Príbeh aktuálny aj po 70 rokoch

Krátko po vydaní českého prekladu v roku 1946 sa príbeh zvieratiek, ktoré vyhnali ľudských pánov a chceli si žiť v utopistickom raji, stal v našich končinách na dlhú dobu zakázaný. Nielen, že zvieratá bojovali proti ľuďom, vzbúrili sa a chceli žiť všetky rovnocenne, medzi riadkami príbehu nájdeme satiru komunistického režimu. Výsmech je zakomponovaný napríklad v pravidlách, ktoré si zvieratá na farme dohodnú. Prasatá, ktoré sa stanú vodcami si ich postupne začnú prispôsobovať, meniť ich a ohýbať, aby dosiahli čo najlepšie výhody.

Výsledek obrázku pro zvieracia farma
Prerozprávanie príbehu spolu s animáciou si môžete pozrieť a vypočuť v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=RbJ-ypwQLQo

Aktuálnosť Zvieracej farmy je v tomto bode úplne zrejmá, často sledujeme ako média prezentujú porušovanie zákona. Ide o lepší prípad, pretože je verejne odhalené takéto porušenie, napríklad krádež, vražda či vandalizmus a akt je spoločnosťou odsúdený ako nezákonný a zlý. Horšie sú však prípady ohýbania a prispôsobovania si zákonov, podobne ako na Zvieracej farmy. Prasatá riadili farmu, pretože boli vraj najmúdrejšie. K dobrému vedeniu potrebovali najlepšiu stravu, všetko mlieko a jablká, ktoré ich mali vyživovať. Dokázali naoko rozumne argumentovať a zvieratká na farme súhlasili. Nie sme vari svedkami, že aj v našom štáte to, žiaľ, funguje rovnako? Nesledujeme azda aktuálne zvyšovanie platov našich poslancov? Argumentovanie, že nejde o zvyšovanie platov, iba o zrušenie ich zmrazovania je v konečnom dôsledku frázou. Kým vedúci predstavitelia nášho štátu si ako tie prasatá v Orwellovom príbehu vezmú najlepšie jedlo, obyčajní pracujúci ľudia, dôchodcovia a rodičia na materskej dovolenke dostanú niekoľko odrobiniek. Môžu im teda povedať, podobne ako v príbehu:


„Máte sa lepšie ako predtým. Čísla jasné ukazujú nárast.“

Zvieracia farma

A väčšina zvierat, teda v našom prípade ľudia, súhlasne prikývne. Zvyšovanie je dobré, súhlasím. Chýba však niekto, kto by poukázal na rozdiel vo zvyšovaní a zlepšeniach. Orwell nám ukazuje ako ľahko môže niekoľko jedincov ovplyvniť masy.

Na začiatku príbehu sa všetky zvieratá zjednotia, odsúhlasia revolúciu proti ľuďom, aby sa mali lepšie, dostali viac jedla a nemuseli tak veľa pracovať. Spojili ich spoločné záujmy, no našlo sa niekoľko jedincov, ktorí napriek sľúbenej rovnocennosti získali moc. A moc dokáže zmeniť mnohých ľudí. Následne sa snažia mať viac, viac moci a výhod, ktoré ich odčlenia od ostatných obyčajných a priemerných jedincov. Zmizne rovnocennosť a opäť je na vrchole pyramídy skupinka vyvolených. Tí medzi sebou bojujú o to tvrdšie, až sa jednému podarí silou, ľsťou alebo podvodom získať vodcovstvo. Cyklicky sa opakuje revolúcia a pokus o rovnocennosť.

Výsledek obrázku pro revolution

Príbeh však poukazuje nielen na chyby prasiat. Svoj diel viny mali  aj  ostatní obyvatelia farmy. Niektoré rozumeli, že správanie prasiat nie je dobré, ale rozhodli sa nekonať, nechali sa umlčať ostatnými a situáciu nezmenili. Mali by sme sa teda zamyslieť či na tom nie sme rovnako. Som aj ja napríklad ako kôň, ktorý poslúchal systém, pracoval viac a tvrdšie, aby sa mali všetci lepšie?
Zapojenie verejnosti a ich mienky do riadenia krajiny je však krokom k tomu, aby bol každý hlas dôležitý a nebola to iba politická fráza. Tak ako neznalosť zákona neospravedlňuje, tak by sa nemalo ospravedlniť ani nekonanie a nemé prizeranie pri zlých rozhodnutiach v našom okolí a krajine.

Ďalším výrazným prvkom Zvieracej farmy bolo zabúdanie zvierat na to, ako sa mali predtým. Rovnako sa nepamätali na ideály, s ktorými spočiatku zahájili revolúciu, z ich myslí sa vytratili základné pravidlá a to bolo živnou pôdou pre totalitný režim. Výstižne to vo svojom citáte zhrnul americký prezident Thomas Jefferson:

„História tým, že podáva správu o minulosti, umožňuje ľuďom posudzovať prítomnosť.“

Thomas Jefferson

Orwell nás svojou knihou dokáže prebrať zo života v pohodlnej bubline, v ktorej mnoho z nás žije a to aj po 74 rokoch od publikovania knihy. Už pred mnohými rokmi dokázal pod pláštikom bájky publikovať vážne tvrdenia a hodnotenia. V útlej stostranovej knihe nájdeme pre niekoho možno nereálnu satiru politického systému. Ak si však nahovárame, že práve u nás to takto určite nefunguje, mali by sme si Zvieraciu farmu prečítať ešte raz.  Potom možno pochopíme, že vo väčšej alebo menšej miere je tento príbeh stále aktuálny a to nielen na Slovensku, ale aj  mnohých ďalších krajinách sveta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *