Malá Hviezda – Pre malých aj veľkých

Malá Hviezda nám prináša príbeh o Rozmarínke, hviezdičke na nebi, ktorá má tak trošku problém. Zatiaľ nevie svietiť a okrem toho, hrozne sa bojí tmy. Možno nám to príde ako paradox, no nie je život plný podobných paradoxov? Autorka Bea Révayová a ilustrátor Matej Mazák v komikse predostierajú Rozmarínkino dobrodružstvo. Jedného večera jej totiž spadne z neba lampáš, ktorý zaháňa strašidelnú tmu. Rozmarínka sa rozhodne lampáš za každú cenu nájsť, pretože ako inak by potom mohla spať a nebáť sa na tmavej oblohe? Hviezdička stretáva najrôznejšie tvory a bytosti, ale aj bojuje so svojím strachom.

Ideálna večerná rozprávka pred spaním, pretože ju máte prečítanú rýchlo. Príbeh je zobrazený v komiksovej verzii. Osobne to vítam všetkými desiatimi. Textu je v nej poskromne, môže preto slúžiť aj ako prvé čítanie, ktoré budú lúštiť deti učiace sa čítať. Alebo bude naopak slúžiť rodičom malých ratolestí, pričom deti sa aj bez čítania pokochajú ilustráciami.

Ako poraziť strach z tmy?

Námet príbehu so strachom z tmy je myslím, pre väčšinu rodičov, aktuálny. Možno práve Malá Hviezda je výborná príležitosť ako jednoducho, jemne a veselo ukázať deťom, že tmy sa naozaj báť nemusia. Nie vždy je potrebné nechávať rozsvietenú lampičku na nočnom stolíku.

Veľká pochvala patrí autorovi ilustrácií Matejovi Mazákovi, ktorý nás pomocou žiarivých farieb a jemných ťahov vtiahne do príbehu. A hoci nie som dieťa, ani žiadne nemám v okolí, nadchýnala som sa krásnymi obrázkami a jednoduchým, no poučným dejom. Matej Mazák pod značkou Matje! pracuje aj na animovaných filmoch a projektoch ako sú Tresky Plesky, Mimi a Líza, Websterovci a Záchranár Falko.

Keď si preberám klady a zápory a uvažujem nad hodnotením, asi nenachádzam nič, čo by mi na príbehu prekážalo. Oceňujem námet, ktorý je blízky cieľovej skupine, a rovnako už spomínané krásne ilustrácie.

Na obrázku môže byť: interiér
Zážitok z čítania i pozerania

Malá Hviezda má spád, vďaka milým postavám nás ľahko vtiahne do deja a ako to už v rozprávkach býva, koniec je šťastný. Celkovo kniha pôsobí milým a príjemným dojmom tak z obsahovej stránky, ako aj z tej vizuálnej. Možno by sme chceli, aby mala o pár stránok viac, je útla a 62 stránok prebehnete ako nič.

Na druhej strane je však taká dlhá, ako je pre príbeh potrebné. Zostáva nám iba dúfať, že sa s Rozmarínkou ešte niekedy stretneme pri ďalšom napínavom dobrodružstve.

Opis fotky nie je k dispozícii.
ukázky a ilustrácie sú z FB: Malá Hviezda
oddelovac

Hodnotenie: 10 / 10

oddelovac

Aj túto recenziu nájdeš
na webe Multiverzum.sk

Multiverzum, Author Multiverzum

2 komentáre k “Malá Hviezda – Pre malých aj veľkých”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *