Prvá veterná čarodejka | Elise Kova

Knihy, mágia a predsudky

Vhalla Yarlová je učnicou v kráľovskej knižnici, v hlavnom meste ríše Solaris. Pre všetkých knihomoľov je to ideálna práca a Vhalla nie je výnimkou. Hoci by knihy mala najmä katalogizovať, potajomky číta a hltá jednu stránku za druhou. Jej život by bol normálny, bola by sivou myškou s pár priateľmi, učňami z knižnice rovnako ako ona. Len keby nebolo stretnutia s mágom z veže. Dozvie sa, že sa v nej skrýva mágia, a dostane pozvanie študovať ju a stať sa čarodejnicou.

„Môžeš prečítať všetky knihy v tejto knižnici a jedného dňa byť
múdrejšia ako samotný Majster kníh, no zomrieš bez toho,
aby si čokoľvek z toho vyskúšala.
Život prežiješ iba cez zážitky iných.“

Pre odchovancov Harryho Pottera sa to môže zdať ako splnený sen, avšak Vhalla vyrastala v spoločnosti plnej strachu z mágie i jej nositeľov. Ľudia vedia, že mágia je prínosom, avšak povery a strach sú mocný nástroj a väčšina ľudí sa mágov bojí. Napriek tomu, že jeden z dvoch princov krajiny je mocný Ohňový mág.

prvá veterná čarodejka mágia živlov elise kova

Okrem primárnej línie o mágii a veternej čarodejke tu máme po veľmi dlhom čase, samozrejme, trošku predvídateľne, aj ľúbostné problémy. Prvá veterná čarodejka je predsa len young adult fantasy s mladými hrdinami, a tak nemôže chýbať ani tento aspekt. Vhalla zvažuje vzťah z rozumu. Kamarát z detstva jej vyzná lásku a cez Vhallu je skvele prezentovaný tlak spoločnosti na založenie rodiny, výber vhodného partnera. Hoci sa kniha odohráva v bližšie nešpecifikovanej dobe podobnej stredoveku, táto myšlienka je veľmi aktuálna aj dnes. Nebojte sa, nejde o žiadne toxicko-feministické smerovanie, ale bolo príjemné vidieť, že niekedy sa postavy zamýšľajú aj nad tlakom spoločnosti.

„Lebo vzduch Veternému mágovi neublíži, rovnako ako oheň neublíži Ohňovému mágovi.“

Ako vyhrať vojnu?

Solaris je mocná krajina, ktorá je práve teraz vo vojne s cieľom rozšíriť vieru v Bohyňu medzi susedné územia. Táto téma zatiaľ v knihe nie je veľmi využitá, zisťujeme iba, že sa bojuje a princ Aldrik spolu s jeho ohnivou mágiou je obávaným protivníkom.

mágia živlov elise kova

Hoci sa môže zdať, že z hľadiska deja sa toho v prvej časti až tak veľa nestane, kniha ma vôbec nenudila. S každou kapitolou viac spoznávame Vhallu, jej život a mágiu. Napriek strachu totiž začne hľadať informácie, zisťuje, aké typy mágov existujú, a možno aj tieto vedomosti začnú nahlodávať jej odhodlanie nestať sa čarodejkou. Zo spoločných rozhovorov spoznávame aj princa Aldrika. Ako už zrejme tušíte, práve tu sa otvára milostná linka nášho príbehu. Zatiaľ ide viac o náznaky a pohľady, žiadne zdĺhavé milostné úvahy ani romantické večere pri sviečkach.

Prvá veterná čarodejka na mňa zapôsobila naozaj výborne. Oceňujem rozpracovanie mágie a jej rôznych foriem, taktiež rozpoltenie a prerod myslenia hlavnej hrdinky voči zažitému strachu z nadprirodzena. Vhalla ako hlavná postava je príjemná, nie je prehnane sebaistá ani odvážna, ale na druhej strane nie je ani hlúpa či priveľmi naivná. S Vhallou som sa vedela rýchlo a ľahko stotožniť, či už kvôli jej láske ku knihám a čítaniu, alebo aj vďaka spôsobu, akým nazerá na svet.

prvá veterná čarodejka elise kova young adult mágia živlov recenzia

Úvodný diel fantasy série Mágia živlov tak priniesol čítanie, ktoré dokáže zaujať už od prvej strany. Je to dobre napísané, k tomu pridajme ešte uveriteľné realistické postavy, ktorým fandíme a sme zvedaví, čo sa stane ďalej. Prispieva k tomu aj fakt, že záverečná tretina knihy je prekvapivá a uberá sa iným smerom, než by sme mohli pôvodne čakať. Ako to už býva pri dobrých príbehoch, po dočítaní záverečnej strany máme hneď chuť vrhnúť sa na ďalšiu časť.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *