Maličkosti | Na čom záleží?

Využitie viacerých námetov

Páči sa mi, že autorka využila rôzne témy, toxické priateľstvo, láska, ale aj zdravotný problém, štúdium a strata zamestnania u jedného z rodičov. Niektoré námety by si pokojne zaslúžili aj viac priestoru, boli podané iba okrajovo, akoby mimochodom, čo je celkom škoda.

dominika elizabeth hladikova young adult e j publishing recenzia

Napríklad pri zrakovom hendikepe, hlavná postava síce chodí k očnej lekárke, ale mňa zaujímalo, či je možnosť operácie, či by nepomohli nejaké okuliare na korigovanie zraku, očná gymanistika, čokoľvek. Neviem, možno tá operácia v tomto prípade naozaj možná nebola, ale vzhľadom na problémy, ktoré to spôsobovalo, by som čakala, že tam možno načrtne možnosť resp. nemožnosť riešenia.

„Sa láskvo dívaj pod nohy!“ kričala ďalej. „Čo si slepá?“
Mlčala som.

Toxické priateľstvo medzi dvoma kamarátkami z detstva sa stalo dobrou zápletkou, spolu s prvou láskou sú to hlavné témy. Rozumiem, na čo chcela autorka poukázať. Nie všetci kamaráti sú na celý život, nie všetci to s nami myslia úprimne a niekedy vo vzťahu viac dávame ako dostávame.

Na druhej strane, správanie a následne vysvetlenie Viki, prečo sa zmenila, bolo dosť povrchné. Skrátka v jednom odstavci vysvetlila, že má toho po krk a bodka. Z jej predchádzajúceho správania som nemala pocit nefungujúceho priateľstva, takže asi by som tam z jej strany čakala viac objasnenia, prečo sa táto zmena udiala. Alebo minimálne toto objasnenie poskytnúť čitateľovi, keď už nie aj hlavnej hrdinke Mii.

Realistický príbeh o živote mladých

Niektoré situácie a postavy si zaslúžili hlbšie rozpracovanie, takže by som uvítala pár stránok navyše, aby postavy stihli reagovať a išli sme viac do hĺbky. Na druhej strane zasa príbeh rýchlo preletíte, niečo vo vás zarezonuje viac, niečo menej. A prostredie Slovenska v tomto prípade fungovalo tiež dobre, nenásilne a jednoducho spracované, čo sa nepodarí každému autorovi.

Fotila som všetko, čo som mohla. Všetko, čo sa mi páčilo,
čo by mohlo odhaliť zaujímavé detaily.

Možno to z tejto recenzie tak úplne nevyznie, ale táto kniha je asi najlepšou, akú som od Dominiky Elizabeth Hladíkovej čítala. Nájde sa priestor na zlepšenie, ale je vidieť, že autorka už čo-to napísala, textovo to funguje a ako príbeh pre mládež v tínedžerskom veku to podľa mňa funguje dobre. Pre náročnejšieho čitateľa sú tam už mierne nedostatky, na druhej strane myšlienky sú stále výborné.

Určité odosobnenie sa autorky, hoci tu sú autorské prvky s hlavnou postavou, príbehu prospelo. Čítal sa s ľahkosťou a ani sa nenazdáte a ste na konci.

Prevedenie

Kniha je útla a napriek tomu sa toho v nej udeje veľa. Vreckový formát v štýle evitovka, tematicky v YA prevedení a to veľmi vítam. Knihu si dáte do kabelky a prečítate počas niekoľkých ciest do školy či práce alebo si ju zoberiete so sebou niekam na výlet. Oceňujem aj doplnenie knihy o niekoľko fotografií – prepojenie s hlavnou hrdinkou, ktorá rada fotí aj s námetom knihy.

hladikova maličkosti recenzia young adult

Maličkosti vás prinútia rozmýšľať, či už o zrakovo znevýhodnených ľuďoch, priateľstve, rodine. Kniha vo vás niečo nechá – myšlienku, situáciu, pocit a práve toto je na nej to najlepšie. Drobné maličkosti, na ktoré poukazuje sú práve tie najdôležitejšie.

oddelovac

Hodnotenie : 7 / 10

oddelovac

Jeden komentár k “Maličkosti | Na čom záleží?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *