TOP 5 dystópií | Príbehy o budúcnosti

Dystópia, používa sa aj názov antiutópia, je opak utópie. Príbeh sa obvykle odohráva v budúcnosti, kde je nejaký pokrok, no spoločnosť alebo planéta sú často zničené či zdeformované. Budúcnosť nie je taká ružová ako by sme si mohli priať.

Naslouchač – Petra Stehlíková

Séria Naslouchač českej autorky Petry Stehlíkovej patrí medzi najlepšie diela, aké som v tomto žánri čítala. Po Veľkej vojne je svet rozdelený na oblasť, kde ľudia môžu žiť a oblasť, kde sú jedovaté jedy. Ľudí chránia štíty z jedinečného materiálu menom sklenit, ktorému rozumie iba hŕstka ľudí. Okrem iného aj mladá Ilan, ktorá sa pre svoje bezpečie musí vydávať za chlapca…
Viac sa dočítate v článku Naslouchač – Petra Stehlíková – Tajomný svet sklenitu.

Červený úsvit – Pierce Brown

Séria Pierca Browna nám predstaví spoločnosť rozdelenú podľa farieb a schopností jednotlivých ľudí. Najvyššou triedou sú na pohľad dokonalí zlatí a najnižšie sú červení, ktorí sú takpovediac otrokmi. Darrow je červení a pracuje v podzemí planéty Mars, kde sa odohráva prvý diel série – Červený úsvit.
Viac o knihe nájdete v recenzii: Červený úsvit.

Red rissing cerveny usvit pierce brown

Žatva smrti – Neal Shusterman

Na pohľad výborný a dokonalý svet budúcnosti, v ktorej ľudia porazili nielen choroby, ale aj samotnú smrť. Dokážu sa omladiť a žiť takpovediac večne, až kým ich neskosí niekto zo skupiny Koscov. Ich prácou je udržiavať populáciu na určitom bode, ale ani spoločenstvo Koscov nie je neomylné a podlieha korupcii… Zatiaľ vyšli prvé dve časti – Kosec a Nimbus a ja sa už teším na tretiu.

Nimbus neal shusterman zatva smrti slovart kosec

Univerzita výjimečných – Joelle Charbonneau

Trilógia Univerzita výnimočných nás ako aj ostatné dystópie zoberie do budúcnosti. V tomto svete sa tí najtalentovanejší z generácie dostanú na univerzitu, kde podliehajú prísnemu výberu a zaradia sa medzi popredných členov spoločnosti od vedcov cez politikov a vodcov. Cia dokončila strednú školu a s napätím čaká, či sa dostane do tohto celoštátneho programu, no nakoniec sa ukáže, že nie všetko je také ideálne ako si vysnívala.

Hunger Games – Suzane Collins

Trilógia Hry o život vyšla už pomerne dávno, z mojho rebríčku je najstaršia a dá sa povedať, že u nás spustila taký “boom” čo sa týka dystópií. Minimálne u mňa to bola jedna z prvých dystópií, ktorú som čítala a následne aj videla filmové spracovanie. Krajina, kde sa dej odohráva je rozdelená na obvody a hlavné mesto, ktoré si udržiava nadvládu pomocou hier. Z každého obvodu sú vybraní dvaja reprezentatnti – chalpec a dievča, ktoré bojujú s ostatními na život a na smrť. Vyhráva iba jeden.

Top 5 dystopii
oddelovac
Oddelovac

Týchto päť kníh tvorí môj súkromný rebríček TOP 5 dystópií. Samozrejme, dobrých antiutopistických príbehov je viacero, známa je aj Divergencia alebo Orwellova klasika 1984.
Pokojne do komentárov napíšte aké sú vaše obľúbené dystópie, budem rada, ak sa dozviem aj o nových príbehoch.

4 komentáre k “TOP 5 dystópií | Príbehy o budúcnosti”

  1. Haha, áno, boom Hunger Games a potom prišlo veľa tých novodobých dystopií, a vlastne si dovolím povedať, že aj teraz je to mierne v tomto smere, pretože vychádza veľa diel s podobným námetom ako Príbeh služobnice, a v tejto tematickej „rovine“ by som si chcela prečítať Prokletý rok.
    A z tvojho výberu si už dlho robím zálusk na Naslouchače, Červený úsvit sa mi tiež celkom pozdáva. No a Smrtka, Kosec, Scythe, to je asi jedno, ako to pomenujeme, mám už doma asi pol rok, ale počúvala som to ako audioknihu pri upratovaní alebo po ceste v autobuse, takže to bolo jedným uchom dnu, druhým von, no mám to v pláne vo fantasy výzve 2020 😀 , no tiež ma v tomto smere zaujalo Sucho od Shustermanna (neviem ako sa jeho meno píše, tak sa ospravedlňujem).

    P.S. mala si pravdu, 5-ka naozaj zaberá 😀

    1. Presne, ono HG najmä u nás čo sa týka prekladu bolo jednou z prvých dystópii ak odhliadneme napríklad od Orwella, to je asi taký historický príklad prvej dystópie vôbec. Príbeh služobnice je vraj pomerne stará kniha, len teraz vyšlo pokračovanie, ja som zatiaľ iba videla seriál, ale chcem si ju prečítať a snáď ma bude baviť. Júú Kosca si prečítaj, je to dobrá kniha, ale zo všetkého najviac odporúčam Naslouchača to je za mňa number 1 ❤️

  2. Naslouchač je jednoznačně nejlepší. Hunger games se mi líbilo hodně, ale třeba Smrtka nic moc. Je kolem ní naprostný humbuk, ale mě to teda jako žádný zázrak nepřišel…. Nápad je to sice dobrý, ale už od půlky jsem tušila, jak to všechno dopadne a nepletla jsem se… Takže tak. Nimbus mám doma, ale asi ho pošlu dál. Nějak mě to neláká.

    1. Súhlasím, Naslouchač je aj u mňa topka, rovnako tak Faja ? Kosec sa mi páčil aj Nimbus, mne sa páči ten presah do young adult a v dvojke sa to celkom zamotalo tak som zvedavá na trojku ?‍♂️?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *