Nadácia | Isaac Asimov

Premyslený a vyšperkovaný príbeh

Prvá časť série Nadácia ma rýchlo vtiahla do pútavého a dobre vymysleného sveta. Na príbehoch naozaj oceňujem, ak sa autorv vyhrá s prostredím, históriou, jazykom a ďalšími prvkami. V tomto prípade je to vesmír, niekoľko celých svetov a planét, komplexne prepojených určitou hierarchou, mocenským postavením a politikou.

Galaxia vtedy mala dvadsaťpäť miliónov obývaných planét
a všetky do jednej podliehali Impériu so sídlom na Trantore.
Bežalo posledné polstoročie, v ktorom to ešte bola pravda.

Ústredným motívom je projekt psychoanalyticka Hariho Seldona a to vytvorenie Galaktickej encyklopédie obsahujúcej všetky vedomosti rozsiahleho impéria. Predpovedá totiž zánik Galaktického impéria a chce uchovať vedomosti. Postupne sa ukazuje, že ide o viac, než len encyklopédiu. Bol vymyslený plán, predpoveď udalostí na základe matematiky a štatistiky na niekoľko desiatok rokov dopredu.

V príbehu sa zoznámime s viacerými odlišnými postavami. Kniha je rozdelená na päť časti Psychohistorici, Encyklopedisti, Starostovia, Obchodníci a Obchodní magnáti. V každej je jedna ústredná postava, ktorá ovplyvňuje smerovanie celého deja. Je to netradičné, preto medzi jednotlivými časťami je aj výrazný posun v čase a čoraz viac sa napĺňa Seldonov predpoklad.

Na jednej strane ma mrzelo, že o niektorých postavách nevieme viac, nie je tu hlavný protagonista, s ktorým by sa mohol čitateľ zžiť, ale na druhej strane má príbeh viacero úrovni a pohľadov, ako ho vnímať.

Výborné dielo science fiction žánru

Ako väčšina sci-fi príbehov, aj tento nám prináša pokročilé technológie, no v určitom smere ukazuje, že pokrok niekedy ustupuje kvôli ľudskej povahe. Boje a súperenie o moc utláča vedu do pozadia, nie je dôležité napredovať, ale získavať kontrolu, nové územia.

Ale aj tak tomu všetci veria. Myslím tým
rečiam o prorokovi Harim Seldonovi,
ktorý založil Nadáciu, aby niesla svetlo jeho prikázaní až
do príchodu galaktického raja.

Nadácia nám tak ukazuje nielen možné technologické pokroky, cestovanie naprieč planétami, nové zbrane a silové polia, ale aj rôznorodosť ľudskej povahy. Isaac Asimov sa nezdržiava nepotrebnými opismi ani rozhovormi, často aj malé detaily sa neskôr ukážu ako dôležité a neustále udržiava čitateľa v pozornosti. Čo sa stane? Aký to bude mať dopad?

Nečakajte ľúbostné scény, hádky alebo nezmyselné konverzácie. Nadácia je čistokrvný sci-fi príbeh, ktorý ohdhaľuje jedinečný svet, jeho smerovanie a ľudskú povahu ako takú.

Všetkým priaznivcom tohto žánru môžem Nadáciu iba odporúčať, dovolím si tvrdiť, že je to high level, ktorý len tak niekto neprekoná.
Ja osobne nie som až taký sci-fi fanúšik, skôr ma to ťahá k fantasy. Jedinou drobnosťou, ktorá mne ako čitateľovi až tak nesedelo bolo práve striedanie hlavných postáv, na ktoré som si musela zvykať. Nepodarilo sa im ma tak úplne nadchnúť, ale vyvážil to skvelý dej.

Pri stom výročí narodenia autora, ktoré je práve tento rok, vychádzajú v slovenčine nové vydania tejto série od vydavateľstva Lindeni (bližšie informácie o vydaní si môžete prečítať na webe Fantasy knihy). Obálky sú podľa mňa veľmi vydarené a skvele ladia k príbehu.

Isaac Assimov sci-fi Lindeni trilógia knihy
oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na webe Fantasy knihy

Fantasy knihy multiverzum drak dragon logo

5 komentárov k “Nadácia | Isaac Asimov”

    1. Asimov je vrámci sci-fi známy, ale ja som od neho tiež doteraz nič nečítala, tak si z toho nič nerob ? A Nadáciu môžem vrelo odporúčať, som veľmi zvedavá na pokračovanie ?

  1. Zprvu jsem si říkala, že autora neznám. Ale po chvíli mi došlo, že jsem o něm párkrát zaslechla. Ačkoli jsem do sci-fi jen nakoukla díky Orsonovi Scottovi Cardovi, hodlám to nakouknutí změnit na toulání se ke sci-fi. 😀 Takže ti děkuji za tip, jakého dalšího autora sci-fi mám zkusit. 🙂

    1. Rozhodne odporúčam, na svojom konte má toho naozj veľa ako som zistila keď som o ňom hľadala info ? Ja mám sci-fi rada, páčil sa mi napríklad Marťan alebo aj Illuminae ?

  2. Tak po túto výborne vyzerajúcu knihu si čo najskôr vybehnem do kníhkupectva. ♥ Dúfam, že preklad je dobrý, pretože je dostupná aj v češtine, no v slovenčine je lacnejšia a chcem podporiť vydavateľa. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *