Lea Honor : Třpytící se město

Tvrdohlavé postavy a ich hádky

Lea a Thomas sú ústredné postavy a taktiež nosné prvky celého príbehu. Lea je mladá, tvrdohlavá a odhodlaná nevzdať sa svojej nezávislosti. Napriek tomu, že je Thomas od nej o niekoľko rokov starší, ukáže sa, že je rovnako tvrdohlavý a detinský ako Lea. Nevyhnutnosťou sú teda konflikty od samého začiatku ich vzťahu. Niekedy ide o stret kultúr, častejšie však skôr o detinské hádky a doťahovanie. Na jednej strane ma ich hádky bavili, niekedy však boli prázdne a vznikali akoby iba preto, aby čitateľ pochopil, že sa naozaj nemajú radi.


Nový svet slnka a orchideí

Mrzí ma, že prostredie a jedinečnosť oboch krajín nedostali viac priestoru. Lea, Thomas a ich spoločníci cestovali do Třpytícího se města cez ďalšie mestá či krajiny, ktoré boli veľmi rôznorodé a odlišné. Niekedy však chýbala logika akoby takéto miesto mohlo reálne fungovať a skrátka išlo iba o ozvláštnenie deja, ktoré však bolo nedomyslené.

Před ostatními mi musíš projevovat úctu jako všechny
ženy v táboře. Nemusí se ti to líbit, ale u nás to tak chodí.
Co řekne muž, to je pro ženu svaté. Rozumíš?

Na pozadí ľúbostného viacuholníka medzi Leou, Thomasom a Perlou sa ukáže aj druhá dejová línia v podobe tajomných, nebezpečných tieňov. Je škoda, že autorka z tejto línie nevyťažila viac, vlastne akoby tam bola iba preto, aby sme v príbehu mali nejaké nebezpečenstvo a “tú zlú stranu”. Nedopracovanie tejto zápletky ma úprimne mrzelo, dalo sa z nej vyťažiť viac.

V konečnom dôsledku je prvý diel série veľmi oddychové čítanie primárne skôr pre mladšie ročníky. Náročnejší čitatelia si všimnú chyby v logike príbehu a tiež cítiť, že ide o autorkin debut. Na druhej strane, ak si obľúbite Leu alebo jej porozumiete, ste zvedaví, čo sa stane ďalej.

“Když mám vedle sebe tebe, cítím to samé. Stačí vidě tvůj úsměv
a vím, že je všechno v pořádku. Jsi jako návrat domů…”
Na několik málo vteřin se odmlčel.
“Jsi zkrátka můj domov.”

Jednoduchý priamočiary dej

V mojom prípade to fungovalo, Lea Honor – Třpytící se město som prečítala za jeden deň a bavila som sa. V knižnej komunite sa strhla najskôr lavína nadšenia a potom sa vynárali negatívne ohlasy. Rozumiem obom stranám. Pocitovo sa mi ako čitateľovi kniha páčila a čítanie som si užila. S odstupom vidím v príbehu trhliny a priestor na zlepšenie. Záleží teda na vás. Ak prižmúrite oči pred určitými nedostatkami, ukáže sa kostra ľúbostného príbehu, ktorý by mohol fungovať a úvodný diel by mohol prerásť v dobre rozpracovaný príbeh.

Za zmienku stojí pútavá obálka s maľbou hlavnej postavy. Rovnako tak vydarené ilustrácie a mapa sú príjemným doplnkom a rozhodne ulahodia oku.

oddelovac

Hodnotenie: 6 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na web Fantasyknihy

fantasy knihy multiverzum

2 komentáre k “Lea Honor : Třpytící se město”

    1. Asi to treba vyskúšať, možno prvých pár kapitol, či to čitateľa zaujme alebo nie. Ako píšem aj v recenzii, u mňa to fungovalo, ale viem, že boli aj sklamaní ľudia 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *