Síla bouře – Cinda Williams Chima

Prepracovaný svet i príbeh

Nejde iba o vojnu medzi dvoma ríšami, ktoré bojujú už dlhé roky. Ardenu hrozí občianska vojna a vynára sa aj nebezpečenstvo v podobe cisárovnej spoza mora. Fells prichádza o členov kráľovskej rodiny a nástupcov trónu. V prvých dvoch častiach sme postupne spoznali dôležitých hráčov tohto príbehu – princ Ash, kapitánka Šedá, Jenna a jej drak a ostatní. Medzi ďalšie dôležité postavy teraz už patrí aj mladý pirát Evan Strangward, ktorý má tiež na svojom zátylku čarovné znamenie a dokáže ovládať počasie.

“Nechystáš se provést nějakou hloupost, že ne?
Nebo ti snad celou dobu šlo o tohle?”

sila boure sedmirisi v troskach


Z pohľadu deja nie je tretia časť až taká napínavá, akčná a plná zvratov ako predchádzajúce knihy. Na druhej strane sa dostáva hlbšie pod povrch príbehu, prepájajú sa jednotlivé epizódy a osudy postáv a zisťujeme, že autorka to má dobre premyslené. Zdanlivo nesúvisiace príbehy sa spájajú do bohatej mozaiky, ktorá vytvára spletitý fantasy príbeh. Politika, súperenie, intrigy a nepriateľstvo, ale aj dôvera a láska. Všetko to sú motívy ovplyvňujúce konanie, a tým aj smerovanie celého príbehu.

Naplnené očakávania?

Dalo by sa povedať, že tretia časť je svojím spôsobom “spájacím” dielom série, vďaka ktorému sa dostávame do obrazu a zisťujeme, že nás toho ešte veľa čaká. Nepopieram, že som očakávala viac akcie a napätia. Napriek tomu úplne neabsentuje, stále na nás čakajú slovné aj fyzické súboje. Viac priestoru dostane aj tajomná cisárovná Celestine zhromažďujúca všetkých ľudí s čarovnými znameniami. Buduje veľkú armádu zviazanú krvným zaklínadlom a plánuje zaútočiť na Sedmiříší.

“Jestli jsi mi chtěl vyhlásit válku, měl jsi je všechny zničit, dokud jsi
k tomu měl příležitost,” pokračovala Celestine.

Ani tentoraz nemôžem opomenúť vydarené grafické spracovanie typické pre celú sériu. Podobne ako prvá a druhá časť, aj Síla bouře má pútavú obálku s metalickým odleskom a farebnú oriezku strán v zelenej farbe. Nechýba ani prehľadná a pekne nakreslená mapa, ktorá nás spolu s postavami prevedie naprieč krajinami i moriami.

Po dočítaní som hneď vedela, že v štvrtej časti sa máme na čo tešiť. Cinda Chima Williams rozohrala veľkú šachovú partiu naprieč krajinami, národnosťami, rôznymi schopnosťami a pohnútkami. Napriek tomu, že mnohé postavy sú mladé, toto je skôr high fantasy než bežná young adult s milostnými trojuholníkmi a mimochodom hroziacou vojnou. Je to osviežujúca zmena ponoriť sa opäť do napínavého dobrodružstva, v ktorom osud ešte poriadne premieša karty a nepochybne príde mnoho zvratov.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie nájdete
na webe Fantasy knihy

fantasy knihy multiverzum

2 komentáre k “Síla bouře – Cinda Williams Chima”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *