Trenčiansky hrad | Knihomoľ na cestách

Hoci mesto nepoznáme, navigácia nás viedla z diaľnice pekne až k hradu, kde sme relatívne neďaleko našli platený parkovací dom a šupli sme auto pekne do chládku garáže. 

Trenčiansky hrad v plnej kráse

Už po vlastných nohách sme stúpali uličkami k hradu, oceňovala som smerovníky, ktorá nás spoľahlivo viedli nahor. Cesta dláždená mačacími hlavami nás doviedla k prvej bráne. Trenčiansky hrad je totiž známy svojim prepracovaným obranným systémov hradieb a suchých priekop, vďaka čomu nebol nikdy vojensky dobití. Ale o tom sme sa dozvedeli až na prehliadke. 

Vybrali sme si veľký okruh so sprievodcom, prehliadku dlhšiu asi o polhodinku, ale každá minúta stála za to. (Časy prehliadok si vopred môžete pozrieť na stránke hradu). Využijúc ISIC som si uplatnila študentské vstupné a ušetrila tak zopár eur.  Vyzbrojená letáčikom s mapkou som našla začiatok prehliadky a stali sme sa tak súčasťou väčšej skupiny.

Našou sprievodkyňou bola mladá slečna menom Mária, ktorá nám v úvode povedala čo-to o histórii osídlenia danej oblasti a následne prešla k vzniku a vývoju hradu ako takého. 
Nebojte sa, nebudem vám tu písať prepis celej prehliadky, jednak som si mnohé nezapamätala a taktiež… Ideálne, ak na prehliadku pôjdete sami. Odporúčam ju totiž všetkými desiatimi a to najmä za zábavný a pritom stále poučný štýl výkladu, popretkávaný niekoľkými narážkami na aktuálnu situáciu na Slovensku. Nie nadarmo sa hovorí, že história sa opakuje. 


Trenčiansky hrad rozhodne patrí k tým väčším a jeho preskúmanie zaberie nejaký ten čas. Po viac ako hodinovej prehliadke, ktorá zahŕňala vnútorné aj vonkajšie priestory rovnako ako výhľad z Matúšovej veže, sme ešte sami preskúmali novosprístupnené južné opevnenie. 


Cítiac sa ako postavy z Gladiátora sme prechádzali popod obrovské múry labyrintom prepojených opevnení a nasávali sme tú históriu, ktorá našťastie vydržala dodnes. 


Ak budete mať niekedy cestu popri Trenčíne, určite nevynechajte návštevu Trenčianskeho hradu. Keď sme sa dosýta vynadívali a nafotili sme už dostatok fotiek, zamierili sme nadol na pešiu zónu. Čas dať si niečo pod zub.

Bonus na záver

Cestou nás ulička viedla aj popri rodnom dome slovenského spisovateľa.
Priznám sa, netušila som, že Vojtech Zamarovský (spisovateľ, historik a cestovateľ) pochádza z Trenčína. Pre knihomoľskú dušu to bola sladká bodka za skvelou prehliadkou. Knihomoľ na cestách zavíta neraz na skvelé miesta a v toto nedeľné popoludnie to platilo dvojnásobne. 

6 komentárov k “Trenčiansky hrad | Knihomoľ na cestách”

  1. Och, tak to bol krásny výlet! Mám rada hrady a zámky a… Vlastne akékoľvek historické miesta ? Nanešťastie som toho však ešte veľa na Slovensku nevidela. Trenčiansky hrad je presne jedna z lokácií, kam som sa ešte nedostala, ale hádam sa to raz zmení ? Zatiaľ vďaka za takýto sekundárny zážitok v skvelom článku ?

    1. Dúfam, že sa na Trenčiansky hrad niekedy dostaneš. Ja som tiež štyri roky chodila okolo a konečne sa to podarilo, takže nikdy nie je neskoro a presne, na Slovensku je veľa toho čo sa dá navštevovať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *