Na dvore z krídel a zmaru | Sarah J. Maas

Ústredným motívom je stále hroziaca vojna, ktorá je už na spadnutie. Feyre sa opäť ocitá na Tamlinovom Jarnom dvore, tentoraz však ide o výrazný kontrast oproti jej predošlému pobytu tu. Je príjemné vidieť tú zmenu oproti depresívnej a zdrvenej Feyre.

Celkovo nám kniha ponúka ľúbostné problémy, nekončiaci trojuholník medzi Feyre, Rhysom a Tamlinom, ale aj ďalšími postavami, ktoré sa neveľmi nápadne snaží Sarah J. Maas „spárovať“. Túto tendenciu som si všimla už v sérii Trón zo skla, ide takpovediac o už typický štýl a hoci na jednej strane mi to už trošku prekáža, na druhej strane vytvára skvelé postavy a my sme zvedaví čo sa s nimi stane.

“Nevšimol si si, že ma drží vo svojej moci. Nechal si ho, aby si ma zobral späť.”

Hrozba vojny je obrovský tlak a vznikajú preto rôzne spojenectvá, mnohé sú veľmi tenké a neisté. Príprava jednotiek, ochrana sveta ľudí a steny, ktorá oba svety oddeľuje je náročná spolu s hrozbou magického kotla.

Väčšina knihy sa však nesie skôr v duchu prípravy na rozhodujúcu bitku, v ktorej sa všetko rozhodne. Akcie nie je až tak veľa, našťastie nechýba zopár životu nebezpečných scén. Pri čítaní sa čitateľ nenudí, najmä vďaka postavám, avšak niektoré časti mohli byť pokojne kratšie a kniha by získala väčšiu dynamiku.

Nechýbali samozrejme ani erotické scény, ktorých nebolo málo. Samozrejme, dotvára to určitú atmosféru, no menej je niekedy viac.

A čo veľkolepý záver?

Bol skutočne veľkolepý, zapojilo sa doň veľa bojovníkov, mágie, plánov a… Skrátka všetko a veľa, až by som povedala, že priveľa. Autorka to pomerne prekombinovala, akoby chcela všetko skĺbiť, využiť všetky dobré nápady, ktoré samo o sebe sú dobré a fungujú, ale z celkového hľadiska mi to už prišlo priveľa. Niektoré veci sa mohli pokojne vynechať, nechcem konkrétne prezrádzať a spoilerovať dej.

„Je Najvyššia Lady Nočného dvora. Môže si robiť, čo chce.“

Celkovo som pomerne rozpoltená. Bolo to dobré čítanie, pretože Sarah J. Maas vie dobre písať a vytvára skvelé postavy, o ktoré sa bojíme a zaujímame a s napätím sledujeme čo sa stane. Avšak v určitom zmysle toho už bolo veľa a posudzujúc príbeh komplexne ide o slabšiu knihu. Rozhodne slabšiu než dych vyrážajúci druhý diel, ktorý je pre mňa najlepší z tejto trilógie. Ako fanúšikovia však nebudete sklamaní, pretože už viete aký štýl písania čakať a ak sa povznesiete nad niektoré prekombinované prvky, čítanie si užijete.

Hodnotenie: 8 / 10

4 komentáre k “Na dvore z krídel a zmaru | Sarah J. Maas”

  1. Teraz nedávno som začala túto sériu a neviem sa dokopať k jej dočítaniu…dúfam, že cez jesenné prázdniny si na ňu nájdem čas (ale inak sa mi táto séria veľmi páči:) – možno i o čosi viac ako Trón zo Skla )

    1. Rozhodne odporúčam dočítať, ono séria stojí za to aj keď má pár nedostatkov, ale sú v nej výborné postavy a práve vďaka nim mňa osobne čítanie naozaj bavilo 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *