Mesto duchov | Svet za Oponou

Zoznámte sa s duchmi

Už samotný názov nám napovedá, že príbeh nám prinesie nadprirodzeno, stretnutia so záhrobím a smrťou. Zoznámime sa s mladou Cassidy, ktorá chodí do školy, kde nie je veľmi populárna. Vlastne je skôr sivou myškou a nemôžeme sa tomu veľmi čudovať, jej najlepší kamarát Jacob je duch. Od okamihu, keď pred rokom zomrela, sa jej vnímanie sveta zmenilo a ona dokáže nahliadnuť za Oponu a vidieť duchov.

“Či si myslím že na svete je toho viac, ako v skutočnosti dokážeme pochopiť?” rapká mama.
“Pravdaže. Bola by číra arogancia myslieť si niečo iné.”

cassidy blake slovart recenzia

Prečo sa to všetko deje?

Po dejovej stránke je príbeh vlastne pomerne jednoduchý a priamočiary. Cassidy Blakeová sa teší na letné prázdniny strávené na pláži, ďaleko od volania duší a Opony. Do ideálnej predstavy oddychu sa vložia jej rodičia, slávni spisovatelia kníh o nadprirodzene. Začína sa nakrúcanie seriálu o ich knihách a to znamená cestovanie po tých najstrašidelnejších miestach sveta. Hlavná myšlienka porozumenia toho, prečo Cassidy vidí duchov a čo to znamená, nám aj hlavným hrdinom prinesie nebezpečné dobrodružstvo v tomto svete i za Oponou.

Väčšina príbehu sa odohráva v Edinburgu, ktorý si cez stránky knihy určite zamilujete. Jedinečná atmosféra pochmúrnosti, turizmu, starého mesta, ale aj miestnych obyvateľov. Pred rokmi som mala možnosť navštíviť Edinburg a spomienky ožívali s každou stránkou. Aj bez osobných spomienok sa však autorke skvele podarilo vykresliť jedinečnú atmosféru kombinujúcu záhady, duchov a históriu.

Mesto duchov je hororovo ladené čítanie pre mládež. Cassidy je mladé dievča, ktoré rado fotografuje a neustále sa doťahuje s Jacobom. Čo na tom, že ho nikto nevidí? Sú správnou kamarátskou dvojkou, ktorá sa podpichuje, číta komiksy a zabáva sa. Skvelým bonusom sú popkultúrne narážky, Cassidy miluje Harryho Pottera a je hrdá Chrabromilčanka.

victoria schwab duchovia recenzia cassidy blake

“Poď, Cass. našla som niečo, čo sa ti bude páčiť.”
Pripravím sa na niečo strašidelné alebo duchárske, ale mama ma, prekvapivo, vedie na miesto s názvom Elephant House,
ku kaviarni s jasnočerveným priečelím a nápisom,
ktorý hrdo oznamuje:
Rodisko Harryho Pottera!

Vďaka svižnému a jednoduchému štýlu písania sa autorke podarilo vytvoriť zábavný a zároveň mierne strašidelný príbeh. Kniha sa čítala s ľahkosťou, stránky ubiehali jedna za druhou, občas behali zimomriavky a občas som sa usmievala a zabávala. Nie vždy potrebuje príbeh komplikované epizódy, veľa postáv a zložitú zápletku, aby dokázal uchvátiť čitateľa a preniesť ho do iného sveta.

Chválim veľmi peknú červeno-čiernu obálku so strieborným písmom a nenápadnými ilustráciami duchov s parciálnym lakom, ktorí sú nápadnejší pri priamom svetle a je to skvelý detail.

Po začítaní sa nebudete chcieť prestať

Mesto duchov má rýchly spád, po úvodnom zoznámení s postavami a so svetom sa prakticky stále niečo deje. Svet za Oponou je dobre vymyslený a veľmi ma oslovilo prostredie Edinburgu a drobné detaily zo známych kníh a filmov. Primárne je kniha pre mladších čitateľov, a tak je aj vystavaná, nečakajte teda romániky ani litre krvi či nasrdených poltergaistov a exorcizmus.

Napriek tomu, alebo skôr práve pre to, je Mesto duchov skvelým čítaním pre mládež i starších čitateľov. Pri spisovaní recenzie som sa snažila nájsť aj nejaké nedostatky. Nechcem napísať, že je kniha bezchybná.

Plne si však zaslúži vysoké hodnotenie a drobnosti, ktoré by niekomu nemuseli sadnúť, budú odrazom skôr osobných preferencií než vinou knihy. Mesto duchov sa u mňa dostalo medzi naj. knihy roka 2020. Už teraz sa teším na ďalšie dobrodružstvo Cassidy, Jacoba a sveta za Oponou.

oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac
fantasy knihy multiverzum

Túto a ďalšie recenzie nájdete
na webe
Fantasyknihy.multiverzum.sk

Dlhy oddelovac

6 komentárov k “Mesto duchov | Svet za Oponou”

  1. Schwab je skvelá autorka! Síce som sa odklonila od čítania fantasy a pod. (a teda toto sa čítať nechystám), jej trilógia Shades of Magic bola perfektná. Táto séria mi trošku pripomína Mediátora od Meg Cabot – tiež si to čítala kedysi dávno, dávno (za mladi 😀 :D)? Čo si spomínam, tak to bolo tiež super 🙂

    1. Veru, Victoriu ako autorku mám rada, sedí mi jej štýl a Mesto duchov mi to iba potvrdilo. Čo sa týka Meg Cabot, od nej som tuším nečítala nič, ale asi pôjdem googliť 😀

  2. Popravdě, ke knize jsem se nestavěla moc přátelsky. 😀 Ani mě moc nelákala, ale postupem času se můj názor mění a nakonec si i říkám, že bych ji i ráda zkusila. 🙂

    1. Ja napríklad duchárske príbehy nečítam, ale tento bol super, keďže je to pre mladších, tak to nie je hororové, len tá atmosféra je občas taká „strašidelná“. Ale je to vtipné, veľa narážok na iné knihy a filmy, takže ja som sa bavila. Dúfam, že jej dáš niekedy šancu a som zvedavá na tvoj názor 🙂

    1. Áno, cez Temnejší tvář magie som sa k autorke dostala aj ja, toto je síce takpovediac z iného súdka, ale za mňa stále skvele napísané. A zhodneme sa, takéto popkultúrne narážky ja môžem 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *