Tomáš Mestek: Řád Světla – Poslední Paladin II.

V niektorých situáciach som našla pár logických chýb, ktoré aspoň mne osobne nedávali zmysel, sú to drobnosti, ktoré nie sú veľmi zásadné, ale ako čitateľ som si ich všimla. Napríklad kráľ vo vlčej podobe tasil meč, čo ma osobne pomerne zarazilo a nevedela som si to veľmi predstaviť.

Daidalon jeho útok vykryl a pak do něho měčem tvrdě praštil, Malbarra to srazilo na zem, ale v dalším seku Daidalonovi zabránil Daegon, který se snažil zachránit přítele.

Vývoj postáv bol pomerne prekvapujúci, čo ma potešilo Dirion dospel a musel čeliť ťažkým rozhodnutiam. Viac priestoru dostali aj vedľajšie postavy, ich osobné príbehy a motívy konania, čo dodalo príbehu hĺbku. Bolo to zlepšenie oproti predošlej časti, v ktorej bol Dirion skôr mladík a typický hrdina. V tejto druhej knihe mal aj chyby a pôsobil realistickejšie. Ako čitateľa ma potešilo, že druhá časť neobsahovala dlhé historické pasáže, ako tomu bolo predtým. Nepochybne skvele vymyslená história bola v prvom diele priveľmi dlhá.

Kniha je žánru high-fantasy čo v dnešnej literatúre nie je až také bežné, prevláda skôr young adult. Som rada, že autor sa pustil práve týmto smerom.

Milo ma prekvapili dve ilustrácie, na ktoré som v príbehu natrafila. Sú ladené v podobnom komixovom štýle ako obálka knihy, čo je pekné prepojenie a z umeleckého hľadiska sú krásne. Trochu ma mrzí, že ilustrácií nie je viac, prípadne nie sú rovnomerne rozložené v príbehu, do budúcna je toto priestor na prípadné zlepšenie spracovania knihy ako takého. Obálka je pútavá a originálna v tmavých farbách, ktoré odrážajú atmosféru príbehu, avšak štýlovo k príbehu až tak neladí.

Ukážka ilustrácie z knihy, autor MURINWOLF
zdroj: FB Řád Světla – Poslední Paladin


Námet ako taký je originálny, hoci pozadie Paladinov sa mi zdalo trošku nevyužité. Skrytá ríša ženských bojovníčok a démoni sú už známe prvky, na druhej strane príbeh má slušný potenciál.
Po štylistickej stránke by bolo vhodné vety ešte „učesať“, občas sa opakovali slová a niekedy boli situácie mätúce. Pomohlo by, ak by si k príbehu ešte sadol nezainteresovaný eidtor a vyšperkoval ju.

Samotný záver príbeh je otvorený a dozvedáme sa, že bude ďalšie pokračovanie Dirionovho príbehu zo sveta paladinov.

Hodnotenie: 5 / 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *