Rod zeme a krvi | Všetkého priveľa…


Nepochybujem, že to má Massová všetko premyslené a na jednej strane klobúk dolu. Na druhej strane, ako čitateľka som bola skrátka zmätená a zavalená všetkými tými prvkami z každej strany. Prvých stopäťdesiat strán bolo iba zdĺhavým úvodom s vysvetľovaním, večierkami a následne zmenou v živote hlavnej postavy. Muselo to tam byť? Za mňa – nie.

Obdobím sa dej knihy odohráva akoby v modernej súčasnosti, popri ochranných kúzlach tu máme kamery, autá, bary… Práve do barov zavítame často, pretože hlavná postava Bryce Quinlanová je párty dievča vymetajúce večierky so všetkým, čo k tomu patrí. Naozaj, so všetkým, od alkoholu cez drogy až po sex v záchodovej kabínke.

“Tatér ti hovoril, že to bude niekoľko dní citlivé,” pripomenula
spevavo Danika.
“Bola som taká opitá, že som na súhlase s podmienkami tetovania napísala zle aj vlastné meno, takže som nebola v stave pochopiť,
čo vlastne znamená niekoľko dní citlivé.”


Vypátranie vraha, nájdenie zmiznutého rohu…


Aby som sa dostala k pointe príbehu – jej život sa drasticky zmení po vražde najlepšej priateľky. A práve pátranie po jej vrahovi a ukradnutej férskej relikvii vnáša detektívnu zápletku do tohto fantasy sveta. Fungovalo by to výborne, keby medzitým postavy ešte stokrát neodbočili k riešeniu ďalších a ďalších problémov. Je tu, samozrejme, krásny padlý anjel, ktorý ma na Bryce dohliadať. Hunt je zabijak zotročený za vzburu anjelov, ktorý všetkých odstrkuje a každý sa ho bojí. A začne sa správať ako náladový tínedžer.

Nie je jednoduché zhrnúť moje dojmy z príbehu


Vďaka vydareným postavám, najmä tým vedľajším, ma dej bavil. Bryce, Hunt, ale aj ostatní mali svoju charizmu. Sarah J. Maas vie písať dobré postavy, hoci po prečítaní jej predošlých sérií už mám pocit, že sú si všetky akosi priveľmi podobné. Keď sa však odosobním od sympatizovania s našimi hrdinami a záporákmi, ostane zamotaný dej, chaotický svet obrovských rozmerov, v ktorom nájdete asi každý fantasy prvok a občas, žiaľ, nelogickosť. Spomeniem len záverečný boj, do ktorého sa všetci namakaní a vysokopostavní vládnuci nemohli zapojiť lebo – nadsvetelnou rýchlosťou by tam nedoleteli tak rýchlo ako helikoptérou. Au. Nehovoriac o tom, že väčšinu boja sme sledovali “cez kamery” a chýbalo tam to pravé orechové – skrátka priamy pohľad postáv. Veď v Tróne zo skla aj v Dvoroch boli tak super opísané bojové scény.

Celej knihe by prospelo preškrtanie a to veľmi výrazné. Očistenie od zápletok, odbočiek, nekonečných riadkov vysvetľovania, čo je aká rasa zač, ako funguje prvosvetlo, zdravotníctvo… Naozaj by som to skrátila, zostručnila a sústredila sa viac práve na ústredné pátranie. Bolo by to dynamickejšie a svižnejšie.

sarah maas booklab slovart rod zeme a krvi mapa

Nerozumiem veľmi ani tomu zaradeniu k adult fantasy. Neočakávala som posteľné scény, lebo si nemyslím, že toto je definícia dospeláckeho žánra. Išlo mi o konanie postáv. To, že majú niekoľko storočí na krku, nepomohlo, ani fakt, že Bryce už nie je tínedžer. Stále sa tu riešia mládežnícke témy – alkohol, drogy, zábava po baroch, sex a vzťahy a mne to úprimne naozaj prišlo z rovnakej kategórie ako už spomínané autorkine série. Rozpracovanosť sveta by sa dala zaradiť k epickej fantasy, no ako už bolo spomenuté, tento prvok bol pri čítaní skôr na škodu.

“Viem sa o seba postarať, Bri,” povedala, ale v očiach jej zažiarila
láska – vďačnosť, pri ktorej Bryce zovrelo hruď už len pre to,
že niekomu záleží na tom, či žije alebo nie.

Taaakžeee…

Čo oceňujem, je fakt, že dej je v závere slušne uzatvorený. Áno, ide o sériu, ale ja osobne som spokojná aj s tým, ako sa to skončilo, a nevidím veľmi potrebu pokračovať v deji.

Fanúšikov Sarah J. Maas sa kniha zrejme bude páčiť, pretože obľúbeným autorom radi odpúšťame aj chyby a nedokonalosť. A svojím spôsobom tomu rozumiem a som náchylná to urobiť aj ja, no pri hodnotení s odstupom, žiaľ, Rod zeme a krvi neobstojí.

oddelovac

Hodnotenie: 4 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie nájdeš na webe
Fantasyknihy.multiverzum.sk

fantasy knihy multiverzum

4 komentáre k “Rod zeme a krvi | Všetkého priveľa…”

  1. Popravdě nad touto knihou stále váhám, zda ji mám zkusit nebo ne. 😀 Nejdřív ale bude lepší, až od autorky dočtu Skleněný trůn. 😀

    1. Trón a Dvory, teda predošlé dve série patria medzi moje obľúbené a odporúčam ich 😀 A Rod zeme a krvi niekedy možno raz, keď budeš mať chuť 😀

  2. Ach jo, knihu mam doma, ale vůbec nemám odvahu se do ní pustit. Četla jsem na příběh spíše záporná hodnocení a nedá se říct, že bych byla skalní fanoušek autorky, který ji milerad lecos odpustí… No, snad jednou odvahu najdu 😁 pěkná recenze

    1. Ďakujem, ono akože keby to bolo kratšie je to omnoho lepšie, lebo nápady sú fajn a vedľajšie postavy tiež. Ako oddychovka je to fajn (až na tú dĺžku teda 😀 ) Ak niekedy prečítaš, som zvedavá čo na príbeh povieš 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *