Mezi světy | Andy Weir

Známa trojica fantasy hrdiniek

O mojej chuti do čítania nerozhodlo ani tak meno autora, ale najmä samotný námet. Už titulná kresba nám ukazuje tri známe dievčenské postavy z fantasy príbehov. Máme tu Alicu od Lewisa Carrolla, ktorá zažila dobrodružstvo v Krajine zázrakov. Ďalej je tu Wendy z Petra Pana, ktorá letela do Krajiny Nekrajiny, a trojicu nám uzatvára Dorotka z rovnako magického a jedinečného dobrodružstva z Krajiny OZ. A práve to sú tri hlavné protagonistky celého príbehu.


Dievčatá sa stretnú v zariadení menom Cheshire Crossing, čo je mimochodom aj originálny názov komiksu Mezi světy. Internátna škola, ktorá skôr pripomína zariadenie pre problémové dievčatá je však iba okrajovým miestom diania. Čo je podľa mňa iba dobre, pretože toto je pomerne nedomyslený prvok. Má ísť o školu, ale dievčatá sa nič neučia a okrem nich, vychovávateľky a riaditeľa tam už nikto iný nie je. Vynorilo sa tu teda zopár otázok, ale ani naše mladé hrdinky nemajú čas sa im venovať. Spája ich nielen magické dobrodružstvo, ale aj schopnosť cestovať do troch fantasy svetov.

Práve ich ďalšie neplánované návštevy zapríčinia v nám známych krajinách problémy. Čarodejka zo Západu spojí sily s kapitánom Hookom a spoločne chcú ovládnuť oba svety. Spočiatku neveľmi priateľsky naladené dievčatá by mali spolupracovať, čo sa však ukáže ako pomerne problematické.

Návrat do známych svetov

Je zaujímavé sledovať známe postavy v tínedžerskom veku, keď sa ich osobnosti menia od klasických rozprávkových. Bojovná Wendy či večne nahnevaná Alica nepripomínajú milé dievčatá z klasických kníh. Opäť však narazíme na nedomyslenosť príbehu, pretože netušíme, prečo sú také, aké sú. Iste, môžeme to pripísať vplyvu magického sveta a následne návratu do toho nášho, kde im nikto neveril a boli považované za bláznov.

Chýbalo mi tu však trošku viac z pozadia a ich myšlienkových pochodov. Možno je to iba môj zvyk z kníh a možno na toto proste komiks nemal priestor, ale mňa by to naozaj zaujímalo. Na druhej strane som sa však počas čítania bavila. Či už vďaka cestovaniu do známych svetov, alebo aj kvôli humoru, ktorý príbehu nechýba. Za krásne obrazové spracovanie patrí chvála umelkyni Sarah Andersenovej, ktorá sa pohrala tak s postavami, ako aj prostredím a výsledok je pastvou pre oči.

Mezi světy je rýchlovka, ktorá poteší

V konečnom dôsledku som si čítanie užila, bola to milá oddychovka, pri ktorej človek nemusel veľmi rozmýšľať. Skvelý pocit vyvolávali najmä známe postavy, okrem hlavných hrdiniek nechýbal Peter Pan, kapitán Hook, čarodejnice z OZ či lietajúce opice. Bolo to teda pomerne nostalgické, hoci stvárnenie sa možno nie vždy stretne s tým, aký obraz o postavách máme v hlavách my.

Občas si ako čitateľ položíte otázku, na ktorú nedostanete odpovedať. Dej sa občas mihal a menil rýchlo, čo rozhodne pridalo na dynamike, ibaže občas ste ho nestíhali sledovať. Chcelo by to možno dotiahnuť niekoľko voľných nitiek, ktoré sú iba tak pohodené v priestore a nie sú zapracované do celkového obrazu. V konečnom dôsledku však, súdiac podľa môjho prípadu, nebudete sklamaní a čítanie si užijete.

oddelovac

Hodnotenie:

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na webe
Multiverzum

fantasy knihy multiverzum

4 komentáre k “Mezi světy | Andy Weir”

    1. Tak toto určite odporúčam, je to super oddychovka – fantasy – známe postavy a ja som to čítala po večeroch vždy pár strán ako reset po ťažkom dni a pomáhalo to 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *