Odvrhnutí | Boj ľudí a čarodejov

Príbeh primárne sledujeme cez dvoch mužov – tajomný Randor hnaný túžbou po pomste za vyvraždenie dračej rezervácie a rytier Morenheim, obávaný bojovník.

„Už si skončila, alebo sa ideš ďalej ľutovať?“ opýtal sa ľadovo.

Dievča taký tón nečakalo. „Prečo si na mňa zlý?“

„Lebo sa sťažuješ, že ťa nik nevidí. No ja ťa vidím a tvrdím, že tých naničhodníkov bez teba nevyženieme.“  

Rýchlo a svižne

Samotná kniha má 231 strán, nejde teda o vyslovene hrubý fantasy zväzok. Má to svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je svižný spád deja, pretože sa v podstate stále niečo deje – začíname povraždením drakov v rezervácii, hneď na to prichádza invázia ľudí, boje, prebúdzanie a silnenie mágie,… Pri čítaní sa tak rozhodne nudiť nebudete a tempo deja nie je zdržiavané žiadnymi vedľajšími epizódami, spomínaním na minulosť či zložitými myšlienkovými pochodmi.

Avšak na strane druhej, vysoké tempo a menší rozsah je v tomto prípade aj na úkor pozadia postáv. V podstate ich spoznávame veľmi okrajovo, dozvedáme sa iba to, čo  „potrebujeme“ vedieť, ale porozumenie ich pohnútkam, názorom, aký majú charakter, toto všetko tak akosi absentuje.

Pri vedľajších postavách to až tak neprekáža, no minimálne pri našich dvoch hlavných protagonistov by som uvítala trošku širšie pozadie. Takto sa mi totiž stalo, že ma príbeh bavil, ale nebála som sa o osudy postáv a či sa im podarí dosiahnuť ich vytýčený cieľ.

Keď pred pár týždňami ľudia prekročili Štíty a vtrhli do Veľkých Plazníc, opíjali sa a ničili. Drancovali a zabíjali. Večer im patrilo všetko. Potom prišlo ráno a oni nachádzali svojich druhov mŕtvych.  

Oceňujem fungujúci príbeh aj svet, o ktorom sa nedozvedáme veľa, ale to, čo vidíme, dáva zmysel a je funkčné. Nechýba akcia a veľa bojov, či už sú to menšie potýčky alebo veľká záverečná bitka.

Čo sa týka ukončenia, bez spoilerov môžem prezradiť, že hoci sa jeden problém vyrieši, príbeh nie je uzatvorený. Na posledných stránkach si pre nás autor pripravil prekvapenie, ktoré môže byť skvelou pôdou pre ďalšiu knihu.

Na obálke, ktorú pripravila  Martina Pilcerová, sa vyníma drak  (tých mohlo byť na môj vkus aj viac 😊 ).  Myslím, že ilustrácie sa k príbehu hodí a kniha dokáže zaujať, aj keď na mňa pôsobí trošku retro štýlom. Na druhej strane jasne označuje fantasy príbeh a samo o seba sa mi ilustrácia páči.

„Taký je jeho spôsob boja. Čím viac šermuje jazykom, tým menej potrebuje meč.“

Takže Odvrhnutí…

V konečnom dôsledku ma čítanie bavilo, ide skutočne o klasickú fantasy knihu, ktorú vám môžem odporúčať. Prečítate ju rýchlo, môžete si ju vziať na cestu vlakom a ponoriť sa do krajiny za Štítmi s mágiou a drakmi. Rozsah a svižné tempo je v tomto prípade trochu na úkor rozvíjania postáv, ich charakterov a tiež pozadia celého príbehu ako takého.

Verím však, že fanúšikom čistokrvných fantasy príbehov sa budú Odvrhnutí páčiť.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

3 komentáre k “Odvrhnutí | Boj ľudí a čarodejov”

  1. Nie som fantasy fanúšik, priznám, že knihu som začala čítať preto, lebo autorovi veľmi fandím. Dočítala som ju už kvôli sebe… Bolo tam všetko. Napätie, zápletka, skvelé dialógy, humor a prísľub pokračovania. Viem, že si ho opäť kúpim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *