Krvavec | Crystal Smith

Čo nám Krvavec prináša?

V úvode knihy spoznávame práve mladú princeznú, ktorá napriek zákazu tajne študuje útržky kníh o mágii, skúša jednoduché kúzla a snaží sa pripraviť na nadchádzajúcu svadbu. S princom z Achlevy si vymenila niekoľko strohých listov a s blížiacou sa svadbou rastie aj nátlak Tribunálu. Aurélia koná pomerne neuvážene, najskôr činí až potom uvažuje, a hoci je mladá, už na jej pleciach leží zodpovednosť za mier medzi znepriatelenými krajinami. Spočiatku som si k tejto hlavnej postave nevedela nájsť cestu, to sa však s postupujúcim dejom menilo a začala som mať pre ňu pochopenie.

Krvavý lístek CooBoo Crystal Smith Zväzky mágie

Mágia, intrigy a bosoráctvo

Pri návšteve vyslanca z Achlevy sa Tribunál pokúsi o puč, a tak je Aurélia nútená utiecť. Spoločnosť jej robí mladší brat a následník trónu Condrad, ktorý sa bojí sestry a chýrov o tom, že je bosorka. Nechýba Auréliin osobný strážca a jediný priateľ Kellan ani jej bývalá kamarátka Lissette. Skupinu uzatvára otec Lissette a jeden z členov Tribunálu – Toris, ktorý je údajne oddaný monarchii. Aurélia však rýchlo zistí, že nie všetko je tak, ako vyzerá, a tak uteká do Achlevy, kde by mohla nájsť princa a zohnať pomoc pre svoje kráľovstvo.

„Si pripravená?“
„Vôbec nie,“ odvetila som, „ale mám na výber?“
„Vôbec nie,“ zopakoval a nesmelo sa usmial.


Prvá tretina knihy je trošku zmätená, zoznamujeme sa s postavami a s ich príbehmi. Po úteku do Achlevy sa príbeh stáva zaujímavejším. Pribudne viac mágie, ako sa Aurélia učí ovládať svoju moc výmenou za pomoc princovmu bratrancovi Zanovi. Aj Achlevy má totiž problémy, niekto sa pokúša zbúrať ich ochranný múr tvorený jedinečnými bránami a zaklínadlami. Do príbehu tak pribúdajú postavy, nepriatelia, hrozby a napätie. Aurélia sa snaží pomôcť, nie vždy sa jej to podarí, občas nerozumie nejasným znameniam alebo si ich vyloží zle. Na druhej strane, tak to už s tajomnými predpoveďami chodí.

Mapa sveta z príbehu Krvavec

Čo je trochu škoda, autorka nám históriu a príbeh založenia kráľovstiev spočiatku veľmi neobjasní. Spoznáme iba znepriatelené kráľovstvá, no netušíme, čo sa stalo, ich minulosť aj prostredie sú nejasné. Postupné sa dozvedáme viac o histórii, v ktorej pramenia aj súčasné problémy. Oceňujem výborný nápad s magickým múrom ako ochranou hlavného mesta Achleva. Prejsť ním dokážete iba vďaka špeciálnej pozvánke od člena kráľovskej rodiny.

„Nedostaneš sa odtiaľ, ty pes. Z tej miestnosti
odídeš jedine v reťaziach!“
Keď som odstúpila od dverí, zostali na nich
krvavé odtlačky mojich rúk
ako nezmazateľný sľub.


Niektoré prvky, ako múr a zaklínadlá, ktoré ho chránia, autorka podrobne premyslela a pôsobia naozaj originálne. V niektorých situáciách však nešla veľmi do hĺbky, skrátka sa udalosti diali jedna za druhou a za cenu rýchlejšieho dejového spádu sme ako čitatelia iba kĺzali po povrchu.

Nechýba ani romantická línia, ktorá však našťastie nie je až taká výrazná a je skôr v milých náznakoch. Sedemnásťročná Aurélia začína cítiť motýle v bruchu, ale aspoň tu nemáme žiadne predčasne vyspelé postavy a romantické scény za hranicou young adult.

Nie až tak temné fantasy

Hoci sa námet krvavej mágie môže zdať temný, kniha sa drží young adult a atmosféra nie je desivá ani temná. Takto tam síce bolo napätie, akcia aj súboje, mágia a veľké vyvrcholenie na záver, ktoré bolo nečakané a dobre premyslené, ale kniha mohla byť temnejšia. V príbehu cítiť určitú rozprávkovosť a aj postavy sa nemôžu až tak veľmi rozvinúť.

Štýlovo môžeme Krvavec pripodobniť k Falošnému bozku od Mary E. Pearson. Ak sa vám páčila táto trilógia, Krvavec vás určite nesklame. Osobne som zvedavá čo prinesie Crystal Smith v pokračovaní, pretože Krvavec je prvou časťou série Zväzky mágie. Kniha sa však končí pomerne uzatvorene a zápletka sa takpovediac vyjasní.

oddelovac

Hodnotenie: 7 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na webe Fantasy knihy

Fantasy knihy multiverzum drak dragon logo

3 komentáre k “Krvavec | Crystal Smith”

  1. Nedá mi to, ale prečo je to prepánajána Krvavec, keď v angličtine je Bloodleaf. Slovenský preklad toho názvu mi nejde do hlavy, od kedy tá kniha vyšla.
    Inak obálka je nádherná, fakt udrie do očí a láka. Knihu som nečítala, ale asi po nej ani nesiahnem :/

    1. V deji bol Krvavec názov rastliny, v češtine to je Krvavý lístek, neviem, či ten názov vychádza z nejakého botanického podkladu, ale názov kvetiny to je celkom výstižné. A zasa lepšie ako krvavý list, v slovenčine by to bolo asi divné ?? Každopádne ako young adult príbeh je to vydarené, keď budeš mať niekedy chuť na oddychovku môžeš skúsiť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *