Prachový mužíček – Peter Gajdošík

Kniha sa čítala dobre a svižne, najmä vďaka dobrej dĺžke poviedok – nechýbalo v nich napätie, nemali priveľmi dlhé úvodny a boli v rôznej miere staršidelné. Strach ako taký vyvolávali niekedy scény, inokedy námet alebo dôsledky konania postáv.

“Ste tu sám?” Pokračoval policajt.

”Sám. Ak nerátam túto beštu… Zastreľte ju, prosím!”

Výhodou bolo, že každý príbeh sa dal prečítať rýchlo, aj keď som možno práve na čítanie nemala až tak veľa času. Poznáte to, začínate sa a zrazu musíte niekam odbehnúť alebo niečo urobiť. Pri tejto knihe to nebol problém, dávkovaný som si ju postupne po jednotlivých príbehoch. 

Prachový mužíček

Autor píše zaujímavo, občas sledujeme dej priamo očami hlavných účastníkov, inokedy zvolil rozprávanie v tretej osobe a aj toto striedanie bolo dobré, každý príbeh bol iný. A tu už sa teda dostáva k samotným poviedkam.

Kniha celkovo obsahuje dvanásť poviedok: Prachový mužíček, V kresle, Zúčtovanie, Na hríboch, Mačkač, Pach dravca, Škola života, Moja krv, Skriňa, Potom, Návrat domov Princezná.

Každž z príbeh je niečím odlišný či už sa jedná o prostredie, zápletku, postavy alebo námet. Niekedy sa ocitneme v lese, na dedine alebo sú poviedky zasadené do mestského prostredia, napríklad Moja krv a Princezná. Z prostredia kasární je tu zasa poviedka Skriňa, o škole rozpráva príbeh s príhodným názvom Škola života. Vnímam to ako plus, že sa jednotlivé príbehy líšia a neponášajú sa na seba, zakaždým tak ide o iné čítanie a aj miera “temna” sa líši. 

“Len ty tu pekne seď, kým sa nevrátim.
Lebo ti aj tú vykĺbenú paprču
priklincujem o stôl.”

Podtitul na titulke hlása “temné príbehy” a s tým úplne súhlasím. Niektoré sú hororové, iné obsahujú chladnokrvnú pomstu či práve psychologickú temnotu. V niektorých je silná akcia a boj, naháňanie a útok, inde je desivou časťou skôr zmýšľanie a konanie postáv. Pri čítaní som sa vyslovene nebála, ale viaceré poviedky neboli práve príjemné ako napríklad Moja krv o dôchodcovi, ktorý chcel vo svete zanechať svoj odkaz. 

Prachový mužíček
Zdroj: FB Artis Omnis

Pri čítaní som neraz ľutovala, že ide iba o poviedku a nie hlbšie a širšie rozpracovaný námet. Napríklad V kresle o pomste nekalému podnikateľovi alebo Škola života ukazujúca drsný život v bližšie nepopísanej škole (drsný nie kvôli ťažkej matematike, ale pre zbrane a násilie).

“Diablovo semeno,” zamrmlala si tlmene
popod nos. Kým jej prsty pevne zovreli porisko motyky, očami uprene sledovala mrviaci sa omyl prírody.

Námety ako také nie sú vyslovene originálne alebo jedinečné. Na druhej strane dôležité je najmä spracovanie, autor má dobrý štýl, nezachádza do zbytočných opisov a podrobností. Krátke útvary obsahujú napätie, zápletku a aj určité rozuzlenie alebo vyvrcholenie, takže z čítania som si odnášala nejaký pocit alebo dojem. A to je dobre. 

Peter Gajdošík - Prachový mužíček

Ťažko sa hodnotí kniha s viacerými príbehmi, no v konečnom dôsledku ide o dobré a rýchle čítanie. Ak hľadáte zložitý a komplexný dej, zbierka poviedok pre vás zrejme nebude to pravé. Avšak na čítanie v krátkych chvíľach voľna, napríklad pri cestovaní bude Prachový mužíček dobrou spoločnosťou.
Len neodporúčam čítať knihu večer, ak vás čaká osamelá a temná cesta domov. Vaša fantázia by vám mohla niektoré príbehy veľmi rýchlo oživiť. 

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

2 komentáre k “Prachový mužíček – Peter Gajdošík”

  1. Též jsem si Halloween udělala trochu tématický a baví mě. 😀 Jinak Prachový mužíček zní moc dobře a určitě ho vidím na to, že bych si jej ráda dala na ten svátek. 🙂

    1. A ako si strávila Halloween? Daj inšpiráciu 😀 Knihu odporúčam, že to fajn čítanie a to osobne na horory a strašidelné príbehy veľmi nie som 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *