Tieň kostí | Leigh Bardugo a svet gríš

“V prvom rade to bol práve temnan, kto
stvoril Tieňovú trhlinu.”
“To bolo pred stovkami rokov!” namietal Alexei.
“A ten temnan bol totálne šialený.”


Okrem krajiny samozrejme spoznávame aj hlavnú postavu. Alina Starková je sirota, vyrastala na vidieku a pridala sa k ravkanskej armáde ako kartografka. Nikdy v ničom nevynikala, je chudá, zle spáva a blížiaci sa prechod cez Tieňovú trhlinu jej na pokoji nepridáva. Práve desivé zážitky v trhline v nej prebudia skrytú silu a jej život sa jedným okamihom zmení. Dostáva sa do paláca medzi ostatné griše, aby sa naučila ovládať svoju moc. Nie je však jednoduché ovládať silu, ktorá ju neposlúcha a navyše sa neustále obzerať ponad plece…

Leigh Bardugo nám prináša pútavý príbeh zo svojho jedinečného univerza. Griše sú samostatnou kastou, majú najlepšie oblečenie, jedlo a svoje schopnosti prepožičiavajú vláde. Okrem toho vyzerajú dokonale – vlasy, tvár, postava. Bežní ľudia sa ich boja, preukazujú im rešpekt a taká bola po celý život aj Alina.

Utiahnuté mladé dievča tajne zamilované do svojho kamaráta z detstva. A zrazu sa dostáva medzi nádherné, no rovnako tak nebezpečné griše. Ako postava je Alina zaujímavá, obľúbila som si ju, pretože nebola typ dievčaťa, ktoré sa večne sťažuje a narieka. Nie je však ani dokonalá, občas podľahne svojim citom alebo nekoná práve rozumne. No ruku na srdce, každý z nás je občas taký, a preto ma teší, že autorka vytvorila realistickú postavu, ktorá sa v priebehu knihy vyvíja a mení.

Nie som to, čo si myslíte, že som.
Nie som griša.


Nechýba ani romantická línia a nadprirodzené sily v podobe gríš a ich schopností. V príbehu je akcia a napätie, ale aj pokojnejšie momenty najmä z výuky v paláci.

Štruktúra príbehu je pomerne jednoduchá a priamočiara bez vedľajších odbočení, čo je trochu škoda. Na druhej strane, Tieň kostí je young adult a možno aj preto sa drží skôr jednoduchšieho námetu, ktorý sa občas zauzlí a zamotá.

The Shadow Song Griša Leigh Bardugo Tieň kostí

Vďaka novému a jedinečnému prostrediu, hierarchii gríš a ich schopností prináša kniha niečo nové a zaujímavé. O svete mimo Ravky sme sa toho síce veľa nedozvedeli, ale ide iba o prvú knihu v trilógii a verím, že ešte na to dostaneme príležitosť. Inak by to bola veľká škoda, už teraz som dúfala v ďalšie informácie.

V porovnaní s príbehom Vrania šestka sa mi zdal Tieň kostí slabší. Možno to bolo aj tým, že sa tu autorka sústredila na jednu hlavnú postavu a vo Vranej šestke nám ich ponúkla hneď niekoľko. Aj zápletka je zatiaľ slabšia, každopádne ide o vydarenú knihu, ktorú prečítate rýchlo.

Tieň kostí Slovart Leigh Bardugo Vrania šestka griše

Oceňujem vydarené grafické spracovanie – krásna a pútavá obálka v modrých odtieňoch kombinovaná so zlatým písmom vyzerá naozaj dobre. Nechýba ani krásne nakreslená mapa Ravky. Ako malý bonus je v závere knihy rozhovor s autorkou, kde sa môžete dozvedieť niekoľko zaujímavostí z jej života, kariéry a o písaní.

Mám pocit, že ľudia o mne už teraz vedia príliš.
Vždy som túžila pôsobiť záhadne, ale až príliš rada
o sebe rozprávam.

Leigh Bardugo
oddelovac

Hodnotenie: 7 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie nájdete
na webe Fantasy knihy

Fantasy knihy multiverzum drak dragon logo

8 komentárov k “Tieň kostí | Leigh Bardugo a svet gríš”

  1. Júú, to som rada. Verím, že sa ti kniha bude páčiť, je jednoduchšia (napr. oproti Vranej šestke), ale čítala sa dobre 🙂

 1. Mám doma české vydanie a toto naše je rozhodne krajšie. Trilógiu však pokladám skôr za YA priemer. Stojí za prečítanie, ale nepadla som z toho na zadok tak, že by som si to chcela znovu prečítať. V tom máš pravdu, že Vrania šestka je lepšia. Ja by som si už konečne mohla prečítať King of Scars, čo mi stojí na polici viac ako rok, ale neviem sa k tomu dokopať po recenziách, ktoré som čítala na GR aj na IG a ešte k tomu som náhodou uvidela brutálny spoiler (a mám pocit, že to, čo sa stane, je taká kravina, že sa mi do toho preto nechce púšťať) 😀

  1. Súhlasím, tiež sa mi viac páči to naše vydanie a dúfam, že takáto bude celá trilógia ? Na Zjazveného kráľa sa už tiež teším, teraz posunuli slovenské vydanie na neskôr, malo byť už niekedy v januári tuším, takže ja si ešte počkám na naše vydanie. Našťastie ma spoilery z príbehu zatiaľ obchádzajú, takže do toho pôjdem s fajn očakávaniami, ale po Tieni kostí to už bude trošku obozretnejšie ?

    1. Vyšiel v češtine, v slovenčine mal vyjsť tuším začiatok februára, ale teraz som na Martinuse videla až 15.3. A na webe Slovartu nie je dátum ?‍♂️

 2. Túto recenziu som ani nemala v pláne čítať, pretože mám, možno aj vďaka českému bookstagramu, voči tejto sérii predsudky. Ale prečítala som ju a po prečítaní mám taký názor, že je to kniha, ktorú by som mala v čítačke alebo by som si ju požičala z knižnice. 😀

  1. Popravde ja som bola tiež celkom skeptická, dosť ľudí to nehodnotilo dobre. Ale na druhej strane Vrania šestka sa mi veľmi páčila a som si povedala, že autorka zasa nemohla písať až tak odlišne pri predošlej sérii a potvrdilo sa mi to. Je to slabšie a jednoduchšie, ale stále dobre napísané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *