Najlepšie knihy za rok 2020

Prvá veterná čarodejka – Elise Kova | CooBoo

O sérii Mágia živlov od Elise Kovy som už písala na blogu i sociálnych sieťach. Prvá veterná čarodejka si ma získala krásnou obálkou a prísľubom živelnej mágie.
Obrovským plusom pre mňa je hlavná hrdinka Vhalla, ktorá je knihomoľka a pracuje v knižnici. Príbeh je napísaný svižným štýlom, je to young adult, ale rieši aj rôzne témy, nechýba mágia, náznak love story a ja som nesmierne zvedavá na to, čo bude ďalej.

prvá veterná čarodejka mágia živlov elise kova

Viac si môžete prečítať v recenzii.

Posol – Neal Shusterman | Slovart

Žatva smrti je známa dystopická trilógia, ktorá nám ukazuje na pohľad ideálny svet v budúcnosti. Ľudia nezomierajú na choroby ani starobu, iba rukou spoločenstva Koscov. Zdanlivá utópia však nevydrží a z príbehu mladých učňov Rowana a Citry sa vyvinie boj o moc a pravdu.
Posol je záverečnou časťou trilógie a veľmi v ňom cítiť, že od klasickej young adult prešiel aj k celospoločenským témam. Výborne premyslený dej s viacerými náznakmi a epizódami sa v prekvapivom závere spojí a dotiahne do konca dynamickú dystópiu, ktorá by vám nemala uniknúť.

zatva smrti kosec nimbus dystopia slovart

Recenziu na Posla nájdete tu.

Strážcovia Varadína – Juraj Červenák | Slovart

Juraja Červenáka vám zrejme nemusím predstavovať. Od známeho slovenského spisovateľa som v minulosti čítala trilógiu Černokňažník a v minulom roku aj vydarenú novinku Štrkáč Callahan. A hoci Callahan bol super čítanie, v mojom rebrčíku ho predbehli Strážcovia Varadína, prvá časť série Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.
Historický príbeh z obdobia protitureckých vojen plný dobrodružstva, akcie, napínavých a neraz i nadprirodzených zážitkov, k tomu jedinečný humor a priamosť Červenáka a máte skvelý mix.
Knihu mám zatiaľ ako e-book a plánujem si ju zaobstarať aj v papierovej forme.

Anjel – Tiffany Reisz | Zelený kocúr

S autorkou Tiffany Reisz som prišla do kontaktu pri knihe Siréna, ktorá je výborným erotickým románom. A hoci tento žáner nepatrí primárne k tým, ktoré bežne čítam, som rada, že som sérii Rodení hriešnici dala šancu.

Výborné čítanie so zaujímavými postavami a ich osudmi, ktoré je doplnené aj o erotické scény. Podstatné podľa mňa je, že tento príbeh by fungoval aj bez erotických scén, lebo je skrátka dobre vystavaný a pútavý. Takže štipľavé korenie v podobe bdsm je naozaj doplnením. Anjel je druhou časťou a hoci som si nemyslela, že Sirénu prekoná, príbeh ma vďaka zápletke bavil ešte viac.

Anjel Tiffany Reisz Siréna Rodení hriešnici eortický román

Podrobnosti o príbehu nájdete v recenzii.

Moje skutočné meno je Hanna – Tara Lynn Masih | CooBoo

Opäť raz žáner, ktorý až bežne nečítam a som rada, že vybočujem zo zabehnutých koľají a skúšam rôzne knihy. Príbeh štrnásťročnej Hanny a jej rodiny, ktorá sa kvôli židovskej viere musí počas druhej svetovej vojny ukrývať v lesoch a jaskyniach.

Silný, emotivíny príbeh je zároveň podaný citlivo, zameraný na detaily bežnej rodiny. Zachytáva odhodlanie a túžbu prežiť, no zároveň ukazuje ako sa aj v najhorších časoch dá tešiť z maličkostí.

moje skutocne meno je hanna cooboo albatrosmedia

Moje skutočné meno je Hanna, recenzia

Stopárov sprievodca galaxiou – Douglas Adams | Slovart

Kultový sci-fi príbeh z vesmírneho prostredia, ktorý začína zdanlivo obyčajne na našej Zemi. Arthur Dent žije svoj obyčajný život, ktorý sa zmení. Zem prestane existovať a on sa vďaka kamarátovi Fordovi dostane na vogónsku vesmírnu loď.

Blíznivá zábavná jazda vesmírom, pri ktorej si človek iba vyloží nohy a užíva si čítanie. Rozmanitý jazyk, pestrosť námetov, jedinečný humor a to všetko v malom praktickom balení.

douglas adams slovart

Výhled na hvězdy – Brandon Sanderson | Talpress

Sanderson je pán spisovateľ, milujem jeho štýl podávania príbehov a klobúk dolu pred jeho predstavivosťou. Výhled na hvězdy je pokračovaní príbeh Vzhuru k obloze. Ide o výbornú ya sci-fi z vesmírneho prostredia.

V minulom roku som prečítala prvú a druhú časť, obe boli výborné, no Výhled na hvězdy ešte o máličko lepší. Prepracované svety, rasy, neposedná a tvrdohlavá hlavná hrdinka, vtipná umelá inteligencia a hromada akcie, napätia a bojov stíhačiek. Toto si skrátka musíte prečítať.
Obe knihy mi požičala moja dobrá kamoška Val za čo jej neskonale ďakujem.

Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte – A. S. King | CooBoo

Smiech cez slzy, reálny život, neľahké témy a tínedžeri. Veru Dietzovú som si všimla vďaka skvelému odporúčaniu a som za to nesmierne vďačná. Veru môžete čítať ako ya oddychovku so smutným nádychom, dokážete v nej však zároveň nájsť ťažké témy, epizódy a nečakanú hĺbku.

Kvalitná young adult napísaná výborným štýlom, v ktorej si na svoje prídu mladí, ale aj dospeláci. Vera je hrdinka, ktorá nie je dokonalá a žije život tak, ako vie.

Mesto duchov – Victoria Schwab – Slovart

Od Victoria Schwab som už čo-to čítala a páči sa mi jej štýl. Tušila som, že ma bude baviť aj duchársky príbeh pre mládež, no ono to obolo ešte lepšie. Bavila som sa od prvej strany po poslednú, bolo to dynamické, nechýbali duchovia a občas aj strašidelná atmosféra, fandomovské narážky a vtipný najlepší kamarát, ktorý je duch.

Príbeh mladej Casidy, ktorá dokáže nahliadnuť za Oponu a vidí duchov odo mňa dostáva plný počet pomyselných bodov hodnotenia. Svižnosťou a štýlom písania sa poľahky zaradil medzi najlepšie knihy za rok 2020 a odporúčanie pre všetkých fanúšikov dobrodružných príbehov.

Viac o príbehu spoza opony sa dočítate v recenzii – Mesto duchov

mesto duchov cassidy blake

Všetky tie svety – Juraj Čorba, Dávid Marcin | Slovart

Jedna z prvých prečítaných kníh roka 2020 a s prehľadom sa zaradila do top 10. Ide o si-fi komiks s námetom vyšetrovania virtuálnych nepokojov a antitechnologické učenie tajomného Helia.

Výborné na čítaní bolo, že čiatateľ sa musel aj trošku zamyslieť a nie všetko bolo hneď narovinu vysvetlené. Taktiež je potrebné spomenúť kresbu, ktorá je vydarená, oku ľúbivá a skvele zvolená vzhľadom na tému príbehu. Ak máte chuť na dobrý príbeh v grafickom spracovaní, vrelo odporúčam.

Vsetky tie svety komiks slovart technologie

Viac dôvodov prečo čítať Všetky tie svety nájdete tu.

Aké sú vaše najlepšie knihy za rok 2020? Podeľte sa o svoje odporúčania v komentária a ak ste čítali niektorú z týchto kníh, dajte vedieť čo si o nich myslíte.

Dlhy oddelovac

8 komentárov k “Najlepšie knihy za rok 2020”

  1. Niektore knihy su super, moja naj kniha ktoru som cital v roku 2020 aj ked nie je z toho roku bola Olalla od Stevensona. Odporucam.

  2. Pěkná Top 10. 🙂 Popravdě, já též přemýšlela, že bych udělala Top 10, ale nakonec jsem to nechala být, jelikož těch dobrých knih je až moc. 😀

    1. Ďakujem ? Veru, ten výber vôbec nebol jendnoduchý, ale chcela som aspoň takto dať priestor aj knihám, na ktoré zatiaľ nie sú napísané recenzie (a možno ani nebudú, aspoň nie tak skoro) ?

    1. Rozhodne odporúčam 😀 Moja super kamoška ho miluje, ona čítala aj ďalšie jeho série a nenápadne ma k nemu priviedla. Najskôr som čítala trilógiu Pomstitelia a tá bola výborná, teraz som sa dostala k Vzhuru k obloze a je to tiež skvelé, pritom každá tá séria je úplna odlišná a to je na tom to najlepšie 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *