Epický záver série Trón zo skla?

Boj dobra a zla

V záverečnej časti však bolo zrejmé, že príde rozhodujúca bitka. Aelin však zajala podlá férska kráľovná, Lysanda využíva svoj dar a predstiera, že je Aelin, avšak v boji to veľmi nepomáha. A tak má strana dobra výrazné problémy. Nebudem prezrádzať priveľa z dejovej línie, nechcem vám skaziť prekvapenie. A na druhej strane, v tejto knihe sa toho udialo skutočne veľa a bolo by to na dlhé rozprávanie.

Možno sa toho stalo na môj vkus až priveľa, kniha je poriadne hrubá a autorka zapojila všetky významnejšie postavy zo série, všetkých nepriateľov i spojencov a dopriala im pomerne dosť priestoru. Určite to poteší fanúšikov jednotlivých postáv, či už je to Manon a jej trinásta, alebo Chaol a jeho spojenci spoza mora. Občas ma však niektoré pasáže až tak nenadchýňali, bolo cíti, že z pohľadu hlavného príbehu je to skôr zbytočná výplň. Bola som rozpoltená medzi tým, že ma to aj celkom bavilo, a tým, že som chcela, aby sa hlavný príbeh posúval ďalej. Akoby z razu z young adult fantasy malo byť high fantasy s mnohými dejovými líniami a rovinami. Menej je však niekedy viac.

Čo sta stane s obľúbenými postavami?

Aby som však nehovorila iba o negatívach, v konečnom dôsledku sa mi kniha páčila. Sarah J. Maas vie písať pútavo a najmä vytvárať rôznorodé realistické postavy, ktoré sú nosným prvkom. Zaujíma nás, čo sa stane, či prežijú a ako to napokon s nimi dopadne.

So záverečným rozuzlením wyrdkľúčov a brány si autorka poradila dobre, neprekvapilo ma to, lebo som čiastočne niečo také čakala, ale vzhľadom na príbeh to bolo dobré. Trošku som bojovala s prvou polovicou knihy, kde boli skôr výplňové scény, ale potom sa dej viac rozbehol, začali sa boje a magické súboje. Užijeme si aj poriadku dávku nadprirodzených schopností, či už zo strany férov, alebo bosoriek.

Koniec koncov…

Možno boli moje očakávania privysoké, možno som nebola tak úplne naladená na túto vlnu, ale keby sa príbeh trochu zoškrtal, bol by stručnejší a dynamickejší. Iste, prišli by sme o niektoré vydarené scény, ale príbehu ako celku by to podľa môjho názoru neuškodilo. Samozrejme, každý z fanúšikov si v knihe nájde scény, ktoré ho chytia za srdce a číta ich so zatajeným dychom.

Samotný záver je pomerne dlhý, je evidentné, že autorka sa iba ťažko lúči so svojimi postavami, ale ako fanúšikovia to dokážeme pochopiť, sme na tom pravdepodobne rovnako. Ak to mám zhrnúť, Kráľovstvo z popola si udržal úroveň predošlých dielov, poskytne uspokojivé zakončenie, v ktorom nechýbajú boje ani láska, vzťahy a priateľstvo. Ak sa na príbeh pozrieme s odstupom, nájdeme aj slabšie časti, ale fanúšikovia série určite nebudú sklamaní, a ak si vás získali predošlé diely, tento by vám nemal uniknúť.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie
nájdeš na webe Fantasy knihy

fantasy knihy multiverzum

6 komentárov k “Epický záver série Trón zo skla?”

 1. Juchú, nový článok!
  Koncom minulého roka som prečítala 5. knihu série, a veľmi sa teším, že už vyšiel posledný diel. Avšak, ešte som neprečítala 6. Veža na úsvite. Nemám rada Chaola, takže sa mi do toho toľko nechce. Neviem či sa mám tešiť na ten záverečný diel, keď všetky postavy dostanú priestor, no chcem vedieť ako to dopadne. Kto vie, kedy sa k tomu dostanem. Uvidím, ako sa to bude páčiť mne 😀
  No myslím, že od prvého dielu sa autorka zlepšila, pretože tie prvé diely podľa mňa boli hrozné a takmer som nepokračovala, ale vždy si mi hovorila, aby som pokračovala a naozaj ten piaty diel sa s prvým nedal ani porovnať.

  1. Veža na úsvite ani mňa až tak nebavila, ale zasa je tam zopár nových fajn postáv 🙂 Určite vidieť progres oproti prvým častiam, aj keď zasa diely sú postupne čoraz hrubšie, až by som ich občas trošku preškrtala, aby boli stručnejšie a údernejšie 😀 Ale zasa naozaj ma bavia tie postavy a som rada, že aj s mojím malým pričinením pokračuješ v čítaní. Teším sa na tvoj názor na záver.

  1. Trón zo skla je pomerne známa young adult fantasy séria, ak ťa baví práve tento žáner tak určite odporúčam, celkovo je to také pre mládež/ šestnásť rokov a viac cca 🙂

  1. Určite odporúčam rereading, mojou obľúbenou časťou je trojka, tú som čítala viackrát, ale tiež si chcem dať niekedy rereading komplet celej série postupne 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *