Slepý život | Temný fantasy príbeh

Spletitý príbeh aj svet

Rovnako ako mladá Daria, ktorá žije neľahký a drsný život. A nebude sa to zlepšovať ani potom, čo ju nájde bastard Zaeon. Napoly elf a napoly čarodejník, dlhoveký a smrtiaci bojovník na takmer nesplniteľnej misii – nájsť Vyváženého. Stvorenia svety sú totiž vždy priklonené na stranu dobra alebo zla, je to dané ich prirodzenosťou a nedokážu to zmeniť. A potom sú tu Vyvážení, jedinci, ktorí sú uprostred dvoch prirodzeností a správnym tréningom sa dokážu prikloniť na akúkoľvek stranu, akú si zvolia. 

Príbeh je pomerne spletitý s viacerými epizódami a námetmi. Okrem Darie tu je aj dejová línia Zaeona a tiež výbušnej čarodejnice Soran. Tá mi bola zo všetkých postáv najbližšia a dokázala som sa s ňou čiastočne stotožniť. To sa mi, žiaľ, pri ostatných postavách nedarilo a pre mňa to bola najslabšia časť. Tým, že Daria je logická, drží si odstup a nepripúšťa si emócie, som jej nedokázala porozumieť ani s ňou súcitiť. Nehovorím, že je to zlá postava, ale pre mňa je prepojenie sa s postavami dôležité pre vtiahnutie do deja, pre vyvolanie záujmu čo bude ďalej. 

kniha priroda citanie

Temnota celého sveta

Temný, drsný svet plný smrti a bolesti, to nám prináša autorka v knihe Slepý život. Je to výrazná zmena oproti väčšine magických svetov, pretože tu som mala pocit, že prevláda práve zlo, zlé stvorenia. Pekných, pozitývnych miest bolo veľmi málo. Až som občas mala priveľmi pochmúrny pocit a túžila som po nejakej veselšej, priateľskej scéne, ktorá však neprišla. 

Život nie je vždy ľahký, samozrejme, ale tu bol ťažší než bolo možné a nevideli sme nájdej na zlepšenie. 

Dariino srdce búšilo ako o preteky, bolo len otázkou chvíle,
kedy dobije.

Slepý život a dej príbehu

Väčšinu príbehu knihy Slepý život sledujeme práve Dariin výcvik, ktorý trval dlho. Samozrejme, za pol roka sa z vás nestane trénovaný bojovník. Avšak, prvý väčší posun v deji prichádza až v druhej polovici a to je trochu škoda. 

Daria sa dostáva do elfského tábora a čaká ju drsný tréning. Naozaj drsný, plný zranení, bolesti a občas aj týrania, či už fyzického alebo duševného Tréning zaberá väčšinu deja celej knihy, na jednej starne je to pochopiteľné, avšak na druhej strane som čakala kedy sa pohneme ďalej od tréningu do praxe. Do reálneho sveta. Ten sledujeme vďaka Druonovi, postave z temnej strany, ktorý slúži svojmu pánovi, no popritom hľadí aj na vlastné ciele… 

vecna loz high fantasy bornemisza

Fantázia a originalita

Veľkým plusom je vymyslenie celého sveta s rôznymi rasami a stvoreniami, ich krajinami a históriou. Rozsiahly, komplikovaný a komplexný svet, ktorý po častiach spoznávame. Autorka má skvelú fantáziu, prijala by som síce aj nejaké pekné a prívetivé miesta, ktoré by som ako čitateľ chcela navštíviť. Avšak práve premyslenosť sveta považujem za najsilnejšiu stránku príbehu. 

„Každé tvoje rozhodnutie ťa bude niečo stáť. Neexistujú dobré a zlé možnosti, no niektoré sú lepšie a iné horšie.“

Z celkového hľadiska bolo výborné čítať klasickú high fantasy knihu, tentoraz od slovenskej autorky, ktorá sa kvalitou hravo vyrovná zahraničným kolegom. Mám pár výhrad k postavám, ktoré mi až tak nesadli a nedokázali vo mne vzbudiť záujem čo s nimi bude ďalej, možno s výnimkou prostorekej a výbušnej čarodejnice Soran. Svet vás ohromí a čo sa týka postáv, buď vám sadnú alebo nie. 

bornemisza high fantasy elist

Drsnosť sveta a temnota nás nenechá na pochybách, že toto nie je čítanie pre milovníkov happy endov a love story príbehov. Slepý život taký nie je. V záverečnej tretine sa vyskytla akcia, svet mimo tréningový tábor a tieto kapitoly ma bavili najviac. Takže práve záver ma navnadil na to, aby som bola zvedavá čo sa vlastne stane s celou ľudskou rasou, či zlo získa takú prevahu, že ovládne celý svet a či sa objavia ešte ďalší Vyvážení. Na to si budem musieť počkať a prečítať si to až v pokračovaní. 

oddelovac

Hodnotenie: 7 / 10 

oddelovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *