Slovenské príbehy | Odložme predsudky

Slovenská literatúra sa ku mne v počiatkoch čítania dostávala predovšetkým v škole. Učili sme sa o známych spisovateľoch a ich dielach, čítali sme úryvky a niekedy aj celé knihy. Cieľom tohto článku nie je polemika o vhodnom výbere kníh do povinnej literatúry, pretože je to natoľko obšírna téma, že by si zaslúžila vlastný článok (možno nabudúce).

Chcela by som uvažovať o určitej predpojatosti a nedôvere voči našim domácim autorom. Nechcem na nikoho ukazovať prstom, ja sama som v minulosti siahala radšej po zahraničných knihách. Možno ma k tomu viedol akýsi všeobecný názor, že v zahraničí je všetko lepšie. Ako sa hovorí, tráva za plotom je vždy zelenšia.

8 komentárov k “Slovenské príbehy | Odložme predsudky”

 1. Na sto percent súhlasím, v slovenskej literatúre, ako asi v každej, sa dajú nájsť dobré aj zlé knihy a je škoda, keď ju ľudia odsudzujú plošne. :/ Mne sa zo slovenských kníh veľmi páčila poviedková zbierka Totálny úlet alebo V znamení ametystu či naposledy Pokušenie s vôňou Gucci a Mira. 🙂 (A mala by som si už konečne prečítať niečo od Červenáka. :D)

  1. Presne tak, je škoda, že sa to často posudzuje veľmi všeobecne a na základe jednej možno nevydarenej knihy odsudzujem celú skupinu. Totálny úlet nepoznám, ďakujem za tip určite sa na to pozriem 🙂 V znamení ametystu bolo super čítanie a Červenáka tiež určite odporúčam, z fantasy Černokňažníka a zvyšok má viac historicky ladené 🙂

 2. Ja mám vo všeobecnosti rada slovenskú literatúru a snažím sa čo najviac ju propagovať, aj keď preferujem trochu iný žáner (Farkašová, Kovalyk, Juráňová, Bodnárová, Vilikovský či Dušek). No z vami spomínaných nedám dopustiť na Červenáka či E. Pochu, naozaj záleží od žánru. A Oravského knihu V tieni zeme už mám pripravenú na čítanie.

  1. Samozrejme, žánre sú rôzne a je výborné, že ste si našli to, čo vás baví a zaujíma 🙂 Od spomínaných autorov som asi nečítala nič, ale možno sa to v budúcnosti zmení. V tieni Zeme odporúčam, podľa mňa vydarený príbeh kombinujúci sci-fi, detektívku a krimi spolu s prostredím vesmíru 🙂 Autorov debut Hypnos je tiež podobne ladený.

 3. Ja čítam v podstate len zahraničných autorov, bohužiaľ. Keďže žijem v Anglicku, na Amazone či v kníhkupectvách slovenské knihy nie sú. Ďalším dôvodom je aj ten, že som si zvykla čítať knihy v angličtine a zdá sa mi to krajší jazyk pre knihy. Angličtina ako jazyk je totiž od slovenského odlišná tým, že slová neopisujú iba vec alebo vlastnosť, ale mnohé z nich aj emóciu, postoj a vlastný názor. Preto je možné akoby povedať omnoho viac. Pozerám si však recenzie aj na slovenské knihy pretože by som si chcela nejaké kúpiť, keď prídem na Slovensko. Niektoré ma zaujali, napríklad aj to spútaný časom. Vo všeobecnosti však vidím rozdiely medzi medzi slovenskými a zahraničnými autormi vo výbere témy a spôsobu podania. Inak povedané, je mnoho knih, u ktorých už len z anotacie či recenzie vidieť, že je od Slovenského autora. Knižný trh každej krajiny je niečim typickým. Mňa to typicky slovenské nepriťahuje. Avšak aj niektorí naši autori už začínajú písať odlišne. Predtým než pôjdem na Slovensko si sadnem za počítač a budem hľadať knihy po ktoré si skočím do kníhkupectva. A ešte aby som nezabudla, veľmi ma potešilo vidieť môjho Badlyho v tvojom článku.

  1. Chápem, že v zahraničí je to s našimi knihami problematické, ale verím, že po návšteve zo Slovenska bude vytvorená nejaká zásoba na čítanie aj od našich autorov 😀 Je pravda, že každá krajina je špecifická, či už je to Anglicko, USA alebo napríklad Švédsko. Aj vďaka mnohým prekladom do slovenčiny si myslím, že sú naši autori ovplyvňovaní. Na druhej strane ma bavia aj príbeh, ktoré takpovediac „voňajú“ Slovenskom, ale to už je o tom čo komu sadne. A čo sa týka Badlyho, toho som nemohla vynechať, z literatúry pre deti za mňa super, rovnako ako Saviours 🙂

   1. Na pohodlné kupovanie slovenských kníh v zahraničí vám stačí otvoriť si povedzme Martinus, odkliknúť sekciu e-knihy, vybrať, zaplatiť a okamžite stiahnuť. Čítate za pár minút či už v čítačke, tablete, alebo mobile 😉

 4. Spätné upozornenie: Zhrnutie | Mesiac jún

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *