Posol | Záver trilógie Žatva smrti


Chyby dokonalej budúcnosti

Neal Shusterman zatva smrti

Ako to však už býva, nič nie je úplne dokonalé a aj v raji sa nájde chybička. Nie všetci kosci sú takí ctihodní, ako by mali byť, a žiarivým príkladom je mocichtiví kosec Goddard. Tomu sa po niekoľkých šokujúcich ťahoch v druhej časti Nimbus podarilo stať vrchným koscom. Získal moc a teraz zisťujeme, že mu ani zďaleka nestačí.

“Takto teraz riešite každý problém?” opýta sa Aryn. “Vykosíte ho?”

Posol je komplexný a rozsiahly

Záverečný diel je rozdelený do viacerých častí a každá nás postupne posúva k vyvrcholeniu. Neal Shusterman nám ukazuje, čo sa deje v spoločnosti po odmlčaní Nimba, ako sa mení a pretvára spoločenstvo koscov, ale tiež ako vznikajú nepokoje. Tónisti, vyznávači tónizmu sú čoraz radikálnejší a ich náboženstvo rastie, najmä vďaka Poslovi, ktorý ako jediný komunikuje s Nimbom.

Skrátka a dobre, v tretej časti sa toho stane veľa. Sledujeme príbeh z viacerých pohľadov známych, ale aj nových postáv. Spočiatku som sa trošku strácala v časovej osi príbehu, pretože autor niečo občas odhalil a potom sa vrátil v deji späť, následne nadviazal, a tak som si pomaličky v hlave skladala celú mozaiku.

shusterman dystopia kosec trilogia recenzia

Bolo vidieť, že je to premyslený príbeh a jednotlivé časti do seba pekne zapadali. Na druhej strane, autor to poňal dosť obšírne a zo svižnej young adult dystopie, akou bol Kosec, je Posol už skôr zameraný na celú spoločnosť a ľudstvo. Vzťah Citry a Rowana v tejto časti takmer neexistuje, taktiež sa nerieši nič menej podstatné ako je ovládnutie sveta či prežitie ľudí.

Kniha má viac ako 600 strán a je tak aj najhrubšou časťou trilógie. Z pohľadu čítania to bolo aj cítiť, Posol má slabší spád deja, než som očakávala od záverečnej časti. Prevažnú väčšinu knihy sa nedejú vyslovene prevratné veci ani odhalenia, skôr sme možno zmätení a zvedaví, kam to bude smerovať. Záverečná tretina príbehu to v istej miere vynahradzuje. Z dejového hľadiska som si záver neskutočne užila, pretože mi prišiel premyslený, dobre zrealizovaný a z môjho pohľadu aj nečakaný.

zatva smrti kosec posol

A verdikt?

Mohol mať Posol o niekoľko strán menej? Myslím, že áno. Mierne zoškrtanie a svižnejší spád by ma ako čitateľa udržal v napätí dlhšie. Takto som si užívala čítanie, pretože Shusterman píše naozaj dobre, ale kým som sa dostala k záveru, nemala som problém knihu odložiť a vrátiť sa k nej neskôr. Každopádne som naozaj rada, že ide o veľmi dobré zakončenie nápaditej a originálnej dystopie. Viacero trilógií/sérií u mňa pohorelo práve na posledných dieloch, ktoré mi neprišli nejako extra dobre vymyslené – obvykle sa to končí revolúciou, bojom a prevratom. Za to má u mňa Shusterman veľké plus.

“Si hrozný človek,” povedal Nimbus. “Si úžasný človek.”
“No, takže ktoré z toho platí?” naliehal Greyson.
“Prečo nevidíš, že odpoveďou sú obe možnosti?”

Ak hľadáte dystopické čítanie, Žatva smrti rozhodne nesmie uniknúť vašej pozornosti. Hoci Kosec je spočiatku young adult, už v Nimbovi sa začínajú objavovať závažnejšie témy a v Posol už reaguje na celospoločenské témy aktuálne aj v dnešnej dobe. Po dočítaní som mala dobrý pocit zo skvele premysleného príbehu, ku ktorému sa niekedy ešte rada vrátim.

oddelovac

Hodnotenie: 9 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdete na webe
Fantasyknihy.multiverzum.sk

fantasy knihy multiverzum

5 komentárov k “Posol | Záver trilógie Žatva smrti”

    1. Mne sa páčilo aj Bez šance, toto bolo zo začiatku viac ya a až teraz v závere o niečo viac orientované celkovo na spoločnosť. Za seba môžem odporúčať, ak máš rada dystópie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *