Marťan – Andy Weir | Príbeh z Marsu

Ako prežiť, keď sa stanete jedIným Marťanom?

Marťan andy weir ukazka text

Povahovo je Mark výbornou postavou, snaží sa myslieť optimisticky aj keď sa to občas nedarí, má v sebe dávku humoru. Niekedy je to sarkazmus alebo irónia a táto kombinácia celý príbeh príjemne okoreňuje.

Nemôžem zemiaky len tak nahádzať na kopu
pred habom. Pri najbližšej väčšej búrke
by totiž nastala Veľká marťanská zemiaková migrácia.

Spočiatku som sa obávala formy, akou je kniha písaná. Z väčšej časti je tvorená markovými zápiskami a ja túto formu nevyhľadávam. Bála som sa, že ma kniha až tak nezaujme, opak však bol pravdou. Jeho zápisky, prešpikované humor zachytávali prácu na Marse, pokus pestovať zemiaky, pokus o kontakt so Zemou, skrátka všetko…

Od šiestej kapitoly sa tento zápiskový štýl striedal s pozorovaním udalostí na Zemi, čitateľ sledoval ako NASA zistí, že Mark žije a ako rozbehne plán na jeho záchranu. A veru nie jednoduchý, veď cesta na Mars trvá dlho.

”Dobre. Tak to nateraz držte pod pokrievkou.“
Ja nevarím.“

Marťan andy weir kniha sneh outdoor


Celý príbeh pôsobí veľmi reálne a uveriteľne a podľa môjho laického pohľadu aj technicky presne. Mark vysvetľuje fungovanie rôznych prístrojov alebo chemických reakcií, ktoré na mňa boli zložité, ale nemusela som ich pochopiť, aby som si čítanie užila. Nie som technik ani botanik ani chemik, avšak všetko, čo sa v príbehu dialo bolo zrozumiteľne vysvetlené. Príbehu to rozhodne pridalo na kvalite.

Keď už spomínam atmosféru, rover sa
po uzavretí ventilov automaticky prepol
na vlastné zásobníky.
Dobrý, Rover! Dostaneš keksík.

Počas čítania knihy som bola stále zvedavá ako to napokon skončí a gradácia príbehu bola skutočne veľmi dobre vystavaná. Či už máte radi vesmír, sci-fi alebo skrátka ľudské príbehy a humor, toto sa vám určite bude páčiť. Osobne som na knihe nenašla žiadne prvky, ktoré by sa mi nepáčili a s pokojným svedomím jej udeľujem plný počet bodov v hodnotení.

oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac

10 komentárov k “Marťan – Andy Weir | Príbeh z Marsu”

    1. To dúfam aj ja a hlavne, že si užiješ čítanie 🙂 Potom odporúčam aj filmové spracovanie s rovnakým názvom – Marťan.

    1. Tiež som príbeh čítala už dávnejšie, mala som knihu požičanú z knižnice a potom sa mi ju podarilo zohnať na bazári 🙂 Takže mám tiež chuť na rereading, ale až po skúškovom 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *