Evan | Svet nákazy a nebezpečenstva

Nákaza, smrť a prežitie

Námet nákazy, ktorá zmení ľudí na nemysliace tvory bažiace po krvi a mäse nie je v literárnom ani filmovom svete novinkou. Záleží teda na spracovaní a poňatí celého problému, či z toho bude klišé krvák, sci-fi alebo príde aj niečo nečakané. Osobne ma zaskočilo, že Evan je autista, myslím, že toto je rozhodne netradičný prvok a bola som veľmi zvedavá ako sa bude jeho príbeh odvíjať ďalej.  Evan je však iba jednou z mnohých postáv, ktoré v knihe sledujeme.

Dostaneme sa do skrytej farmy či osady, ktorá sa riadi vlastnými pravidlami, je oplotená a celkovo sa stala útočiskom pre ľudí, ktorí chcú prežiť. Michal, vedúci tohto zoskupenia sa snaží ako vie, no okrem bežného chodu a povinností sa snaží rozlúštiť záhadu nákazy a možného lieku.

Evan ako netradičná postava

Evan a Michal sú postavy, ktoré dostanú v príbehu asi najviac miesta, sledujeme však aj pohľady a osudy iných postáv. Či už je to muž potulujúci sa lesom a odolávajúci nakazeným, alebo ľudia z farmy. Na jednej strane to bola pestrá mozaika ľudí, myslí, pohnútok pre rozličné konanie a neraz aj intrigy a snaha prevziať moc. Na druhej strane, hoci sme spoznávali týchto ľudí, nikto mi neprirástol k srdcu. Najviac ma asi zaujímal osud Michala, ktorého postretlo hneď niekoľko problémov, ale inak som sa nedokázala vžiť do žiadnej z postáv, báť sa o ich osud alebo byť zvedavá ako to s nimi dopadne. A to ani v prípade Evana, ktorého vnútornému svetu sme nemali šancu porozumieť. Rozumiem, že to bolo zrejme zámerom, ani v bežnom svete autistom nie je jednoduché porozumieť. Avšak práve určité odtiahnutie Evana od diania, od sveta spôsobilo, že som k postavám vlastne nič necítila ani ja.

Čo ak začal vírus mutovať?
Je možné, že svojho hostiteľa po čase zabije?

Dobre vystavaná atmosféra

Príbeh sám o sebe je spletitý a rozdelený do viacerých epizód, ktoré sa v závere začnú spájať, aby dávali zmysel. Objasnenie je rozhodne nečakané, tu dávam autorovi plusový bod, aj za pomyselnú frčku do nosa celému ľudstvu.

Napriek viacerým dejovým líniám kniha nie je hrubá, dej sa nezdržiava prílišnými úvahami, filozofovaním ani zdĺhavými opismi. Pomerne svižné tempo, pretože takmer stále sa niečo deje, ma udržiavalo v príjemnom strehu. Niektoré prvky mi prišli zbytočné, napríklad tajomné hádanky/básničky, ktoré Evan hovoril, ale to asi záleží už na konkrétnom čitateľovi.

Vyvolanie atmosféry strachu a napätia sa však autorovi podarilo naozaj dobre. Toto nie je žiadna humorná kniha o zombíkoch a vzhľadom na prostredie a ľudí by sa niečo také mohlo stať pokojne aj zajtra.

V konečnom dôsledku je to dobrý príbeh, ktorý v niektorých ohľadoch prekvapí, prináša nečakanú postavu Evana a skončí sa v podstate uzatvorením deja, čo tiež považujem za výhodu. Najväčším mínusom pre mňa bolo, že som sa nedokázala vcítiť do žiadnej z postáv. Určitá spriaznenosť čitateľa s niekým z príbehu je podľa mňa dosť podstatná na vtiahnutie do deja. Tu mi to dosť chýbalo.

oddelovac

Hodnotenie: 6 / 10

oddelovac

Jakub Mišči je slovenský autor, ktorý debutoval príbehom Zvrátené mesto. Nájdete ho aj na sociálnych sieťach:

Dlhy oddelovac

Nájdete ma aj na týchto patformách:

4 komentáre k “Evan | Svet nákazy a nebezpečenstva”

  1. „…a vzhľadom na prostredie a ľudí by sa niečo také mohlo stať pokojne aj zajtra.“

    No a presne preto si dovolím túto knihu vynechať 😀 Mám celkom dosť zo súčasnej situácie (už reálne nesledujem ani správy, lebo stačilo), takže toto pre mňa momentálne nebude úplne ideálna téma. Ale chválim recenziu, páči sa mi, ako si všetko spomenula a ohodnotila bez toho, aby si prezradila zápletky 🙂

    1. Haha, no veru, teraz je to dosť aktuálne vzhľadom na covid. Ja som to čítala na jeseň, kedy to teda stále bolo vážne, ale o niečo menej než teraz. Teší ma, že sa ti recenzia páči, možno sa ku knihe dostaneš niekedy v budúcnosti ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *