Qualityland | Život v dokonalom svete?

Zábava od prvej strany

Vážené čitateľky, vážení čiatatelia, ctené s vysokou pravdepodobnosťou existujúce umelé inteligencie, ctihodné algoritmy, prajem vám príjemné čítanie. V rukách práve držíte verziu jedna bodka šesť. Aktualizácia vám prináša úplne nový čitateľský zážitok.

Zoznámime sa s Petrom, ktorý nás sprevádza celým príbehom. Jeho celé meno je Peter Nezamestnaný, a ak sa pýtate na to zvláštne priezvisko, ľudia v Qualitylande získavajú priezvisko podľa práce rodiča v čase spolodenia potomka. Áno, v príbehu sa tak stretneme s rôznymi, neraz aj bizarnými priezviskami. A to je len začiatok.

future technology quality

Autor si pre nás pripravil skutočne premyslený svet plný donáškových dronov, medicínskych robotov, ale aj robot vytvárajúcich umenie a inteligentných áut. Všetko je spojené sieťou, na ktorej majú ľudia svoje profily, hodnotenia, úrovne, ktoré využívajú všemožné algoritmy, od donáškových služieb cez zoznamky až po výber zamestnania. Háčikom je, že občas dochádza k chybám, hoci Qualityland to neprizná.. Menším či väčším, no aj jedna malá chybička môže začať meniť váš život. Výhodou príbehu je teda pestré a premyslené prostredie, v ktorom nechýbajú náznaky politiky a ekonomiky, aj keď riešené dosť nešťastne vzhľadom na obyvateľov Qualitylandu.

Presne tak. Čas ľudí vyššej úrovne je cennejší, lebo títo ľudia väčšou mierou prispievajú k blahu spoločnosti.

Prepracovaný svet budúcnosti

Ako čitateľku ma bavilo objavovať jednotlivé aspekty tohto sveta, spolu s Petrom som zisťovala, že aj tu sú triedy vyvolených a lúzrov, ku ktorým dobrovoľne nasilu patrí aj Peter. Hoci sa to zdá nemožné, rozhodne so svojím životom nie je spokojný. K akcii ho podnieti až doručenie tovaru, ktorý rozhodne nechce, hoci algoritmy tvrdia niečo iné. A tak začne jeho dobrodružstvo v rozmanitej spoločnosti pokazených robotov, heker a paranoidného starčeka.

Za najväčšie plus knihy považujem práve prostredie. Tovar, ktorý vám je doručený na základe algoritmu, skôr ako ho začnete chcieť, reklamy a správy selektované výhradne podľa vašich preferencií, odporúčanie, koho voliť, na základe vášho profilu, výber zamestnania, partnera… Až si v určitej časti knihy začnete uvedomovať, aké je to celé zvrátené a strašidelné.

Čo je také neuveriteľné na tom, že osoba mocná ako šéf TheShopu
definuje svoju usadlosť ako off the map?

Veľký potenciál Qualitylandu

Čo je však slabinou celej knihy, je práve dej. Po obsahovej stránke je kniha pomerne slabá a v podstate sa nič prevratné nedeje. Jednému zrnku, teda Petrovi, sa otvoria oči, niekoľkí roboti nájdu zmysel existencie, ale aj tak som po celý čas čakala niečo viac. Väčší rozmer, pútavejší príbeh, ktorý sa čítal dobre a nechýbal ani sarkastický humor, no vzhľadom na dobrý námet som však očakávala viac a myslím, že nebol využitý potenciál knihy. V knihe je hneď niekoľko výborných námetov, ktoré sú spomenuté akoby mimochodom a nemajú väčšiu váhu. A to je naozaj škoda.

qualityland

V konečnom dôsledku to bola veľmi príjemná oddychovka, ktorá bola dejovo slabšia, no štýlom písania a vybudovaným prostredím bola rozhodne nadpriemerná. Výhodou tiež je záverečné rozuzlenie a fakt, že ide o samostatný príbeh. Žiadny začiatok päť-, šesť-, sedemdielnej série a čakanie na pokračovanie.
Qualityland je dobré čítanie, ktoré neurazí fanúšikov sci-fi a mohlo by zaujať aj čitateľov, ktorý tomuto žánru zatiaľ neprepadli. Nečkajte zložité zápletky a rozuzlenia, to naozaj nedostanete, ale ak chcete vypnúť a užiť si čítanie, nebudete sklamaní.

Za zmienku stojí aj vydarené grafické spracovanie obsahujúce úryvky z článkov na sieti spolu s komentármi a ďalšie úryvky dokresľujúce jedinečnosť Qualitylandu.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na webe Fantasyknihy

fantasy knihy multiverzum

5 komentárov k “Qualityland | Život v dokonalom svete?”

  1. Kniha vyzerá naozaj zaujímavo a tiež sa na ňu chystám, raz, v budúcnosti. V poslednej dobe mám chuť na čo najviac sci-fi, pretože ma baví čítať o budúcich scenároch ľudstva. Škoda, že sa tam nič dôležité nedeje, ale aspoň to bude taká letná oddychovka pre ľudí, ktorých nebaví ako sa Janko a Terezka stretli v novom meste v novej práci a začali romantický vzťah plný prekvapivých zvratov.

    1. Presne, tiež som teraz prešla viac aj na sci-fi, možno aj preto, že ya fantasy sa dosť opakujú čo sa týka námetom a mala som chuť na menšiu zmenu 🙂 Každopádne táto kniha je naozaj dobrá, má mnoho dobrých prvkov a donúti čitateľa sa naozaj zamyslieť a to je podľa mňa super.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *