DOM 490 | Mark E. Pocha


Oceňujem realistické poňatie postáv i deja, pretože ako čitateľ som mala skutočne pocit, že toto by sa niekde mohlo stať. Či už veríte na akékoľvek nadprirodzené sily alebo nie, postavy pôsobia živo a vierohodne, so svojimi starosťami a problémami, ale aj drobnými radosťami.

„Chcelo by to pokosiť trávu v záhrade…“

Prerábka starého domu, problémy so svokrovcami sú momenty z každodenného života, v ktorých sa nájde nejeden čitateľ. Taktiež prenikáme pod povrch postáv, do ich myslenia a pohnútok. O to je príbeh reálnejší i záživnejší, pretože si k postavám vieme vytvoriť vzťah a sme tak zvedaví na ich osudy. Napriek tomu tušíme, že asi nedopadnú najlepšie. Koniec koncov, ide o hororový príbeh.

Na pozadí tejto dejovej línii je príbeh minulosti zviazaný práve s týmto domom. Postupné čriepky informácií nám skladajú mozaikový príbeh utrpenia, ktorý síce nie je neobvyklý ani originálny, ale pasuje k príbehu. Ako čitateľ som totiž bola zvedavá prečo sa to všetko deje, či sa to dá nejako zastaviť a prečo to neskúsil už niekto v minulosti.

Vtom kútikom oka zachytila na prahu dverí detskej izby pohyb – akoby sa tam mihol tieň.

Pokiaľ si predstavíte tradičný horor s litrami krvi a vraždiacim maniakom, tak toto nie je ten prípad. Duchársky príbeh nám prináša to, čo by sme čakali – teda nadprirodzeno a temný príbeh z minulosti. Čo sa týka námetu ako takého, nie je originálny, podobné námety stretávame najmä na filmových plátnach. Vydarené je však prevedenie a štýl, s akým je kniha napísaná.
Ak ste od Marka E. Pochy čítali iné knihy ako napríklad Kontakt alebo Na dušičky zomrieš, v Dome 490 nenájdete toľko brutálneho násilia a sexu, akoby ste mohli čakať. Mňa osobne potešilo, že autor siahol pre zmenu po odlišnom štýle a ukázal, že vie písať aj inak. Čítanie som si užila, miestami som sa bála spolu s postavami a vďaka vhodnému rozsahu som príbeh „zhltla“ na jedno posedenie.

„Toto chceš?!“ vrieskala Zuzana. „Poriadne sa zdrbať a dolámať si kosti?“

Pre zaujímavosti dodám, že Mark E. Pocha sa inšpiroval skutočne existujúcim domom, ktorému sú pripisované rôzne hrôzostrašné javy. V súčasnosti je neobývaný, ponechaný napospas času a prírode. Majiteľ ho neprenajíma a nedovolí, aby doň niekto vstúpil – či už nájomníci alebo lovci duchov.

Spisovateľ Mark E. Pocha, prednáška SlavCon2019

Hodnotenie: 9 / 10

4 komentáre k “DOM 490 | Mark E. Pocha”

  1. Spätné upozornenie: ONI | Mark E. Pocha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *