Beckov a Čachtice | Knihomoľ na cestách

Po asi polhodinovej ceste, ktorá viedla poväčinou cez les, sme dorazili na vrchol kopca a uvideli sme vonkajšie múry. Čachtický hrad je zrúcanina. Zachovali sa z neho iba niektoré časti, najmä múry, vstupné brány, časti veží a nádvorí.

Rozlohovo patrí skôr k tým menším, poskytuje však veľmi pekné výhľady na okolité zelené kopce a dedinky. Z histórie na okraj spomeniem, že medzi významných vlastníkov patrili Žigmund Luxemburgský, Ctibor zo Ctiboríc, ale aj Alžbeta Báthoriová.


Bola možnosť pozrieť si hrad so sprievodcom, ale my sme ju nevyužili. Sami sme preskúmali skalné zákutia, v ktorých sa preháňal vietor. Turistov bolo pomerne veľa, ale aj tak sme si všetko pokojne prezreli.

Nasledoval opäť polhodinový zostup do dediny, kde sme si dopriali zaslúženú kávu a zmrzlinu na schladenie. Mali sme v nohách asi 7 kilometrov a tak nám pauza prišla vhod.

Hrad Beckov

Rozhodovali sme sa čo ďalej a naše kroky, presnejšie kolesá auta zamierili na opačnú stranu diaľnice – k Beckovu.

Beckov sa nachádza na skale uprostred rovnomennej dediny a môžete ho vidieť aj z diaľnice medzi Žilinou a Bratislavou. Často ho vídavam pri ceste do Trnavy a späť domov. Som rada, že po štyroch rokoch na vysokej škole som konečne zamierila aj k tejto pamiatke.


Teraz nás nečakala až taká veľká turistika. Vstup do hradu je asi päť minút z centra dediny, hoci samozrejme stúpame nahor. Odporúčam Beckov ako nenáročný výlet pokojne aj s malými deťmi.

Hrad Beckov je národná kultúrna pamiatka a v porovnaní s Čachtickým hradom mi prišiel lepšie zachovaný. Tentoraz sme zvolili prehliadku spolu so sprievodkyňou, ktorá nám objasnila históriu, jednotlivé časti hradu a nevynechala ani zopár zaujímavostí.

Rovnako ako v Čachticiach, aj na Beckov som putovala s knihou. Keď som v ruksaku mohla niesť vodu, knihu som nemienila nechať v aute . Opäť vznikla hromada knižných i klasických, výletných fotografií.


Z horúceho dňa prešlo počasie plynulo na veterné a mierne zamračené, čo mi ale vyhovovalo. Aspoň sme sa nepiekli na slnku. Hoci vietor už bol ku koncu prehliadky dosť silný a víril prach a drobné kamienky.

Historická čakáreň z 15. stor. Vtedy kryté strechou, slúžiace pre poddaných, ktorí čakali na audienciu.

V konečnom dôsledku mali oba hrady svoje čaro a som rada, že sme ich stihli v jeden deň. Čachtický hrad bol viac o pohybe, kým sme vyšľapali hore na kopec. Beckov zasa ponúkol zachovanejšie a rozmanitejšie pamiatky vrátane kaplnky či stredovekej “chladničky”.

Aj takto môže vyzerať výletný deň knihomoľa, keď si okrem knihy pribalí aj pár pevných topánok a chuť objavovať. Výlet sme následne ukončili a vyrazili domov. Mohla som vystriedať tatina za volantom a užiť si jazdu po diaľnici aj z pozície šoféra. Nemohla som si síce čítať, ale bol to zážitok aj tak.


Možno som vás trošku inšpirovala a ponúkla tip na nenáročný výlet. Boli ste na niekorom z týchto hradov? Ak návštevu zvažujete, možno som vás trošku navnadila. Ak pre mňa máte vy nejaký tip na dobrý výlet, budem rada, ak sa s ním podelíte v komentároch.

3 komentáre k “Beckov a Čachtice | Knihomoľ na cestách”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *