Táto krajina nie je pre slabých | Skvelá kombinácia hororu a fantasy

Už v úvode sa spoznávame s nekromantom Vincentom Vargom, ktorého teritórium je primárne na východnom Slovenku a čiastočne v Česku a Poľsku. Hoci nekromancia nám môže evokovať temnú mágiu, vo Vincentovom prípade to je inak. Hoci je drsný, sarkastický, obvykle až nepriateľský a rád robí veci po svojom, ide takpovediac o kladného hrdinu. Nezotročuje duše, iba ich žiada o pomoc, dáva im príležitosť pomstiť sa, odčiniť krivdy a zbavuje svet zla. Keď ho iný, neznámy nekromant pozve do Bratislavy, ignoruje jeho pozvánku poslanú po posadnutej dievčine. Ako sa napokon ukáže, nebude mať na výber a bude musieť čeliť dobrodružstvu v našom hlavnom meste.

Výborne, to som chcel počuť! Vymietanie ti naúčtujem ako zvyčajne, poradenstvo, okej? Faktúru pošlem do konca týždňa.”

Kniha sa čítala skvele od úvodu až po záver. Nekromancia a duchovia sú poprepájaní s ďalšími fantasy bytosťami ako napríklad upír či víla (ktorá je, mimochodom, poriadne krvilačná). Táto fantasy má v sebe hororové prvky, autorka sa nebojí krvi, násilia, bolesti a to všetko s jedinečným nadhľadom a iróniou. Napriek vážnosti niektorých tém som sa pri čítaní bavila a to najmä vďaka hlavnej postave – Vincentovi.

Taktiež chválim výber prostredia – Slovensko. Nie každý domáci autor vie zasadiť príbeh do prostredia našej krajiny tak, aby to nepôsobilo ako päsť na oko. Niekedy sa skrátka k deju nehodia naše lesy a mestá, ale v tomto prípade je opak pravdou.

Knihy vydavateľstva Hydra - Svet je plný démonov, Táto krajina nie je pre slabých,


Horor a fantasy v správnom mixe

Príbeh má necelých dvesto strán a pre malý formát ide skôr o jednohubku, čo ma mrzí. Veľmi rada by som si opäť prečítala niečo o Vincentovi a jeho živote, pretože toto čítanie ma naozaj bavilo. Uvažovala som nad nejakými slabými stránkami knihy – postavy sú vykreslené dobre, vieme si ich predstaviť, ale autorka sa nezdržiava zdĺhavými opismi. Prostredie je taktiež vydarené, námet s nekromanciou ma veľmi oslovil a ďalšie zauzlenie príbehu je tiež pútavé. V konečnom dôsledku nemám čo vytknúť, vždy, keď som prestala čítať som bola zvedavá čo sa stane ďalej. Niektorým čitateľom môže prekážať viac násilností, ale mne sa ten hororový nádych páčil.

Nech dolezie za mnou a poprosí. Potom možno… uvidím podľa okolností. Ale táto pošta sa mi vôbec nepáčila. Čo sú to za panské móresy?! Niekto ma chce dirigovať?”

Táto krajina nie je pre slabých je výborným dôkazom toho, že aj naši domáci autori vedia písať vydarenú fantasy s vtipom, iróniou a dobrým námetom. Ak hľadáte knihu, ktorá vás chytí a nepustí, kým ju nepreletíte, tak myslím, že toto je tá pravá.

oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdete na webe Fantasy knihy

2 komentáre k “Táto krajina nie je pre slabých | Skvelá kombinácia hororu a fantasy”

    1. To áno, niekedy je uvedenie deja do nášho prostredia dosť násilné, navyše s anglickými menami postáv a podobne 😀 Som rada, že v tomto prípade to tak nebolo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *