Naslouchač – Petra Stehlíková – Tajomný svet sklenitu

V takomto svete, v meste Amária ťažiacom vzácnu surovinu, žije aj hlavná postava nášho príbehu, mladá Ilan. Vydáva sa však za chlapca, aby prežila.
Patrí ku sklenárom, národu, ktorý dokáže spracovávať sklenit. Títu ľudia sú však doslova zotročení a žijú v strašných podmienkach. Príbeh nám teda ponúka nový svet, ktorý rozhodne nie je dokonalý a stretávame sa v ňom s mnohými problémami – rasizmus, otroctvo, ale aj nebezpečné príšery a bezpečnosť ľudí.

Naslouchač Petra Stehlíková Host

Okrem výborne vystavaného sveta s mnohými zaujímavý detailmi a zákonmi, nám autorka predstavuje rôznorodé postavy. Mladá Ilan skrytá v hábite menom mantia, ktorú musia nosiť všetci sklenári, sa snaží prežiť a pomôcť svojej rodine. Má neobyčajný talent a stáva sa učňom brúsiča sklenitu. Tento život ju nasmeruje na dobrodružnú a nebezpečnú cestu v spoločnosti slávnej bojovej jednotky dvadsiatich piatich najslávnejších bojovníkov.

”Jako by ti z nížin zapomněli na husté mraky na druhé straně Duvalského pohoří. Jediné, čo je zajímalo, byl dlouhý život.“

Práve jednotka nám poskytuje ďalšie výrazné postavy, či už ide o jej kapitána, prísneho, no spravodlivého muža alebo o Vargasa, jeho pobočníka. Postupne ich spoznávame, viac či menej a pred nami sa odhaľuje spletitá sieť životov. Do toho všetkého zasahuje nebezpečenstvo prichádzajúce z vonka, spoza štítov, proti ktorému má oddiel bojovať.

„Ilane!“ vydechl úzkostlivě.
„Musíš mi pomoct! Udělej meč z černého sklenitu!“

Príbeh možno spočiatku nie je veľmi dynamický a má dlhší úvod, v ktorom spoznávame svet, Ilan a jej život, priateľov a históriu sklenitu. Neskôr sa však príbeh rozbehne, čaká nás niekoľko prekvapivých zvratov, nechýbajú ani akčné a bojové scény, hoci tie sú skôr v druhej polovici knihy.

Napriek tomu sa príbeh čítal skvele.
Keď som sa začítala, strany ubiehali veľmi rýchlo a ja som chcela vedieť viac, viac o svete, o postavách, o tom, čo sa asi tak stane.


„Cože?“ vyjekla jsem a vysmekla se z matčina sevření.
„Jak si mě… pronajal?“

Naslouchač je veľmi dobre vymyslená a napísaná kniha. Obsahuje originálny svet a zápletku, taktiež postavy, ktoré dokážu zaujať i prekvapiť a to všetko je napísané vydareným svižným štýlom.
Spočiatku som sa obávala mladej ženskej postavy, keďže Ilan má iba dvanásť rokov, avšak v príbehu to vôbec nebolo prekážkou.

Naslouchač Petra Stehlíková Host

Skvelým bonusom na konci knihy je praktický slovníček vysvetľujúci neznáme pojmy, ktoré autorka v príbehu používa. Ak by sa vám však aj nechcelo listovať vždy na koniec knihy, v príbehu sú postupne pojmy vysvetlené.

Ide o vyspelú knihu, ktorú vám vrelo odporúčam. Mix dystópie, fantasy a historického príbehu.
Naslouchač stojí za prečítanie a ak ešte stále váhate, verím, že som vás presvedčila, aby ste knihe dali šancu. Naslouchač pôvodne vyhcádzal najskôr na internete a následne sa kniha dočkala papierového vydania vo vydavateľstva Host. Petra Stehlíková je skvelý príklad talentovaných českých autorov.

oddelovac

Hodnotenie: 9 / 10

oddelovac

2 komentáre k “Naslouchač – Petra Stehlíková – Tajomný svet sklenitu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *