Štrkáč Callahan – Červenák na Západe

Štrkáč Callahan je 3 v 1

Aby som to upresnila, tých príbehov je dokonca viac. Kniha je formálne rozdelená na tri časti, tri poviedky prepojené jednou hlavnou postavou. Tou je práve Štrkáč Callahan, vychýrený a obávaný lovec ľudí odetý v čiernom, sprevádzaný svojimi dvoma vernými zbraňami – Kráskou a Beštiou. 

„To by stačilo!“ zvolal som a natiahol oba kohútiky Beštie.
„Ďalej ani krok!“

Najskôr ma trošku mrzelo, že kniha nie jeden súvislý príbeh. Prvá poviedka Daždivá noc v Boot hille je hororovým dielom využívajúcim oživené mŕtvoly, hororovú atmosféru a to všetko samozrejme v krajine divokého západu. Rozsahovo je skôr kratšia, ale potom prichádza Brána duchov, druhá a najrozsiahlejšia poviedka celej knihy.

Tu už sa jedná o malý román so zaujímavo posplietaným dejom, rôznorodými postavami a nechýba ani drsný humor. Spolu s hromadou vystrelených nábojov. K tomu si prirátajte ešte aztécku mytológiu a dostanete naozaj výborné čítanie.

Moderné spracovanie v štýle známych westernov

Ako fanúšik Winnetoua, ktorého som tajne čítala v piatej triede pod lavicou som si tento príbeh naozaj vychutnávala. Atmosféra, akoby spoza najbližšieho kríku mal vykročiť práve zálesák Old Shatterheand spolu s apačským bratom Winnetouom bola výborná. Červenák to však okorenil, pridal k divokým prestrelkám aj nadprirodzeno, drsné vyjadrovanie a nezameniteľnú ľudskú chamtivosť. 

Ako môže niekto dôverovať chlapovi bez klobúka? Ak ste na Západe
stretli človeka bez pokrývky hlavy, bol to buď divoch, alebo kurva.
Cítil som v ňom čosi z oboch.

Záver knihy je venovaný tretej pocviedke Nádej zomiera predposledná, ktorá je opäť viac ťahaná k hororu a fantasy, podobne ako prvá poviedka. Obe tak tvoria akýsi úvod a záver k rozsiahlejšej poviedke a v mojom prípade to fungovalo. Námety ako také nie sú úplne tým najoriginálnejším, ale podstatné je u mňa najmä spracovanie a to, ako to autor podá. 

Guľky, démoni a kolty

Ak by som to mala celé zrhnúť, mne Štrkáč Callahan sadol ako… Ako dobre napísaná kniha do rúk knihomoľa. O trošičku viac by som asi bola nadšená, keby išlo priamo o celý román a v kútiku duše dúfam, že to do budúcna nie je vylúčené. Veď Zaklínač tiež začal poviedkami a čo všetko sme ako čitatelia potom ešte dostali. Taktiež by možno nebolo na škodu poodhaliť viac z uvažovania postáv a ich pohnútok. Jedna vec je ako hovoria a konajú, ale dosť by ma zaujímalo aj ako premýšľajú a čo ich naozaj poháňa vpred. Taktiež o ich minulosti, či už je to Callahan alebo postupne aj jeho spoločníci, nevieme takmer nič.

„Do pekla s vami!“ kričal Holliday, kým vyprázdňoval ligotavé kolty.
A hoci mal z nás asi najlepšiu mušku, predsa bol prvý,
koho démoni strhli na dvor.

Možno western nie je vašou silnou stránok, možno práve naopak to vás zaujalo. Verím, že kniha má čo ponúknuť ako fanúšikom autorovej tvorby, tak aj čitateľom, ktorých skrátka zaujal mix žánrov a majú chuť na dynamický, akčný príbeh s nadprirodzenom a hromadou vystrieľaných guliek. 

Veľmi oceňujem aj krásne spracované ilustrácie, ktoré má rovnako ako obálku na svedomí Michal Ivan (Čas hrdinov II., Beštie a bojovníci,…).

O dva výtlačky knihy môžete aktuálne, do 2.9. 2020 súťažiť na mojom facebooku a instagrame.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovacŠtrkáča Callahana ako aj ďalšie autorove knihy
si môžete kúpiť vo vydavateľstve Artis Omnis.  

9 komentárov k “Štrkáč Callahan – Červenák na Západe”

  1. Okrem Černokňažníka som nečítala od Červenáka nič, ale už dlhšie premýšľam nad Bohatierom. Skôr ako e-knihy, pretože viem, že by som sa k tomu asi už nevrátila. V „mládí“ sa mi jeho štýl písania páčil, ale čo ja viem, nie som za nadávky v literatúre.
    A to mi pripomína, že keď začne semester a bude sa chodiť do školy (kto vie…), tak ťa u mňa čaká prvý diel Steina a Barbariča – Mŕtvy na pekelnom vrchu. 🙂

    1. Bohatiera mám tiež v zozname, len čo, keď Červenák má taký bohatý zoznam kníh, že nestíham 😀 Ja osm čítala zatiaľ Černokňažníka + dve knihy s Čiernym Roganom a teraz tohto Štrkáča, niečo v odlišnom štýle, ale aj tak vydarené. Júú teším sa hlavne na stretko s tebou, určite sa v Trnave vychytáme.

  2. Ty jo, to zní dobře. Červenáka znám jen z netu, když jsem na jeho knihy narazila, ale nikdy nezkusila. No, píšu si ho rozhodně na seznam. 🙂

    1. Autora môžem naozaj odporúčať 🙂 Štrkáč Callahan, v češtine Chřestýš Callahan (vyšlo aj česky) je jednohubka, ktorá sa číta sama. Ale odporúčam aj ďalšie knihy, medzi moje obľúbené patrí fantasy trilógia Černokňažník 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *