Na dvore z tŕňov a ruží | Na dvore z hviezd a mrazu

Už sme sa teda stretli aj s krátkymi príbehmi z vytvoreneného magického sveta. Mohli sme sa tešiť na ďalšie dobrodružstvo Feyre, Rhysa a už dobre známych postáv. Tešila som sa na nahliadnutie do ich životov po záverečnom boji a bola som zvedavá na zápletku, ktorú si autorka do príbehu vyberie. Očakávanie sa splnilo iba polovične. Dostali sme obraz  mesta a života našich hrdinov, no zápletka akosi chýbala.

Mier, Rhys. Máme mier, naozajstný mier.
Tešte sa z neho…
Tešte sa jeden druhého.

Celá kniha sa niesla v znamení príprav a následných osláv Zimného slnovratu. Nečakajte akciu ani dynamiku, v príbehu sa toho veľa nedeje, sú tam nejaké drobné náznaky možnej rebélie u Ilýrčanov, avšak to je všetko. 

mapa Prythian na dvore

Na druhej stráne nás čítanie baví vďaka postavám, ktoré sú nosným prvkom celej novely. Sarah J. Maas vie písať, skvele vykresľuje zničené a obnovujúce sa mesto, jeho obyvateľov, ale aj následky vojny. Strata, zlé spomienky, bolesť. Toto vykreslila naozaj dobre a opäť cez konkrétne postavy a ich životy. Vďaka tomu čítanie nenudilo a malo čo ponúknuť. 

Na jednej strane je škoda, že novela nemala lepšie vystavaný námet a nejaký prekvapujúci záver, čo je takpovediac podstatou novely ako takej. Nevyrieši sa žiadny problém a ani osobné vzťahy, ktoré sú v niektorých prípadoch napäté, či už je to Nesta a jej sestry a Cassian, Lucien, Tamlin.


Všetci majú v knihe svoje miesto, no sú akoby zachytený v danom okamihu a oproti záveru trilógie sa toho veľa nezmenilo. Som rada, že autorka z toho neurobila happyend, v ktorom všektých spárovania a všetko dopadlo výborne. Čakala som však nejaký posun a zmenu, takto išlo akoby o krásne okamihy zachytené v jantáru – potešia, ale z dejového a vývojového hľadiska veľa neznamenajú.

Kupovať darčeky sa zdá zbytočné.
Ale je to ich tradícia.
Tá, za ktorú bojovali a umierali vo vojne.

Ako fanúšikov sa vám kniha bude páčiť, pretože sú v nej naše obľúbené postavy, či už je to Rhys, zlomený Tamlin, Lucian, Cassian, Mori,… Taktiež nechýba ani erotika, našťastie však v dobre zvolenej miere, čo sa nedá povedať o kniha Na dvore z krídel a zmaru. Príbeh určite odporúčam na vianočné obdobie, pretože Zimný slnovrat je sviatok rodiny, odovzdávajú sa darčeky a všetci si užívajú sviatočnú atmosféru. Viem si predstaviť čítať takúto jednohubku pod dekou, za oknami sneží a niekde po ruke mám nachystanú šálku s čajom.

na dvore z tŕňov a ruží

Za zmienku stojí vydarená obálka a grafické spracovanie knihy – okrem kresby Feyre a potrebných informácií je obálka lemovaná striebornými ornamentom. Pripomínajú inovať, náznaky mrazu čo je aj prepojením na názov a námet knihy. Na prvýžch stránkach nechýba mapa sveta, opäť pekne spracovaná rovnako ako v celej sérii. 

V konečnom dôsledku kniha neurazí, ponúkne nám taký krátky a milý náhľad a návrat do magického sveta férov. Sama o sebe nemá veľkú výpovednú hodnotu a ak ste nečítali trilógiu Na dvore z tŕňov a ruží, nemá čo ponúknuť. 

oddelovac

Hodnotenie: 7 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdete na Fantasyknihy.eu

fantasy knihy multiverzum

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *