Spolupráca | Ako to teda je?

Článkov a príspevkov  na tému recenzné výtlačkyspolupráca s vydavateľstvami je na internete viacero. Možno si niekto povie, že až priveľa. Podľa môjho názoru je to stále aktuálna téma, ktorá asi nie je ešte úplne vyjasnená. Myslím si, že najmä niektorí ľudia vnímajú veci skreslene. Samozrejme, každý má právo na názor a ja ho nikomu neberiem, len by som rada objasnila niektoré témy z môjho pohľadu.

spolupraca ilustracne

10 komentárov k “Spolupráca | Ako to teda je?”

 1. Super článok ? tieto spoluprace- to je dost tema, ktora sa riesi medzi ludmi a mam pocit, ze sa to v poslednych dnoch rozprudilo aj na IG. Úplne súhlasím s tvojimi slovami. ? Avsak aj napriek tomu sa najdu ludia, ktori budu na nas pozerat len ako na ludi, ktori maju knihy zadarmo. Som rada, ze si nasu pracu takto pekne vyzdvihla ?

  1. Popravde aj tá situácia na IG ma trošku postrčila k vzniku tohto článku. Verím, že sa dostane k ľuďom a širšej verejnosti, v prípade potreby sa dá dohľadať a tak snáď aj viacero ľudí trošku viac porozumie tomu ako fungujeme a čo všetko to obnáša 🙂

 2. Tak tohle bude pěkně dlouhé. 😀
  Byla jsem ten blogger, který od samého začátku chtěl mít nebo spíše zkusit spolupráci, ale počkala jsem si na ni, dokud jsem si s ní opravdu nebyla jistá. A jsem ráda, že jsem počkala, protože za tu dobu, co už píšu recenze, mi přijdou mnohem lepší než byly na začátky. I když jsou hlavně psány z prvotního impulsu, kdy ještě pociťuji emoce z knihy. Když jsem to párkrát zkusila psát po delší prodlevě, nikdy to nebylo dobré. 😀
  Jakožto mám jednu stálou spolupráci od knihymega a bohatě mi to stačí. Moje přání bylo tak splněno a snažím se vždy vybírat nějakou tu knihu, u které jsem si jistá, že se mi bude líbit. V případě těch, kdy jsem si naopak jistá, že by se mi to nelíbilo, tak to odmítnu. Ale v případě, kdy bych se netrefila, tak bych byla i tak upřímná. Takže jsem nakonec ráda, že ty knihy, které se mi nelíbí, nečtu v rámci recenzáků, takže kritiku nepíšu. Max si postěžuju v Knižním čase. 😀
  Já osobně ke spolupracím přistupuji jako k něčemu, co jsem si zasloužila, a že je to vzácné. 🙂

  1. Ďakujem, že si napísala svoj príklad a myslím, že to máš super. Čítaš knihy, ktoré ťa bavia a páčia sa ti a to je podľa mňa základ. Osobne si tiež vyberám skôr knihy, u ktorých je potenciál, že ma oslovia. Taktiež je skvelé, že si si sama zvolila vhodný čas pre spoluprácu po určitej dobe písania a skúšania, každý sme mali nejaké začiatky a moje prvé recenzie boli tak skopírovanie anotácie a jeden odstavec, niečo v štýle čo teraz píšem na Goodreads 😀 Všetci sa časom učíme a je to v poriadku. Prajem ti aj naďalej príjemnú a dobrú spoluprácu, ono je pravda, že niekedy sa presadiť v tej záplave blogerov nie je úplne jednoduché a človek si váži, to čo má.

 3. Skvělý článek, naprosto souhlasím. O tom, jak to chodí s recenzními výtisky vím, také jsem spolupracovala s jedním vydavatelstvím. Co mě ale kdysi nejvíc zarazilo, bylo, že jsem na Databázi knih poptávala nějakou kniha, a přišel mi recenzní výtisk – doslova a do písmene, tučné na bílém -, a ta dotyčná se vůbec nežinýrovala a řekla si o ni 50% z prodejní ceny (?!). Já jsem recenzní knihy posílala do oběhu – soutěže, dárky, výměna, knižní štafeta – nechat si za ně platit mi přijde trochu přes čáru.

  1. Ono mne ide najmä o to, že knižní blogeri robia naozaj nejakú prácu, nie je to iba o knihách zadarmo. Čo už s knihami urobia po splnení si „záväzku“ v podobe recenzie a propagácie je podľa mňa na nich. Tiež niektoré knihy predávam ďalej, či už kúpené alebo recenzné výtlačky, niektoré dávam do súťaže, rovnako tak svoje aj recenzáky alebo ich skrátka darujem kamarátom, vymením a podobne. Na jednej strane, recenzie nám zaberajú čas a čas sú peniaze, takže chápem, ak niekto potom zopár kníh napr. predá za polovicu (aspoň, že nie za plnú cenu) 😀 Pokiaľ sú to vyslovene reading copy, ktoré sú odlišné od kníh v predaji (iná väzba atď.) tak to samozrejme vždy treba uviesť na pravú mieru a nezavádzať kupujúceho 🙂

 4. Hezké osvětlení pro neznalé lidi, děkuji. Já jsem z knižních spoluprací vypadla, už tolik nečtu, asi bylo lepší to přenechat skutečně aktivním knižním blogerům. Ale hodnotím to jako úžasnou zkušenost, která mě hodně posunula.

  1. Určite nie je nič zlé čítať menej alebo si recenzák zobrať raz za čas, ak je s tým vydavateľstvo okej 🙂 Hlavné je, aby si robila čo ťa baví (a čítala čo ťa baví) a všetko bude okej 🙂 Každopádne súhlasím, je to rozhodne skúsenosť, ktorá človeka posunie ďalej.

 5. Veľmi zaujímavý článok. Teraz sa budem nad tým asi dlhšie zamýšľať. Tak 7 rokov dozadu, keď IG nebol až tak populárny, bolo pár booktuberov na čs scéne, ale boli populárne blogy, myslela som si, že spolupráce sú knihy zdarma a aké by to bolo super. Keď som zostarla, tak presne ako si napísala, nie je to len tak. A čím väčší počet ľudí, ktorí chcú mať spolupráce, tým vyššie nároky na daného blogera firma má.
  Osobne vnímam to, že každý druhý IG knižný účet / blog má nejakú spoluprácu hoci nie každý má tak veľký dosah a nie vždy to robí kvalitne. Je super, že vydavateľstvo touto formou podporuje čítanie a prostredníctvom bežných spotrebiteľov môže osloviť aj ľudí, ktorí bežne nečítajú, no myslím si, že je toho priveľa. Každý druhý bloger na IG to robí rovnako a dokonca som prestala sledovať niektoré účty, pretože ma otravovalo to ako sa často sťažovali, že majú toho veľa prečítať, nestíhajú a celkovo to vyznievalo „ja mám milión spoluprác, chodím do školy, pracujem, čo robíš ty?“. Nebudem menovať, ale sú to aj tí známejší. A keďže oni majú väčší dosah, tak to asi robia dobre, tak prečo by sme ich nemohli kopírovať. Všímam si kto akým štýlom rozpráva, knihy prezentuje a aké knihy číta – a keď je to často ako cez kopirák, tak je mi z toho smutno.
  Celkovo tá situácia je na zaplakanie. Bola by som rada, keby sme sa vrátili tých 7 rokov nazad, prečítali si možno nie tak kvalitné spracovanie recenzie, ale bolo by to úprimné a nebolo by to na jedno kopyto. Nebolo by toho toľko.

  1. Ono presne ako píšeš, teraz je už omnoho viac spolupráci aj na sociálnych sieťach aj na blogoch. Na jednej strane s väčším počtom followerov a väčším dosahom je to pre vydavateľstvá asi prospešnejšie, ale ľudia majú niekedy radšej menších, komornejších blogerov/recenzentov, je tam vyššia pravdepodobnosť úprimnosti 🙂 Dôležité je byť úprimný a robiť to prirodzene, podľa seba a nie hneď niekoho kopírovať, aby to robili všetci rovnako.
   Inak ale s tou „hromadou práce“ čo majú niektorí influenceri súhlasím, občas je to pre mňa až depresívne, keď vidím čo všetko stíhajú 😀 Ale niekedy menej je viac a treba skrátka robiť to, čo človeka baví a spolupráca je, aspoň pre mňa, iba bodom k dobru, ale blogovala by som aj bez nej 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *