Cinder | Sci-fi príbeh Popolušky

Pútavý svet budúcnosti

Cinder je totiž kyborg, časť jej tela je kvôli nehode v mladosti nahradená technikou a v očiach väčšiny ľudí to budí dojem, akoby už ani nebola človekom. Napriek mladému veku je šikovnou a zručnou mechaničkou, opravuje najrôznejšie technológie, ktorými sa prostredie príbehu vyznačuje.

Nechýbajú vznášadlá, multimediálne obrazovky, androidi, roboti a ďalšie zariadenia, ktoré sú súčasťou technologicky vyspelej doby. Utópia sa však nekoná, nič nie je dokonalé. Napriek vyspelosti doby planétu sužuje nevyliečiteľná choroba, ktorá má drastický a veľmi rýchly priebeh s jediným koncom.

“Viete vy vôbec, čo je to láska?
Cítite vôbec niečo, alebo je to všetko len… naprogramované?”

Marissa meyer mesacne kroniky recenzia

Popoluška, princ a kolónia na Mesiaci

Fanúšikovia Popolušky sa asi budú pýtať, kde je princ? Princ Kai je synom cisára, ktorý však tiež ochorel. Onedlho na jeho pleciach bude ležať nielen zodpovednosť za ríšu, ale aj dohodnutie mieru s Mesiacom. Na Mesiaci sa nachádza samostatná ríša, kedysi kolónia a teraz kráľovstvo na čele s tajomnou a krutou kráľovnou Levanou.

Mesiačania dokážu manipulovať ľuďmi na Zemi, vnútia im vidiny alebo ovplyvnia ich správanie. Mágia, či presnejšie ovládanie bioelektriny v druhých vytvára osobné čaro a zbraň v rukách Mesiačanov. Do komplikovaných mocenských hier sa zapletie aj Cinder, čo nás ako čitateľov neprekvapí, ale aj tak chceme vedieť čo bude ďalej.

Občas ste mali chuť Cinder zastaviť, donútiť ju vaic si premyslieť čo ide urobiť, na druhej strane je to mladé impulzívne dievča túžiace po slobode. Výbornou postavou je aj androidka Iko, ktorá do príbehu vnášala svojský humor a neraz vyvolala úsmev. Mať za najlepšiu priateľku takéhoto androida by občas chcelo asi každé dievča.

“Stále platí, že na bál nepôjdeme.”
“Prečo nie?” Opýtala sa Iko a v robotickom
hlase jej zaznel žalostný tón.

Marissa meyer aktuell mesacne kroniky

Celý príbeh sa vyznačuje rýchlym spádom a pútavým dejom, ktorý je do istej miery predvídateľný, no aj tak mu to neuberá na atraktívnosti. Autorka vytvorila výborné prostredie technologicky vyspelej budúcnosti, ktoré ozvláštnilo dej a jasne odlíšilo Cinder od iných young adult príbehov. Ako správna ya kniha aj táto má ľúbostnú zápletku, ktorá je predvídateľná, ale aj tak vyvolala úsmev na tvári.

“Že radšej vládnete prostredníctvom strachu než spravodlivosti? Je mi ľúto, vaše veličenstvo, ale obávam sa, že to už som o vás vedel.”

Cinder prináša nevšednú kombináciu sci-fi, young adult a retellingu, vďaka čomu vytvára pútavý príbeh. Knihu prečítate na jedno posedenie, zaujme od prvej strany, občas prekvapí, občas pobaví a hlavne, vyvolá záujem o to čo bude ďalej. Ako to napokon dopadne s Mesiačanmi, ich kráľovnou, mierovou dohodou a hroziacou vojnou? Na to si budeme musieť počkať v ďalších pokračovaniach.

mesacne kroniky aktuell retelling
oddelovac

Hodnotenie: 9 / 10

oddelovac

Túto a ďalšie recenzie nájdeš
na webe Fantasy knihy

fantasy knihy multiverzum

7 komentárov k “Cinder | Sci-fi príbeh Popolušky”

  1. Cinder byla naprosto fantastická. 🙂 Jen, co jsem ji přečetla, musela jsem už prostě pokračovat v sérii. Tak moc jsem si to oblíbila. 😀
    Pro mne se jedná o ty nejlepší retellingy, co jsem četla. 🙂

    1. Som rada, že aj tebe sa príbeh tak páčil 😀 Ja veľmi dúfam, že vyjdú všetky časti v slovenčine. Mám síce doma anglicky celú sériu, ale zatiaľ je to na mňa trošku moc náročné 🙂

    1. Ďakujem a teší ma, že som ťa navnadila na rereading, snáď som k sérii pritiahla aj nejakých nových čitateľov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *