Svedomie temnej časti – Katarína Soyka | Boj dobra a zla

Dejovo sa spoznávame s mladou a atraktívnou čarodejnicou menom Deina, ktorú viaže sľub pomoci s lotrom Dobrogom. Tŕpne ako si vyberie svoj dlh, ktorý u čarodejnice má a jedného dňa ju prinúti strážiť uneseného a zraneného upíra. Toto však nie je žiadny Twilight, takže upír je striebornými reťazmi pripútaní v pivnici a vyzerá akoby prešiel cez mlynček na mäso.

V čarodejnici sa tak bije jej chuť pomáhať a liečiť so záväzným sľubom daným Dobrogovi. Toto je iba jeden z príkladov, kedy autorka využíva motív dobra a zla. Dá sa povedať, že táto myšlienka a motív v rôznych podobách nás sprevádzajú celým príbehom. Z upíra sa vykľuje spravodlivý pán mesta Arik, no stále je to neprirodzené stvorenie živiace sa krvou, v ideálnom prípade ľudskou.  V príbehu sa vyskytujú ďalšie zaujímavé postavy – vodník Gabriel a obyvatelia podvodného sveta v rybníku, ale aj mestská stráž a stará vbosorka Sička.

Svedomie temnej časti Katarína Soyka

Udalosti  smerujú k oslobodeniu dávno spútaného zla v podobe černkoňažníka Blahowitzapla. Okrem iných temných kúziel dokáže oddeliť dobrú a zlú ľudskú stránku. A nielen ľudskú, pretože práve toto sa stane aj našej čarodejnici a musí tak bojovať so svojím zákerným a mocným zlým JA. 

Po obsahovej stránke je príbeh zaujímavý a námet s rozdelením osobnosti na dve stránky – dobrú a zlú mi prišiel veľmi orignálny. Zvyšok predstavoval skôr známe motívy z fantasy literatúry, s ktorými sme sa už párkrát stretli. Niektoré prvky deja vieme pomerne dobre predvídať, napríklad vznikajúci vzťah čarodejnice a upíra, ktorý prináša aj romantickú líniu. 

Snažíme sa bližšie spoznať hlavné postavy a to najmä čarodejnicu Deinu, ktorej myšlienky sú však často chaotické a neveľmi usporiadané rovnako ako jej pocity. Zvyšné postavy, najmä upír Arik dostanú priestor, ale nejdeme natoľko do hĺbky, aby sme si vytvorili hĺbší vzťah. 

Svedomie temnej časti Katarína Soyka Hydra

Akcia a napätie nie sú nosnými prvkami, hoci sa dočkáme nejednej záchrannej či tajnej misie pri vniknutí do obsadeného mesta. Na druhej strane tieto scénu sú výrazne v menšine oproti scénam s medziľudskými, resp. medzidruhovými vzťahmi, úvahami, zbližovaniu a hádkam. Kniha chýba väčší spád, ktorý by čitateľa držal v napätí a čakaní ako to napokon celé dopadne. Atmosféra je skôr pokojná, dej plynie a čitateľ sa vyrovnaným tempom posúva vpred. 

Oceňujem, že príbeh je uzatvorený a teda sa dočkáme v závere rozuzlenia a vyriešenia zápletok. Nie je to koniec, aký by sme predvídali a to ma teší, v tejto stránke sa autorka vyvarovala klišé happyendu. 

Katarína Soyka Svedomie temnej časti Hydra

Ak by sa v príbehu zvýšila dynamika, trošku sa upratali chaotické úvahy a myšlienky postáv a namiesto toho by sme ich lepšie spoznali prostrednícvtom spoločných zážitkov, mali by sme z čítania väčší pôžitok. Takto išlo skôr o oddychové fantasy, ktoré zaujme niekoľkými prvkami a prečítate ho pomerne rýchlo. Výhodou nie sú zdĺhavé opisy, ktoré sú funkčné a objasnia nám čo je potrebné. Chválim aj úvodnú obálku zobrazujúcu hlavnú postavu čarodejnice, ako milovníka zelenej ma hneď zaujala a oslovila. 

Príbeh odporúčam nenáročnejším fanúšikom fantasy v spojení s tradičnými prvkami ako sú čarodejnice, upíri, vodníci a mágia zaklínadiel a lektvarov. Pre zložitejšie zápletky, prekvapenia a nečakané zvraty si vyberte radšej iný titul, ak však chcete relaxovať pri nadprirodzenom čítaní po náročnom dni, Svedomie temnej časti vám poskytne príjemnú spoločnosť. 

oddelovac

Hodnotenie: 6 / 10

oddelovac

2 komentáre k “Svedomie temnej časti – Katarína Soyka | Boj dobra a zla”

    1. Áno, mne sa to tiež páčilo aj preto, že je to návrat k tej klasickej fantasy a je to iné než mnoho súčasných titulov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *