Čas hrdinov II. – Výber slovenskej fantasy

Čas hrdinov pre fanúšikov fantasy…

Hneď prvú poviedku má na svedomí, verím, že všetkým známy, Juraj Červenák. Zvíta nás s postavami Rogana a Goryvlada. Ako to už býva, táto dvojica sa nikdy nenudí a aj v tejto poviedke im pôjde doslova o krk. 

Cas hrdinov artis omnis juraj cervenak

Nemám v pláne vyjadrovať sa samostatne ku každej poviedke, obávam sa, že v takom prípade by táto recenzia bola omnoho dlhšia než je únosné v zdravej miere ?
Niektoré poviedky boli priamočiare, iné pomerne zamotané a zaslúžili by si rozpracovanie vo väčšom rozsahu. 

Celkovo mám z knihy veľmi dobrý dojem. Ako fanúšikovi fantasy pre mňa predstavovala naozaj kvalitné čítanie, rôzne odtiene fantasy, z ktorých niektoré mi sadli viac a iné menej. Na druhej strane práve vďaka rôznorodosti si každý čitateľ fantasy v knihe nájde to svoje a určite v nej nájdete príbeh, ktorý vás osloví. 

Taktiež chválim, že na záver po skončení každej poviedky je krátky medailón daného autora. Údaje o tvorbe a písaní, takže ak vás príbeh zaujme, hneď si viete doplniť informácie o danom spisovateľovi. 

Plus patrí aj vydarenej a pútavej obálke, ktorá je vzhľadom na charakter knihy skvele vybraná. Drak a ohne, temnota, hneď viete, že budete čítať fantasy.

Cas hrdinov artis omnis juraj cervenak

Priznám, že hoci som fanúšikom fantasy, nepoznala som všetkých autorov. Medzi spisovateľmi nachádzame mužov aj ženy, konkrétne: J. Červenák, A. Pavelková, L. Štiblaríková, K. Soyka, J. Girovský, M. Holecyová, L. Hlavačková, A. Olejárová, I. Molnárová Dubcová, M. Kandriková, R. Hric, Z. Jašek a J. Gálik.
Od Juraja Červenáka alebo Lenony Štibaríkovej som už tvorbu čítala, ale vo väčšine prípadov pre mňa išlo o prvé stretnutie so slovenskými fantasy autormi. Určite sú aj ďalší fantasy autori, ktorí v knihe nemajú svoju tvorbu, ale nikdy nie je možné osloviť všetkých.


Som vďačná, že sa mi Čas hrdinov dostal do rúk, pretože som si len potvrdila, že aj naši autori vedia písať kvalitnú fantasy. Texty dokážu bez problémov konkurovať zahraničiu. Treba iba siahnuť po tých správnych príbehoch a aj z väčšieho množstÍva vybrať to najlepšie. Dovolím si tvrdiť, že tejto anotlógii sa to podarilo. 

oddelovac

Hodnotenie: 9 / 10

oddelovac2 komentáre k “Čas hrdinov II. – Výber slovenskej fantasy”

  1. Je super, že něco takového vůbec pro podporu začínajících i méně známých autorů, vychází. U nás máme také myslím nějakou sbírku, příští rok ji mám v plánu koupit 🙂

    1. To áno, nápad je skvelý 🙂 ono mnoho autorov je asi aj známych, ale ja osobne sa priznávam v slovenskej fantastike až tak veľmi neorientujem a aj takto som mohla spoznať tvorbu mnohých super autorov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *