Nebeská jazda | Boj o záchranu Zeme

Menej je niekedy viac

Kniha je plná rôznych námetov: Atlantída, mimozemské bytosti a ich vyspelé technológie, nadprirodzené bytosti a schopnosti, druidi, civilizácie naprieč časom napríklad grécka a byzantská, severská vikingská tématika, najrôznejšie mytológie,…

Nebeská jazda Juraj Hrežo slovenská kniha fantasy

Autor zapojil naozaj asi všetko na čo si vrámci námetom vo fantasy spomeniem a to bolo pre mňa osobne trochu veľa. Prostredia rôznych období samo o seba môžu fungovať dobre, ale v knihe je toho priveľa. Menej je niekdy viac a lepšie by bolo vybrať menej námetov a ísť do hĺbky.

Prvá polovica knihy sa nesie v štýle epizód. Keď už naši hrdinovia začnú spolupracovať a áno, vytvoria si medzi sebou vzťah, to bolo jasné už z prvého úvodného opisu ako sa na ňu náš veliteľ pozeral, začnú chodiť na “misie”. Tam naháňajú démonov, potom sa utiahnu na svoj tajný ostrov a žijú si pár storočí v pokoji (mimochodom, nestarnú a sú nesmrteľní), potom ich povolajú druidi, aby im pomohli, tak zasa niečo urobia. Prišlo mi to také komixové, objavia sa superhrdinovia, všetkých zachráni, v tomto prípade preleje potoky krvi, zanechá za sebou zopár desiatok mŕtvych a zasa sa tajomne stratí. 

Pustiac jeden meč na zem som druhý pevne
uchopil oboma rukami, dvihol ho nad hlavu
a prevrátiac čepeľou dolez celej sily bodol.

Potom som sa začala v deji strácať. Zrazu je veľká bitka, ktorá vyzerá ako tradičné záverečné bitky. Minimálne náš veliteľ prežil, stratil však pamäť a tak sa rozhodne pripojiť k prvej skupine ľudí, ktorých stretne a pomáhať im. Po mnohých storočiach, ktoré už žije mu však ani nenapadne, že by ho niekto mohol využiť…

Akí sú nebeskí jazdci?

Čo sa týka postáv, sú zaujímavé, no nedokázala som si ich až tak zamilovať. Prečo? V prvom rade dve hlavné postavy nemajú mená. Kňažná je stále iba kňažná a mne príde zvláštne, že človek s niekým žije doslova storočia a využíva pomerne neosobné oslovenie. Taktiež určitá dokonalosť postáv mi liezla trochu na nervy – ani raz si nepripustili, že nemajú pravdu. Nepochybujú o tom čo im niekto povie, táto naivita mi vždy pripomínala, že v reálnom svete ľudia takíto nie sú. Obzvlásť, keď žijú dlhý život plný bojov, nástrah a problémov. 

Okolím sa rozľahla mrazivá nepríjemná energia.
Bol koniec. Nový deň začal.

Na knihe nájdeme aj dobré stránky, napríklad myšlienky a posolstvá o záchrane planéty, o zmene vecí a prijatí zmien, ktoré prichádzajú. Sila priateľstva, boj dobra so zlom, tieto myšlienky sú v Nebeskej jazde pekne odrzkadlené. 

Námet skupiny bojovníkov čeliacich zlu a snažiacich sa zachrániť planétu je tiež zaujímavý a pomerne dobre navrhnutý. Očistila by som ho od priveľkého náporu všemožných námetov. Kniha by mala prebehnúť  úpravou ako obsahovo tak aj štylisticky. Je cítiť, že ide o autorov debut a niektoré pasáže potrebujú korekciu. Napríklad odseky, kde takmer každá veta končí troma bodkami (takýchto odsekov bolo pomerne veľa). 

Za mňa, žiaľ, nemôžem dať tomuto príbehu dobré hodnotenie. Nehovorím, že Nebeská jazda sa čitateľom nemôže páčiť. Môže osloviť, nájsť si svojich čitateľov, ale mne nesadol ani štýlom ani prekombinovanými námetmi.

oddelovac

Hodnotenie: 1 / 10 

oddelovac

6 komentárov k “Nebeská jazda | Boj o záchranu Zeme”

  1. Ajaj, škoda že se tohle tolik nepovedlo. Přitom na první pohled podle obálky jsem si říkala – pane jo, to by mohlo stát za to 🙂 No nevadí, určitě se najde i lepší čtení 🙂

    1. Ono keby to prešlo korekciou myslím, že by to bolo lepšie spracované, taký druhý názor obvykle pomôže ? Preto mám dojem, že to redakciou asi neprešlo a je to cítiť.

  2. No, na túto recenziu som sa fakt tešila, pretože sa mi zdala sľubná tá kombinácia a ja si rada čítam všelijaké takéto diela, kde sú mimozemšťania a tak. Ale aj tak by som rada dala šancu tejto knihe, takže asi si ju prečítam.

    1. Som rada, že som ťa neodradila (ani to nebol úmysel recenzie ?) a budem rada, ak dáš knihe šancu a porovnáme si dojmy ? Pokojne ti ju môžem požičať ak budeš chcieť ?

  3. Na první pohled mě kniha zaujala. Ale jakmile jsem zjsitila, kolik fantasy prvků tam je, přijde mi to příliš překombinované. A knihu tedy nechám být.

    1. Mňa tiež zaujala, aj keď anotácia vlastne nič takého neprezradila, ale chcela som dať šancu domácemu autorovi (aj som mu ju vlastne dala). Presne, na mňa to bolo prekombinované, ale možno niekoho zaujme ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *