Sherwood – Meagan Spooner

Dej sa viac-menej drží známeho príbehu o zbojníkovi, jeho eskapádach a prepadoch v lese. V hlavnej úlohe je však Marian, ktorá pôvodne ani nechcela byť Robinom Hoodom. Iba si požičala Robinovo oblečenie, aby sa mohla vydávať za muža a oslobodila brata jej komornej. Ako hovorí známy citát: “Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami.” A v tomto prípade vidíme, že aj dobré úmysly niekedy vypália inak, ako by sme chceli. Marian sa čoraz častejšie púšťa do bojov v role svojho alter ega, no začína ju podozrievať nielen šerif, ale aj Gisborne Gay, budúci pán z Locksley.

Nenávidíte je, tedy nás, nenávidíte šerifa,
ale děláte, co říka, a prosazujete jeho vůli.


A hrozně, příšerně se snažíte vypadat jako jeden s nich.“
Popri Marian je práve Gisborne veľmi výraznou a rozporuplnou postavou, ktorú som nechcela mať rada, no postupne si ma získal. Na prvý pohľad má chladný a strojený prístup k ľuďom, nie je urodzeného pôvodu, a tak sa neustále usiluje dostať do „lepšej“ spoločnosti. V zmene postoja ku Gisbornovi, ale aj v mnohých ďalších drobnostiach, som sa plne dokázala vžiť do života a pocitov Marian. Nechýbala, samozrejme, akcia, strieľanie z luku a súboje s mečmi.

Výborným bonusom sú pasáže z detstva a spoznávania Marian a Robina, ktoré sú občas vložené medzi kapitolami. O Robina teda úplne neprichádzame, pozorujeme jeho mladé ja a tieto časti sú milé, zábavné i smutné a skvelo ozvláštňujú dej.

Občas sa vyskytne nelogická scéna, či skôr realizácia plánu, o ktorej vieme, že by sa určite nepodarila ani s veľkou dávkou šťastia. Záver je pomerne prehnaný a prekombinovaný, síce nečakaný, ale menej je niekedy viac.

Jméno Robina Hooda bylo všude.
Ve vtipech, ktoré si vyprávěli strážní,
v šeptandě služebnictva,
při táčkách nad vyšívaním, při hudbě v síni.


V konečnom dôsledku sa mi však kniha veľmi páčila vďaka akcii, lukostreľbe, ľúbostným problémom. Nechýba trochu romantiky, tak akurát, aby to nebolo presladené. Správna dávka feminizmu, máme predsa radi ženy, ktoré vezmú veci do vlastných rúk (pardón, páni). Našťastie Marian nie je dokonalá, robí chyby, občas niečo nepochopí a na vlastnej koži zistí, že zákony a spravodlivosť sa nie vždy dajú vyriešiť tak jednoducho, ako by sme si mysleli.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na webe Fantasy knihy

Fantasy knihy multiverzum drak dragon logo

13 komentárov k “Sherwood – Meagan Spooner”

  1. Mne možno sadla do nálady, neviem, ale neskutočne som si ju užila. Páčila sa mi najmä Marian a to, že je silná postava, ale na druhej strane nie dokonalá. Každopádne nesedí a neľutuje sa, ale berie veci do vlastných rúk. A Robin Hood je srdcovka, tak snáď sa ku knihe tiež niekedy dostaneš ?

  1. Tak dúfam, že možno aj moja recenzia ťa trošku popostrčí k čítaniu ? Ale hlavne dúfam, že sa ti bude páčiť a užiješ si čítanie ?

  1. Presne, ja som tiež fanúšik, najmä seriálu asi z roku 2006 ak si dobre pamätám rok ? Niektoré nové spracovania sa mi až tak úplne nepáčia, ale zasa ten príbeh a myšlienku mám stále rada ? Knihu môžem len a len odporúčať pre fanúšikov Robina Hooda ?

 1. Já jsem byla více méně spokojená. Líbilo se mi uchopení toho příběhu, klidně tam mohlo být o něco málo více Robina a Marian v těch „refrénech“. Já mám na této autorka a jejich převyprávěních ráda to, že nemá úplné happy endy, ale hrdinové bojují za něco úplně jiného než nakonec dostanou 🙂

  1. Súhlasím, viac Robina by bolo super, ale inak som spokojná. A ako hovoríš ten záver alebo vyvrcholenie nie je úplne také, akoby postavy a možno aj čitatelia čakali ?

 2. Tak nakoniec to vyzerá na príjemnú YA 🙂 Od Spoonerovej mi už odporučili Na lovu a keďže Krásku a Zviera milujem, tak nemusím dlho otáľať a uvidíme či dám šancu aj tejto…

  1. Na lovu sa mi tiež páčilo, veľmi vydarený príbeh a pomerne netradične podaný, takže určite odporúčam a dúfam, že si čítanie užiješ ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *