Uspokojivý záver vydareného príbehu

Ušli sme kus cesty

V máji som vám vychválila druhú časť – Sama za seba. Nechcená kráľovná je tretia a posledná časť fantasy série Gwind. V prvej časti sa mladé dievča z nášho sveta dostáva do iného sveta – drsnejšieho a magického. Anna ušla obrovský kus cesty, metaforicky ale aj doslova. Precestovala tri krajiny, čo je vo svete bez motorizovaných dopravných prostriedkov rozhodne dosť. Zaplietla sa so Spoločenstvom vrahov, s armádou, mágmi a potom prišla vojna s Čiernymi mágmi.

Práve vojna s Čiernymi a jej vyvrcholenie je ústredným motívom tejto časti. Anna, Gwind ako je známa v tomto svete, sa naučila ovládať svoju moc a môže výrazne ovplyvniť priebeh vojny. Má sa však zapliesť do cudzej vojny o krajinu, ktorá nie je jej domovom?

Záver série ako sa patrí

Myslím si, že Nechcená kráľovná je z celej trilógie najlepšia, pretože v tejto knihe nájdeme všetko. Boje a akciu, ale aj strategcké plánovanie a taktizovanie, podrazy a nástrahy, problémy so zásobovaním i vernosťou, všetko čo patrí k vojne.

Bremeno a výsada vládanutia je tu tiež neraz rozoberaná, keďže Čierna magička sa prehlasuje za právoplatnú dedičku trónu a chce sa stať kráľovnou. Na druhej strane je kráľom mladý bojovník, ktorý na trón nemal takmer žiadnu šancu, kým nevyzabíjala jeho rodinu. A potom sú tu aj sympatie ľudu a vplyv šľachty.

Okrem toho nechýba ani love story a hoci Gwind a Ador už nie sú spolu (stále ma mrzí ako to autorka v dvojke vymyslela), na scéne je sympatický Raul. Nechýba ani sukničkár Ka-tras, ale aj milostný život vedľajších postáv. Sú to iba drobné doplnky hlavného deja, ale práve vďaka ním som si postavy o to viac obľúbila. A hoci som niektoré zvraty uhádla, na pôžitku z čítania mi to neubralo.

Najviac akcie sa dočkáme v záverečnej tretine, ale to nie je asi žiadne prekvapenie vzhľadom na gradáciu deja. Autorka dokonca zabŕdne aj do vysvetľovania do akého sveta sa to vlastne Anna dostala a aké má prepojenie k tomu nášmu. Za mňa táto časť v príbehu ani nemusela byť. Vysvetlenie dostaneme pomerne stručne, vtesnané do niekoľkých stránok. Na druhej strane to dá možno odpoveď viacerým zvedavým čitateľom, kto vie.

Chválim aj, rovnako ako predtým, vydarenú ilustráciu na titulke knihy. Autorom je Martin „Cuco“ Luciak a podobne ako pri prvých dvoch knihách sa k príbehu skvele hodí.

Dočkala sa Gwind dobrého konca?

Ak to mám teda zhrnúť, až na zopár predvídateľných zvratov a prehnaných scén nemám žiadne väčšie pripomienky k príbehu. Nechcená kráľovná je veľmi dobre napísaný a najmä vymyslený záver prepracovaného príbehu. Chválim sympatické (aj menej sympatické) postavy, nový svet s viacerými krajinami, jazykmi, zvykmi a tradíciami a taktiež magickým systémom. A v deji nechýba ani humor, láska a boje.

Dokonca sa musíme rozlúčiť s viacernými postavami, niektoré som si dosť obľúbila a rovnako ako Anne, aj mne bolo ich smrti ľúto. Myslím si, že aj to je jeden zo znakov skvele napísaného príbehu, kedy sa postavy zo stránok stávajú našimi priateľmi.

Mám rada dobré konce. Nemusí to byť vyslovene happy end, ale dobrý v zmysle, že sú dotiahnuté podstatné dejové línie, dáva zmysel a je pre mňa uspokojivý. Toto všetko som dostala a tak, keď sa s odstupom pozriem na trilógiu Gwind ako celok, tak skutočne stojí za prečítanie. Ak ste ešte nezačali čítať, určite sa porozhliadnite po prvej knihe a vydajne sa s Annou na jej strastiplnú cestu novým svetom.

oddelovac

Hodnotenie : 10 / 10

oddelovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *