Letné tipy na čítanie

Môj letný výber naprieč žánrami

DIMILY – Estelle Maskame

Tradičná romantická trilógia, ktorá má pomerne priamočiary dej o zakázanej láske medzi nevlastnými súrodencami. Napriek tomu ide o dobré čítanie, ktoré vás rýchlo vtiahne medzi stránky kníh do slnečného leta, na párty, ale aj nakupovanie s kamarátkami.

Záhrada motýľov – Dot Hutchison

Mrazivé schladenie vám dopraje dômyselne zostavený triller Záhrada motýľov. Únos, pokusy o útek a snaha o prežitie, to dominuje celej knihe. V rámci mrazivej atmosféry pridávam ešte tip na ďalší super triller a tým je Naslepo od Josha Malermana (príbeh je aj sfilmovaný).

100-ročný starček

Ak hľadáte naopak zábavné čítanie, vrelo odporúčam Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Pomerne známa publikácia, ktorá je taktiež aj sfilmovaná a zamotaný dej sa začína presne tak, ako hovorí názov knihy. Medzi zábavné čítanie, už skôr kombinované s fantasy a sci-fi rozhodne prihodím diela Terryho Pratchetta (napríklad Pohyblivé obrázky) a Stopárovho sprievodcu galaxiou.

sila boure sedmirisi v troskach

Facebookové Letné tipy

Okrem romantiky, ktorá nechýba ani v dnešnom článku môžu byť skvelým relaxom práve detské knihy. Nemusia to byť úplne tituly pre najmenších, avšak krása detskej literatúry sa nedá poprieť. Rozprávky, ale aj príbehy neraz s magickými prvkami, ako napríklad Narnia alebo Alica v Krajine zázrakov. Za pozornosť určite stojí aj Roald Dahl a jeho Matilda alebo známy autor severských detektívok Jo Nesbø s knihou pre detí Prdiprášok doktora Proktora.

Ak je leto obdobím, kedy máte konečne viac voľného času a môžete vylihovať s knihou, je to skvelý čas na rozsiahle knižné série. Ten stále nedočítaný George R. R. Martin a jeho Pieseň ľadu a ohňa, či talentovaný R.A. Salvatore s veľmi dlhým zoznamom kvalitných fantasy kníh.

kniha pisaci stroj citanie

Zopár odporúčaní z Instagramu

Z odpovedí sa mi potvrdilo, že viacero čitateľov rado siahne po niečom oddychovom a sú priaznivejšie naklonení aj romantike či milostným príbehom. Prišlo mi veľa odporúčaní v tejto kategórie, takže vyberám zopár, ktoré poznám najmä z recenzií:

Léto, kdy jsem zkrásněla- Jenny Hann

Jenny Hann má na svojom konte viacero kníh, ktoré potešia romantické duše a to série Oko za oko, Všem klukům, které jsem milovala a Léto. Práve posledná spomínaná sa stáva aj ďalším z letných tipov. Pretože pre Belly je leto tým najdôležitejším a najkrajším obdobím, na ktoré čaká celý rok.

Off-Campus – Elle Kennedy

Séria od Elle Kennedy prináša romantický príbeh Hanny a Garreta, ktorý začal tak trochu „ne“tradične. Hanna sa snaží upútať pozornosť vysnívaného chlapca a to aj za cenu falošného rande s Garretom. Ako letný relax ideálna séria, ktorá možno neprekvapí zvratmi, ale zaručene sa nebudete nudiť.

Temné a osamělé prokletí – Brigid Kemmerer

Kráska a zviera v temnejšom prevedení vo fantasy svete, asi tak by sa dala jednou vetou charakterizovať kniha s mimoriadne pútavou a vydarenou obálkou.

Budem rada, ak mi tiež napíšete čo najradšej čítate v horúce letné dni. Či už to do komentára vložíte konkrétne letné tipy alebo napíšete žáner, po akom siahnete najčastejšie.

7 komentárov k “Letné tipy na čítanie”

  1. Super článok a zapojenie tvojich čitateľov / sledovateľov. Nie som na novodobé romantické knihy a dúfala som, že si užijem sci-fi leto a potom som si pozrela zoznam literatúry na skúšku z literatúry. Viem, že sa to dá oklamať, ale teda je to príležitosť, kedy môžem o dielach diskutovať, takže si ich chcem prečítať dopredu. Je toho celkom dosť a desí ma to, ale snažím sa nájsť si k tomu cestu, aby som nečítala všetko naraz. 😀

    1. Ďakujem, som rada, že sa ti článok páči. Je super, že sa snažíš čítať si diela už vopred lebo súhlasím, ja som ani maturitnú literatúru nestíhala a väčšinu som dobehla skôr na výške 😀

    1. Tiež vyhľadávam skôr oddychovejšie čítanie a potom zasa novinky, na ktoré sa teším a nevydržím čakať 😀

  2. Moc pěkné tipy. 🙂 Já teď v létě se spíše orientuji na objevování českých autorů a jejich knih. Takže ty oddechovky moc nemám, ale až budu chtít. Určitě využiji z tvých tipů. 🙂

    1. Ďakujem, tak dúfam, že máš šťastný výber a čítaš dobré knihy. Pokojne napíš niektorých autorov alebo dobré knihy, rada sa inšpirujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *