Hříšní světci – Emily A. Duncan

Naďa je svatodějka, prvá po dlhých rokoch a preto je ukrytá v kláštore vysoko v horách. Ako to už býva, jej úkryt nevydrží navždy a Naďa musí z kláštora utiecť. Skríži cestu trojici priateľov a spoznáva Malachiáša, Rašída a Paridžán. Malachiáš je zbeh z Tranavie, Rašíd a Paridžán pochádzajú zo susednej Akoly a všetci traja chcú zastaviť vojnu. Spolu s Naďou sa rozhodnú pre riskantný plán – zavraždia kráľa Tranavie.

“Gratuluji vám – pokud přežijete, vaše šance na vítězství sa podstatně zvýší.”

V knihe sa striedajú pohľady dvoch postáv a to Nadeždy a princa z Tranavie. Serafín Meleský od šestnástich rokoch bojuje na fronte, no teraz ho otec povolal späť do hlavného mesta. Má si vybrať vhodnú manželku, no ukáže sa, že ide iba o zastierací manéver.

Young adult s temnou atmosférou

Hříšní světci sú young adult príbeh, hlavné postavy sú mladí ľudia, neraz zmietaní nerozhodnosťou alebo vzájomnými citmi. Okrem toho je však v príbehu silný fantasy námet krvavej mágie a božstiev, ktoré Nadi prepožičiavajú silu. K tomu všetkému sa pripojí pomerne temná atmosféra, v knihe je hneď niekoľko súbojov, intríg a autorka sa nevyhýba ani smrti.

Na jednej strane má kniha výborné prvky, ktoré ma zaujali a bavili. Krvavá mágia je naozaj krvavá a drsná, bohovia nie sú vždy milí a priateľskí. Na druhej strane však Naďa ako hlavná postava je priemerná, neurazí, ale ani som si ju nezamilovala. Možno aj preto som sa do knihy až tak neponorila, pretože som sa s ňou nevedela veľmi stotožniť. Zaujímavejší mi prišiel práve Serafín, ktorý však mal o niečo menej priestoru.

Teď jde o život každému krvemágovi, který se nachádzi unvitř paláce. Každému šlechtici,
celé tranavciánske vládnoucí vrstvě.

Správne prvky dobrého príbehu

Keď sa na knihu pozriem po dočítaní, má niekoľko skvelých prvkov, niekoľko priemerných a to všetko je napísané pomerne pútavým štýlom. Autorka pridala aj trochu romantiky, v závere sa dočkáme niekoľkých nečakaných zvratov, ale priznám sa, že som z knihy nebola až taká nadšená ako som očakávala. Je to nadpriemerný príbeh a dobrý úvod do série, verím, že Naďa a ďalšie postavy sa v pokračovaní viac rozvinú a vtiahnu ma do deja. Odhliadnuc od námetu božstiev a krvavej mágie mi štýlovo Hříšni světci trošku pripomínali Grišu, v takej temnej a drsnej, menej naivnej verzii.


Nie som teda úplne nadšená, ale Hříšní světci stoja za prečítanie a verím, že autorka ešte má čo ponúknuť. Do ďalších dielov na to rozhodne vydarený úvod.

Chválim krásnu mapu, ktorá je hneď v úvode a veľmi pekne dopĺňa príbeh. Za vydarenú považujem aj pútavú obálku kombinujúcu bielu a modrú s kontrastnou červenou. Za zmienku stoja aj úvody do kapitol, kde je vždy pár slov o niektorom z bohov alebo svetcov v Kaljazine.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

9 komentárov k “Hříšní světci – Emily A. Duncan”

    1. Prajem príjemné čítanie a dúfam, že sa ti kniha bude páčiť. Najmä si uži čítanie a pokojne daj potom ako príbeh hodnotíš 🙂

    1. To áno, ono aj na knihách, ktoré mám veľmi rada by pozorné/kritické oko našlo nedostatky, mne ide najmä o ten čitateľský zážitok 🙂 V tomto prípade to bolo veľmi dobré, len pár nedostatkov, ale to môže byť aj subjektívne 😀

  1. Vypadá to moc dobře a rozhodně se jedná i o něco, co bych si přečetla. Takže píšu na seznam, ale kdo ví kdy se k ní dostanu. Hlavně teď, co si beru pauzu od YA. 🙂

    1. Rozhodne odporúčam zaradiť na zoznam 🙂 A vrámci ya ju odporúčam vypichnúť, keďže to nie je tak úplne tradičné ya, ale také temnejšie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *