal. A to nie iba pre romantickú líniu, ale aj pre vzťah muža a ženy ako taký, rovnako tak odraz spoločnosti. Krehký príbeh niekoľkých dní a predsa lásky na celý život.

Temnota s Pressburgu – Janko Iša

Akčné, dynamické a plné strieľačiek. K tomu pripočítajte sarkazmus, hrdinu-antihrdinu s kovovou rukou, vďaka ktorej je supersilný a odolný a zápletku z pekla (doslova). Čítalo sa to skvele vďaka humoru a sarkazmu, aj vďaka rýchlemu tempu a v podstate asi ani nemám čo vytknúť. Ak máte chuť na akčné urban fantasy – Kladivák dokonale spňa podmienky. Ako plus je zasadenie do prispôsobenej verzie Bratislavy (a ide o super počin nášho domáceho autora).

Rieky Londýna – Ben Aaronovitch

Kombinácia urban fantasy a detektívky z prostredia Londýna na mňa zafungovala veľmi dobre. Vyšetrovanie záhadných napadnutí, odhalenie tajného oddelenia pre vyšetrovanie paranormálnych javov (aj keď má toto oddelenie iba jedného člena, teda teraz už dvoch 😁) a k tomu zaujímavý nápad so stvárnením prítokov Londýna ako magických bytostí.

Nula Kelvinov – Jana Plauchová

Záver roka mi priniesol výborné hard sci-fi čítanie v podobe príbehu slovenskej autorky Jany Plauchovej. Nula Kelvinov v sebe spája cestovanie v čase, tínedžera, ktorý starne o polovicu pomalšie než všetci naokolo, ale aj silu lásky naprieč časom. A hoci miestami som sa strácala v odborných úsekoch, bolo to naozaj dobré čítanie.

Aké boli vaše top knihy za rok á2022? A čítali ste niektorú z týchto? Dajte mi vedieť do komentára.

Jeden komentár k “Top knihy za rok 2022 | Moja knižnica”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *