TOP 5 KLASICKÝCH PRÍBEHOV

1. Alexandre Dumas – Traja mušketieri
Príbeh štyroch odvážnych šermiarov, gaskonec d’Artagnana a jeho priatelia Athos, Porthos a Aramis. Určite je vám známe heslo: „Jeden za všetkých, všetci za jedného.“
Trilógia prináša napätie, akciu a súboje, intrigy, ale aj ľúbostné problémy.
Dodnes si pamätám, ako som čítala knihu pod lavicou, v piatej triede na základnej škole a dodne sa k príbehu vždy rada vrátim. Trilógia má aj filmové či seriálové spracovania, ale aj odporúčam siahnuť najmä po knižnej predlohe.

2. Erich Marie Remarque – Čas žitia, čas umierania | Na západe nič nové
O niečo známejším spisovateľom je Remarque, ktorý je aj súčasťou povinnej školskej literatúry (aj to mnohých odrádza). Autor nás v dvoch vyššie uvedených tituloch vezme do vojnového obdobia a donúti nás prežiť jeho hrôzy.
Oba príbehy na mňa silne zapôsobili, predstavujú nám autorov vycibrený štýl a hru s jazykom, pričom dej je pomerne priamočiari. Je však nevyhnutné písať aj o témach spojených s vojnou.

3. George Orwell – 1984 | Zvieracia farma
Vlastným menom Eric Arthur Blair nám prináša historicky prvú dystópiu – román 1984. Budúcnosť, v ktorej by nikto z nás nepochybne nechcel žiť až desivo jasno a čisto vykresľuje možný smer, akým sa naša spoločnosť bude uberať. Podobne tomu je aj v satirickej balade Zvieracia farma, ktorá čerspá z reálnych udalostí a politického režimu.
Obe knihy sú rozsahovo útle, no skrývajú v sebe hlboké myšlienky. Prinútia nás otvoriť oči a začať uvažovať, aj preto patria medzi moje obľúbené.


4. Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ
Príbeh Malého princa zďaleka presahuje hranice rozprávky a predstavuje nadčasový príbeh. Každý si v ňom niečo nájde, deti, tínedžeri aj dospelí. Antoin de Sain-Exupéry nám cez príbeh Malého princa a jeho putovania ukazuje svetlné aj tienisté stránky života. Jedinečne vymyslený a krásne napísaný príbeh by ste si mali nepochybne prečítať aspoň raz.

5. Mario Puzo – Krstný otec
Vito Corleone, nazývaný aj krstný otec, je hlavou mafiánskej rodiny Corleonovcov. Kniha nás zoberie priamo do srdca rodiny a mafiánskeho kartelu a možno vás prekvapí, že minimálne v obodbí roku 1945 nešlo iba o strieľanie a vraždy. Výborný pohľad na to ako môže mafia fungovať a že hranica medzi dobrom a zlom je nie vždy tak úplne jasná.
Skvelé postavy a zápletky aj z osobného života nás prevedú neľahkým životom Corleonovcov.

zdroj: flickr.com

Určite by som vedela spomenúť mnoho ďalších mien a kníh, napríklad Agatha Christie či A. C. Doyle a jeho Sherlock Holmes. Už takto som pri niektorých autoroch spomenula rovno dva príbehy, pretože som si nedokázala vybrať.
Čítali ste niektorú zo spomínaných kníh alebo sú vo vašom top rebríčku iné klasické príbehy?

2 komentáre k “TOP 5 KLASICKÝCH PRÍBEHOV”

  1. Na Kmotra se chystám už několik let a pořád ještě na něj nedošlo, což mě štve, protože ségra tu knihu miluje. 🙂 Orwell je super, mám asi o něco radši 1984, protože mi připadá mrazivější a tak nějak reálnější, ale to je dáno primárně tím, že nejde o alegorii. Od Dumase mám radši román Hrabě Monte Cristo, ale Mušketýři jsou taky fajn. Dost se mi líbil seriál, co nedávno vznikl, byť s původním románem nemá moc společného. 🙂

    1. Krstného otca naozaj odporúčam a rovnako tak filmové spracovanie 🙂 Monte Crista som zatiaľ nečítala, ale mám ho v pláne 😀 A súhlasím, seriál je fajn, aj keď taký moderný ale bavilo ma sleodvať ho 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *