Gwind : Sama za seba

Aj nedokonalých hrdinov máme radi

Anna prešla už teraz dlhú cestu (a ešte nekončí), ktorá si vyberá svoju daň. A hoci je hlavnou hrdinkou príbehu, neraz bojuje s depresiou, beznádejou, výčitkami a zmätkom zo všetkého, čo zažíva. Na jednej strane veľmi chválim realistické zobrazenie tejto postavy, aj s tými negatívami, ktoré podobné dobrodružstvá prinášajú. Miestami som, síce, už nemala “náladu” na jej beznádej – predsa len, od našich hrdinov očakávame práve to, že budú lepší a odolnejší ako my. Ale z mojej strany to skôr bolo preto, že som dúfala, že Anna bude silnejšia, čo sa napokon aj postupne ukáže (takže áno, stále je to hrdinka) a navyše pôsobí reálne. 

“Jasné. Som skoro ako Hermiona, ale bez prútika. Určite som však strávila v knižnici toľko času čo ona.”

Hlavackova artis omnis fantasy peace for ukraine

Rôzne dejové línie

Okrem dejovej linky Gwind sledujeme aj Čiernych mágov. Chrezz a Zagurg boli nútení zmeniť taktiku. Zháňajú spojencov, získavajú viac informácii o sídlach v krajine a plánujú svoj postup. Oceňujem, že tu je vojna vykreslená realisticky – výhry aj prehry, plánovanie aj hašterenie veliteľov, problémy s morálkou a vernosťou mužov,… Vojna je málokedy zložená z jednej záverečnej bitky, ktorá určí víťaza a porazeného. 

Čo ak sem tých piatich mágov poslali práve preto, aby zabezpečili jej zlyhanie?

Taktiež sledujeme ďalšiu dejovú líniu a to Ka-trasa, blízkeho radcu mladého kráľa jedného z kráľovstiev. Ten sa pokúša o obnovu spustošeného mesta a musí čeliť intrigám šľachticov. Ide o zaujímavú postavu, klaďas, ktorému čitateľ rád drží palce. Aj keď som teda úprimne zvedavá akú úlohu ešte v príbehu bude mať a prečo mal v tejto časti pomerne veľa priestoru.

Gwind spoznáva nový svet

V druhej časti série sa dozvedáme viac aj o fungovaní samotnej mágie v tomto svete. Mágovia využívajú k čarovaniu magické kamene rôznych farieb a práve v už spomínaných Vežiach mágov sa oboznámime so zákonitosťami a systémom mágie. V prvej časti na to nebolo veľa priestoru, čomu rozumiem. Oceňujem, že práve v dvojke ideme hlbšie pod povrch či už je to fungovanie mágie alebo jednotlivé krajiny a ich národy.  

Nejdem veľa prezrádzať o deji a zvratoch, aby som vás neobrala o prekvapenie a zážitok z čítania. Zážitok to totiž naozaj bol. Kniha má takmer päťsto strán a ich obsah je nabitý nielen akciou a bojmi, ale aj prerodom postáv a porozumeniu mágii. Hoci dynamika príbehu bola možno o niečo nižšia ako v prvej časti, Gwind – Sama za seba je komplexným príbehom s viacerými líniami a odtieňmi.

 Chválim aj ilustráciu Gwind na obálke a celkovo výzor knihy. Zachytáva Annu uprostred boja zbraní a mágie, navyše štýlovo pekne ladí s prvou časťou.  

Môžem pokojne skonštatovať, že je to naozaj dobré čítanie a vo viacerých smeroch dvojka predčila úvodný diel série. Som zvedavá na čo sa ešte môžeme tešiť. Podarí sa napokon Anne vrátiť domov? Zapojí sa znova do bojov alebo sa bude od nich dištancovať? Zvíťazia Čierni mágovia? Priveľa otázok, viem, ale na odpovede si musím(e) ešte počkať. 

oddelovac

Hodnotenie : 8 / 10

oddelovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *